Top Baneris

VGTU kurta inovacija apsaugos nuo triukšmingų kaimynų

2015 birželio 4 d.
Pasidalykite straipsniu

Patarimai tylos mėgėjams, ieškantiems būsto

Reikalauti kokybės galima, tačiau daug kas pamiršta, kad už tylą reikės papildomai sumokėti: neabejotinai akustiniu komfortu pasižymintys būstai turi atitikti bent B garso klasę ir kainuoja brangiau. „Vartotojai kol kas domisi, tačiau dar nėra linkę sąmoningai investuoti į geresnę garso izoliaciją turinčius butus, taigi didžioji dalis nekilnojamojo turto investuotojų šį reikalavimą įgyvendina tik tiek, kiek reikia: Lietuvoje įstatymais numatyta, jog visi nauji gyvenamieji pastatai turi atitikti C klasę“, – sakė A. Jagniatinskis. Jis pridūrė, kad jau pastatyta ir aukštesnei – B kategorijai – priskiriamų daugiabučių.

Labai dažnai, kai namas visiškai apgyvendintas, žmonės pradeda skųstis tiesiogiai dalyvaujantys kaimynų gyvenime. Tokiu atveju VGTU mokslininkas A. Jagniatinskis pataria patikrinti buto ir namo dokumentus, kuriuose privalomai turi būti nurodyta akustinio komforto sąlygų klasė. VGTU mokslininkas neneigia, kad vartotojams kartais parduodamos nekokybiškos prekės: „Įrodžius, kad garso izoliacija yra prastesnė, nei nurodyta namo statybos užbaigimo dokumentuose, vartotojas įgyja teisę reikalauti trūkumų pašalinimo iki privalomos kokybės.“ Vis dėlto A. Jagniatinskis teigė, kad nesutarus su statytojais pradėti ketverius ar penkerius metus trunkančius teismų procesus kol kas drįsta ne tiek daug žmonių, tačiau dažniausiai jie laimi.

Įvairiose pasaulio šalyse yra susiklosčiusios skirtingos tradicijos. Pastatų apsaugą nuo triukšmo per akustinio komforto klases jau reglamentuoja visos Šiaurės Europos šalys – Švedija, Norvegija, Islandija, Suomija, Danija, Olandija. Kitos valstybės dar tik vykdo pastatų garso klasifikavimo galimybių mokslinius tyrimus ir inicijavo atitinkamą darbo grupę ISO (tarptautinė standartizacijos organizacija). ES mastu suvienodinti pastatų akustinių savybių reikalavimų neįmanoma, nes kuo piečiau šalis yra išsidėsčiusi, tuo mažesnius reikalavimus pastatų garso izoliacijos savybėms kelia. VGTU mokslininkas tai aiškina atviru gyvenimu: „Šiose šalyse žmonės gyvena atvirai, neuždarydami langų ir durų, taigi ir supratimas apie buitinį triukšmą visai kitas.“


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video