Top Baneris

Verslo visuomenės pokyčių atspindys – darbo vietose

2019 sausio 3 d.
„Park Town“, Biuro patalpų
„Park Town“. „Darnu Group“ nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Šiandien mes jau nebesistebime automobiliais, kurie patys sugeba išvengti avarijų, vairuotojo komandas priima balsu ir kelyje parenka restoraną pietums, nors dar prieš dešimtmetį tai buvo naujienų antraštes užkariaujantys atradimai. Taip pat ir Vilniuje sparčiai dygstančiuose verslo pastatuose diegiamos technologijos jau pripratino čia besikuriančių įmonių darbuotojus prie kokybiškesnių darbo sąlygų, kurias užtikrina inovacijos.

Kaip teigia vienos didžiausių Lietuvoje erdves gyvenimui, verslui ir poilsiui kuriančios bendrovės „Darnu Group“ turto valdymo direktorius Linas Savickas, visus išnaudojamus inovatyvius sprendimus galima iš esmės suskirstyti į du tipus ir abu jie vienodai skatina darbuotojus ar jų kolektyvų vadovus rinktis modernius pastatus.

Vienos inovacijos pasitelkiamos kuriant tobulesnes, didesniam asmeniniam patogumui pritaikytas sąlygas dirbantiesiems. Į ofisą įeiti galima naudojant mobilų telefoną, įleisti svečio automobilį į parkavimo aikštelę, o pietūs verslo centro restorane užsakomi planšetėje ir automatizuotai gaunami vos po kelių minučių. L. Savickas sako, kad tokie sprendimai dar daug kam tampa atradimu, tačiau patys dirbantieji vis aktyviau domisi inovacijomis, kurios nėra apčiuopiamos.

„Kitos inovacijos, kurios užtikrina aplinkos ir energetinių resursų taupymą, dabar ypatingai vertinamos visame pasaulyje ir labai svarbu, kad tokiais sprendimais domisi ir pastatuose dirbantys žmonės“, – teigia L. Savickas. Anot jo, mūsų šalyje daugėja verslo patalpų nuomininkų, kuriems aukšti technologiniai standartai yra svarbūs ir etikos sumetimais.

„Park Town“. „Darnu Group“ nuotr.

Svarbios abi kryptys

Viena didžiausių JAV architektūros įmonių „Gensler“ savo veiklos apžvalgoje dar prieš trejus metus pažymėjo, kad šiuolaikiškiausioms įmonėms vienodai svarbios abi inovacijų kryptys – ypač vertinamas jų junginys. Tokių bendrovių darbuotojams darbo erdvės turi būti ir komfortiškos, ir tuo pačiu tvarios bei užtikrinančios sveiką gyvenimo būdą.

Kaip visame pasaulyje, taip ir Lietuvoje nekilnojamojo turto projektų vystytojai įdėmiai klausosi, ko nori erdvių pastatuose nuomotojai, kuriems savo ruožtu vienas pagrindinių iššūkių tenka siekiant pritraukti jaunesnę, kūrybiškesnę ir kosmopolitiškesnę darbo jėgą.

„Mūsų praktikoje yra buvę nuomininkų, kurie net į sutartis rašė atitinkamus reikalavimus, kad turi būti užtikrinti tam tikri pastato technologiniai standartai. Tokioms įmonėms tai svarbu, nes jos nori tiek siųsdamos žinutę savo esamiems ar potencialiems darbuotojams, tiek komunikuodamos į išorę deklaruoti, kad yra socialiai atsakingos, gamtos resursus tausojančios bendrovės, joms tai tikrai svarbu“, – pastebi L. Savickas.

Kad šių pastatų darbuotojai yra linkę naudotis šiuolaikiškomis paslaugomis ir sumaniai sprendžia kasdienius gyvenimo galvosūkius iliustruoja didžiausios regione automobilių dalijimosi bendrovės „CityBee“ statistika. Kaip teigia įmonės vadovas Lukas Yla, lyginant bendrovės duomenis verslo pastatų zonose apie sostinės Konstitucijos prospektą šių metų rudenį su praeitų metų analogišku laikotarpiu, matomas dvigubas naudojimosi automobiliais bei kelionių augimas. „Daugiausia automobilių nuomos aktyvumo šiose zonose vyksta darbo dienomis, savaitgaliais šios zonos užimtos mažai“, – pažymi L. Yla.

„Park Town“. „Darnu Group“ vizual.

Tendencijos tos pačios

L. Savicko teigimu, mūsų šalis gali didžiuotis neatsiliekanti nuo pasaulyje lyderiaujančių madų, diktuojamų labiau išsivysčiusiose valstybėse. Tai įrodo ir įdėmesnis žvilgsnis į tvariausiu pastatu pasaulyje vadinamą daugiaaukštį bendrovės „Deloitte“ centrinį biurą Amsterdame (Nyderlandai), vadinamą „The Edge“.

Šiaurės kryptimi nukreiptas stiklinis „skustuvo“ atriumas leidžia sugerti daug saulės šviesos, o betoninės sienos pietinėje pusėje absorbuoja saulės spindulius, kuriuos fotovoltiniai moduliai verčia elektros energija. Beveik visas pastato sistemas per tinklą kontroliuoja kompiuteris, kuriam informaciją tiekia dešimtys tūkstančių jutiklių visame pastate. Tokiu būdu skaitmeninis tinklas valdo liftus, apšvietimą, vėdinimo ir šildymo sistemą, naktimis po pastatą šmirinėjantį robotą-apsaugininką, kavos aparatus ir net popierinių rankšluosčių automatus.

„Kai paskutinį kartą lankėmės didžiausioje pasaulyje Kanų „MIPIM“ nekilnojamojo turto parodoje ir susipažinome su karščiausiomis naujienomis visame pasaulyje, įsitikinome, kad mūsų plėtojamo „Park Town“ verslo parko pastatai atitinka visas šiuolaikines tendencijas. O pagrindinė tų tendencijų ašis – pastato valdymo sistemos. Elektroninės smegenys gausybės daviklių pagalba valdo visą pastatą ir gali reaguoti į menkiausias smulkmenas.

Lyg nematomas šeimininkas, jos „vaikšto“ paskui kiekvieną darbuotoją ir parenka jam reikalingus sprendimus: ar tai būtų darbo vietos apšvietimas, ar mikroklimato reguliavimas, ar iš fasaduose įdiegtų fotovoltinių modulių tiekiamos elektros energijos panaudojimas bendrųjų patalpų poreikiams. Žinoma, per pirmuosius metus vyksta optimizacijos procesai ir gali pasitaikyti netikslumų, tačiau – kaip ir įsikūrus naujuose namuose – su laiku sistemų veikimas ištobulinamas. Iš tiesų, galima sakyti, kad geriausias komplimentas šiuolaikiškam verslo pastatui yra palyginimas su namais, kai jame dirbantysis nieko nepasigenda. Nes šiuolaikiniame pasaulyje žmonės darbe ir namuose praleidžia panašiai laiko“, – sako L. Savickas.

Įdomu ir tai, kad net nenauja, tačiau sumaniai pritaikyta technologija leidžia pasiekti konkurencinį pranašumą.

„Antrajame „Park Town“ pastate bus sumontuotas dyzelinis generatorius, kuris, rašantis sutartis su nuomininkais, leidžia garantuoti, kad dėl nenumatytų priežasčių nutrūkus elektros energijos tiekimui į pastatą, mes užtikriname, jog ji nedings ne tik bendrosiose patalpose, liftuose ir kitur, bet net ir darbo vietose. Kai kurioms įmonėms yra gyvybiškai svarbu, kad jų darbo aplinka būtų pastoviai aprūpinta elektra ir svarbūs procesai nenutrūktų nė akimirkai“, – atskleidžia L. Savickas.

„Darnu Group“ inf.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video