Top Baneris

Už tradicinio kraštovaizdžio puoselėjimą – AM apdovanojimas

2016 kovo 23 d.
S. Račkytės nuotr.
S. Račkytės nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Kovo 22-ąją Aplinkos ministerijoje ypatingo įvertinimo sulaukė Anykščių rajono Niūronių kaimas. Šis kaimas ir jo apylinkės buvo pripažinti vietove, geriausiai atspindinčia savitus Aukštaitijos regiono kraštovaizdžio bruožus.

Pernai rugpjūtį Aplinkos ministerija ir Etninės kultūros globos taryba pirmąkart paskelbė geriausiai etnografinį regioną atspindinčio kraštovaizdžio konkursą. Visos institucijos, formuojančios ir palaikančios regioninį, istorinį ir kultūrinį kraštovaizdžio savitumą, buvo pakviestos teikti paraiškas. Jų prašyta įvertinti ilgamečių tradicijų ir naujų architektūrinių bei statybos sprendinių darną įvairiose vietovėse.

Tarp kelių dešimčių pareiškėjų buvo A. Baranausko ir A. Vienuolio–Žukausko memorialinis muziejus. Jo vardu paraišką konkursui parengęs Etninės kultūros skyriaus (Arklio muziejaus) vedėjas Mindaugas Karčemarskas su kolegomis pristatė Aukštaitijos kraštovaizdžio savitumą atspindintį Niūronių kaimą.

Po pirmojo atrankos etapo, kai buvo vertinamos vien tik paraiškos, toliau varžytis likusias 22 vietoves aplankė ir įvertino konkurso komisija. Penkiuose Lietuvos etnografiniuose regionuose (Aukštaitijoje, Dzūkijoje, Suvalkijoje, Žemaitijoje ir Mažojoje Lietuvoje) ji išskyrė ir konkurso nugalėtojais paskelbė 16 vietovių. Tarp jų patekę Niūronys – vienintelė vietovė, kurios raida rūpinosi ir ją pristatė ne kuri nors savivaldybė ar regioninio parko administracija, o muziejus.

Įvertinimo sulaukė ir dar trys Aukštaitijos vietovės: etnografinis Kleboniškių kaimas Radviliškio rajone, Ladakalnis Ignalinos rajone bei istorinė Suosių ir Liaudos žemė Kėdainių rajone.

Apdovanojimo ceremonijoje, lygindami Aukštaitiją reprezentuojančias etnografines vietoves, specialistai atkreipė dėmesį, kad Niūronys – tai ne vien centrinė kaimo dalis su muziejiniu kompleksu, bet ir plačiai po vietovę tarpumiškėmis pasklidę vienkiemiai, darniai saugantys tradicinę regiono architektūrą.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video