Termofikacinės elektrinės statyba. Į šį projektą investuota 31 mln. litų. Investicijos leido centralizuotai tiekiamą šilumą gaminti naudojant tik biokurą, atsisakyta brangių gamtinių dujų. Dėl to Utena yra miestas, kuriame centralizuotai tiekiama šiluma – pigiausia Lietuvoje.
Utenos rajono Vyžuonų, Tauragnų, Sudeikių, Užpalių miesteliuose ir Utenos mieste įgyvendintas ES struktūrinių fondų lėšomis remiamas projektas „Vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros plėtra Utenos rajone (Sudeikiuose, Tauragnuose, Utenoje, Užpaliuose, Vyžuonose)“. Projekto vertė – per 38 mln. litų. Miesteliuose ir Utenos mieste nutiesti vandentiekio bei nuotekų tinklai, pastatytos buitinių nuotekų siurblinės ir jų priežiūros aikštelės. Gyventojai dabar gali džiaugtis visiškai kitokia gyvenimo kokybe.
Šiandien Utenos rajono savivaldybės siekiamybė – sutvarkyti daugiabučių namų kvartalų teritorijas taip, kaip yra sutvarkytos viešosios Utenos erdvės. Tai platus savivaldybės užmojis, pareikalausiantis daug pastangų, daug pinigų ir gyventojų pritarimo. Kvartalų sutvarkymas ir daugiabučių namų renovacija – glaudžiai susiję dalykai. Tad Utenos rajono savivaldybės prioritetas – šiuodu ypač svarbius darbus atlikti kartu.
VERTINIMAS
Kasmet rodikliai gerėja
Lietuvos laisvosios rinkos instituto ekspertas Laurynas REKAŠIUS
Naujausiame 2014 metų Lietuvos laisvosios rinkos instituto sudarytame Lietuvos savivaldybių indekse Utenos rajonas pasiekė iki šiol geriausią rezultatą ir užėmė 9 vietą iš 53 rajonų savivaldybių. Investicijų srities vertinimas viršijo šalies vidurkį (34,4 balo) ir siekė 44,2 balo (iš 100 galimų). Tai rodo, kad investicinė situacija Utenos rajone yra geresnė nei vidutiniškai šalyje.
Pagal didžiąją dalį investicinės aplinkos rodiklių savivaldybė buvo arti šalies vidutinių, o veikiančių ūkio subjektų skaičius, tenkantis tūkstančiui gyventojų, buvo šiek tiek didesnis nei savivaldybių vidurkis (20) – 21,5. Šis skaičius auga kasmet, taip parodydamas gerėjančią situaciją savivaldybėje. Palyginti su ankstesniais metais, gerokai padaugėjo materialinių ir tiesioginių užsienio investicijų – atitinkamai 17 ir 21 proc. Pagal abu rodiklius savivaldybė lenkia šalies rajonų vidurkį.
Utenos rajone nuolat pritraukiamos investicijos net ir taikant maksimalų nekilnojamojo turto mokesčio tarifą – 1 proc., o Lietuvos rajonų vidurkis – 0,74 proc. Žemės mokesčio tarifai Utenos rajone irgi yra aukštesni nei vidutiniai šalyje, tačiau savivaldybėje netaikomas maksimalus 4 proc. tarifas.
Utena, rajono centras, yra strategiškai patogioje vietoje: per miestą eina automagistralė, jungianti Varšuvą su Sankt Peterburgu, taip pat palyginti nedideli atstumai iki didesnių miestų – Vilniaus ir Panevėžio. Utena istoriškai yra pramonės miestas, kuris gali pasigirti išplėtota inžinerine infrastruktūra, kuri, deja, nėra pakankamai eksploatuojama. Pritraukti investuotojų padėtų mažesni mokesčiai ir geresnė komunikacija, susijusi su jau veikiančiomis verslo rūšimis savivaldybėje.
Koncentracija – į esamų įmonių plėtrą
Lietuvos pramonininkų konfederacijos Ekonomikos ir finansų departamento direktorius Sigitas BESAGIRSKAS
Utena – nuo seno pramonės kraštas. Tik šiuo metu susiduriama su problema, kad pačiame mieste ir šalia jo nėra laisvų plotų pramonei plėstis.