Top Baneris

Urėdijos prioritetai – biokuro ruoša ir miško keliai

2014 liepos 22 d.
Pasidalykite straipsniu

Jau daugiau kaip 90 metų pagrindinis Šiaulių miškų urėdijos miškininkų rūpestis – miškų atkūrimas ir priežiūra. Nors urėdijos teritorijoje – net penki valstybiniai draustiniai, miškininkams darbų dėl to nė kiek ne mažiau. Kasdienių darbų sąraše – rūpinimasis medelynu, miško keliais, medienos ir biokuro ruoša.

Auga biokuro poreikis

Šiaulių miškų urėdijos miškai driekiasi net per keturias savivaldybes: Šiaulių, Kelmės, Radviliškio, Joniškio – ir užima 43,5 tūkst. hektarų plotą, iš jų daugiau kaip 30 tūkst. hektarų – valstybei priklausantys miškai. Urėdijos teritorijoje vyrauja laikinai užmirkę ir pelkiniai dirvožemiai, tinkamiausi beržynams ir eglynams.

2013-aisiais urėdijoje iškirsta 93,9 tūkst. kubinių metrų medienos. Kasmet vidutiniškai parduodama 95–100 tūkst. kubinių metrų apvaliosios medienos. Praėjusiais metais parduota ir 8 tūkst. kubinių metrų miško kirtimo atliekų.

Į užsienį kasmet iškeliauja apie 1–4 tūkst. kubinių metrų medienos. Pavyzdžiui, Latvijoje registruotos įmonės įsigyja 3–4 tūkst. kubinių metrų.

Siauliu uredija_Biokuras

Miško kirtimo atliekos parduodamos ne tik biokurą tiekiančioms įmonėms, aktyvūs miško kirtimo atliekų pirkėjai – ir vietos gyventojai. Jie įprastai nusiperka kirtimo atliekų iš pagrindinio ir tarpinio naudojimo kirtaviečių, o maždaug pusę jų įsigytų miško kirtimo atliekų sudaro pačių gyventojų iškirsti menkaverčiai medeliai ir krūmai iš pakelių, pagriovių bei ugdomųjų kirtimų.

Urėdijos planuose kitais metais – įsigyti biokuro gamybos ir transportavimo įrangos komplektą (traktorių su medienos smulkintuvu ir autovilkiką su puspriekabe biokurui transportuoti į pirkėjų katilines). Dalį išlaidų, tikimasi, padengti Lietuvos aplinkos apsaugos investicinio fondo Klimato kaitos programos lėšomis. Net ir tuomet urėdijos investicijos siektų 0,6 mln. litų. Įgyvendinus projektą, urėdija biokurą per „Baltpool“ biržą pirkėjams tieks be tarpininkų.

Sodmenys – ne tik savo reikmėms

Šiais metais urėdijoje jau atkurta 321,4 hektaro miškų: iš jų želdiniais – 168,8 hektaro, želdiniais ir žėliniais – daugiau kaip 152 hektarai. Rudenį želdiniais papildomai numatyta atkurti 8,2 hektaro miškų.

Devyni hektarai naujo miško įveista žemės ūkiui netinkamose žemėse, 3 hektarai – sėklinių miško plantacijų (paprastosios pušies), 0,4 hektaro – bandomųjų paprastojo buko želdinių.

Siauliu uredija_Sodmenys

Miškininkai sėklas ateities medynams renka sėklinėse paprastosios eglės, pušies, karpotojo beržo, juodalksnio, mažalapės liepos, paprastosios vinkšnos plantacijose.

34,3 hektaro urėdijos medelyne ne tik savo reikmėms, bet ir privačių miškų savininkams, miškų kooperatyvams bei kitoms miškų urėdijoms užauginama beveik visų sodinukų: paprastosios eglės, paprastosios pušies, europinio maumedžio, paprastojo ąžuolo, karpotojo beržo, juodalksnio, mažalapės liepos, paprastojo skroblo, paprastojo buko, paprastojo klevo, paprastojo šermukšnio, vienapiestės gudobelės. Vidutiniškai per metus užauginama 3–4 mln. miško sodmenų.


Pasidalykite straipsniu
    Komentarai

    Rekomenduojami video