Nors Ukmergės rajonas ir labiau atitolęs nuo sostinės, prasta geografine padėtimi negali skųstis. Tačiau vien to yra per maža norint atkreipti investuotojų dėmesį. Rajono valdžia puikiai tai supranta ir sutinka, kad reikia nuolatos skleisti verslui aktualią informaciją, formuoti patrauklų rajono įvaizdį ir jį viešai pristatyti – tik tuomet galima tikėtis, kad rajonu susidomės investuotojai. Šiuo metu Ukmergės rajono vadovai ruošia gausybę namų darbų: rengia komunikavimo, rajono pristatymo investuotojams strategiją. Antroje metų pusėje ją ketinama pradėti įgyvendinti.
Pirmenybė – verslui patraukli aplinka
Svarbiausi Ukmergės rajono planai susiję ne su tuo, kaip užtikrinti gyventojams socialinių pašalpų mokėjimą, bet kaip sukurti sąlygas žmonėms dirbti ir užsidirbti. Tai atspindi ir bendrajame plane sudėlioti prioritetai.
Pirmas prioritetas – sukurti verslui palankią atmosferą. To bus siekiama sudarant palankią aplinką naujovėms diegti ir smulkiojo bei vidutinio verslo plėtrai: didinant verslumo lygį rajone, skatinant įmonių konkurencingumo lygį, gerinant savivaldybės įvaizdį, užtikrinant jos kokybišką komunikavimą, plėtojant e. paslaugas verslui.
Dar vienas tikslas – skatinti atvykstamąjį ir vietos turizmą panaudojant gamtos išteklius, kultūros paveldą ir sukuriant palankesnes sąlygas aktyviam poilsiui, plėtoti viešąją turizmo infrastruktūrą, skatinti aktyvaus poilsio ir pramogų paslaugas siūlančių įmonių plėtrą.
Antras prioritetas – pritaikyti gyvenamąją aplinką nuolat besikeičiantiems gyventojų poreikiams. Dėl to keliami tikslai plėtoti transporto infrastruktūros tinklą, atitinkantį mobilumo poreikius, efektyvią, saugią, patikimą energetikos infrastruktūrą, renovuoti ir plėsti gyvenamąjį rajono fondą, taip pat siekti geresnės aplinkos kokybės, saugant ir racionaliai panaudojant gamtos išteklius.
Trečias prioritetas – sukurti naujovėms imlią ir pilietišką visuomenę. Norima užtikrinti prieinamas aukštos kokybės viešųjų sveikatos priežiūros, švietimo, socialinių institucijų teikiamas paslaugas, skatinti kūno kultūros ir sporto paslaugų plėtrą, siekti aukštesnės kultūrinio gyvenimo kokybės, stiprinti nevyriausybinių organizacijų veiklą ir tobulinti viešojo administravimo sistemą.
Trūkumai
Atlikta Ukmergės rajono įvaizdžio formavimo studija atskleidė ne tik tai, ko siekiama, bet ir opiausias problemas, trukdančias pritraukti investuotojų ir skleisti gerąją rajono patirtį. Vienas trūkumų – neiškomunikuota Ukmergės karinio miestelio teritorijos konversijos projekto nauda – tai kelia ryškiausių neigiamų asociacijų ir Ukmergės rajono gyventojams, ir ypač verslo atstovams.
Taip pat jaučiama vandens turizmo pramogų ir poilsio vietų prie Šventosios stoka, neišplėtoti arba siūlomi nepatrauklūs turistiniai maršrutai dviratininkams ir automobilių vairuotojams. Iki šiol neigiamai buvo vertinamas ir rajono savivaldybės administracijos darbuotojų bei nevyriausybinių organizacijų aktyvumas, ypač remiant verslą.
Statistika
2011 metų duomenimis, Ukmergės rajone užimtųjų gyventojų dalis sudarė 34,7 proc. visų gyventojų. Vidutinis mėnesio darbo užmokestis neatskaičius mokesčių – 1697 litai. Savivaldybės biudžeto išlaidos socialinėms pašalpoms 2011 metais sudarė daugiau kaip 9,7 mln. litų. Socialinės pašalpos gavėjų skaičius, tenkantis tūkstančiui gyventojų, nuo 15,6 2008 metais išaugo iki 93,1 2011-aisiais.
2012 metais Ukmergės rajone įsteigtos 59 naujos verslo įmonės, iš viso tais metais jų veikė 499. Statybos bendrovių atliktų darbų apimtys 2011 metais siekė 65,8 mln. litų. 2011-aisiais rajone pastatyti vos 8 negyvenamosios paskirties statiniai ir 16 butų – tai prasčiausias rezultatas apskrityje. Vienam gyventojui vidutiniškai teko 30,1 kvadratinio metro naudingojo ploto.
EKSPERTO ŽVILGSNIS
Ukmergė gerina rodiklius
Lietuvos laisvosios rinkos instituto ekspertas Laurynas Rekašius
Ukmergės rajono savivaldybė Lietuvos savivaldybių indekse užėmė 49 vietą iš 53 rajonų savivaldybių. Investicijų srities įvertinimas šiek tiek nusileido šalies vidurkiui (49 balai) ir sudarė 46 balus. Nepaisant žemesnio už šalies vidurkį įvertinimo investicijų srityje, Ukmergės rajonas pastaraisiais metais vis labiau gerina šios sferos rodiklius. Fiksuojamas ir tiesioginių, ir materialinių investicijų augimas, auga veikiančių ūkio subjektų skaičius. Vis dėlto mokesčių aplinka išlieka viena nepalankiausių apskrityje.
Ukmergės rajonui ypač svarbu pritraukti investicijų, nes socialiniai rodikliai rodo labai prastą padėtį savivaldybėje. Investicijų kiekio augimas atspindi esamą rajono patrauklumą ir potencialą, tačiau siekiant jį visiškai išnaudoti turi būti aiškiau suformuluota, kokių investicijų siekia pritraukti Ukmergė. Savivaldybės tinklalapyje pateikiama išsami informacija apie esamą infrastruktūrą, veikiančias įmones, tačiau tik dalis jos prieinama anglų kalba.