Top Baneris

Ukmergė bando suderinti visuomenės ir profesionalų nuomonę dėl miesto riboženklių

2017 balandžio 14 d.
Ukmergės savivaldybės nuotr.
Ukmergės savivaldybės nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Į Ukmergę nuo Jonavos, Utenos, Kėdainių, Molėtų, Panevėžio ir Vilniaus pusės atvykstančius svečius netrukus turėtų pasitikti nauji miesto ribas žymintys riboženkliai. Vilniaus dailės akademijos (VDA) Dizaino katedros trečio kurso studentai, vadovaujami profesoriaus Vytauto Kibildžio, sukūrė ir pateikė 20 Ukmergės miesto riboženklių maketų.

Studentų pateiktus pasiūlymus vertino ir visuomenė, ir komisija, kurią sudarė Ukmergės rajono savivaldybės meras Rolandas Janickas, Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjas Arvydas Džiugas, architektas Kęstutis Sabaliauskas, VDA dizaino katedros vedėjas doc. Juozas Brundza ir šios katedros profesorius V. Kibildis.

Komisijos ir visuomenės požiūris į riboženklio paskirtį išsiskyrė, laimėtojais tapo skirtingi tos pačios autorės – Gražinos Bočkutės darbai. Žmonėms labiausiai patiko su senojo miesto simboliais bei istorija susieti riboženkliai – daugiausia jų balsų surinko G. Bočkutės darbas Nr. 19.

ukmerge ribozenklis 19

Vertinimo komisija kartu su Ukmergės miesto viešųjų erdvių vizualinės estetikos formavimo ir tobulinimo klausimus sprendžiančios darbo grupės atstovais pasirinko šiuolaikiškesnius ir racionalesnius kūrinius. „Riboženklis yra labai sudėtingas objektas, prilyginamas skulptūros kategorijai. Jame negalima sukaupti daug kažkokios informacijos, nes taip bus nusižengta kitiems – eismo saugumo reikalavimams. Pagrindiniai riboženkliui keliami reikalavimai yra ilgaamžiškumas, estetika ir apšvietimas“, – kalbėjo VDA profesorius. Jis įsitikinęs, kad riboženkliai neturi būti „literatūriniai“, komplikuoti, tai yra, blaškantys vairuotojų, bandančių įžiūrėti vilką, senamiesčio bokštą ar miesto užrašą, dėmesį. Jam pritarė ir kolega J. Brundza, kurio nuomone, miesto riboženklis privalo būti abstraktus ir simboliškas, jis neturėtų pasakoti kažkokių istorijų.

Po diskusijų laimėtojais paskelbti trys darbai. Pirmoji vieta skirta kitam G. Bočkutės sukurtam riboženkliui (Nr. 20), antrosios vietos laimėtoju tapo Ugnės Glinskytės kūrinys (Nr. 15), o trečiąją vietą pelnė Živilės Čepulytės darbas (Nr. 17).

G. Bočkutė riboženklį laimėtoją sukūrė įkvėpta Ukmergėje esančio piliakalnio, kuris turi seną istoriją ir yra puikiai žinomas Ukmergės gyventojų. „Jo atvaizdas įvažiuojant į miestą būtų reikšmingas ne tik ukmergiškiams, bet miesto svečiams, turistams. Stilizuota, laisva riboženklio forma vaizduoja jaunosios kartos veržlumą, norą garsinti, gyvinti miestą“, – taip savo kūrinį pristatė autorė.

Visuomenės atrinkti riboženklių pasiūlymai neatguls į stalčius, manau, kad anksčiau ar vėliau jie gali būti realizuoti kitose miesto erdvėse (senamiestyje, parkuose, žiedinėse sankryžose ir kt.). Vertintojų nuomone, būdami grafiški, tad gali būti naudojami spausdintuose leidiniuose, plakatuose, reklaminiuose skyduose.

Artimiausiu metu pagal VDA dizaino katedros darbuotojų ir konkurso laimėtojų parengtus riboženklių darbo brėžinius, bus paskaičiuotos jų įrengimo projektinės sąmatos. Jas turėdama, Ukmergės rajono savivaldybė ieškos galimybių realizuoti atrinktus visus tris riboženklių pasiūlymus.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video