Tyrimas parodė, kokie tvarumo kriterijai yra svarbūs renkantis gyvenamąjį būstą

Tyrimas parodė, kokie tvarumo kriterijai yra svarbūs renkantis gyvenamąjį būstą

19326
Freepik.com nuotr.

Nekilnojamo turto rinka atsiveria naujiems, teigiamiems pokyčiams – „Vesta“ surengta apklausa teiravosi Lietuvos gyventojų apie tvarumo svarbą ir konkrečius kriterijus, renkantis gyvenamąjį būstą. Rezultatai parodė augantį tvarių gyvenamųjų būstų poreikį rinkoje ir išskyrė svarbiausius aspektus, kurie, yra svarbūs nekilnojamo turto vystytojo ir būsto pasirinkimui.

„Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos (WHO) duomenimis, daugiau nei 90% savo laiko mes praleidžiame patalpose. Neįtikėtina tai, jog beveik 70% mes praleidžiame savo namuose. Šiandien keliame klausimą, kokį poveikį mūsų sveikatai, gyvenimui ir elgsenai turi pastatai, kuriuose mes būname. „Vesta“ apklausa buvo orientuota į tvarumo kriterijų svarbą gyvenamosios paskirties pastatuose. Įvardinus konkrečius tvaraus būsto aspektus apklausos metu, daugiau nei 60% respondentų teigė, jog plėtoti tvarius būstus yra svarbu, o beveik 90% respondentų mano, jog tvarus būstas turi didesnę finansinę vertę. Tai rodo, jog gyvenamųjų pastatų nekilnojamo turto sektorius yra plati sritis tvarių sprendimų įgyvendinimui – nekilnojamo turto vystytojai ir investuotojai turi potencialią erdvę tvariai plėtrai ir augimui“, – komentuoja „Vesta“ direktorius Evaldas Savickis.

Įdomu, jog dauguma respondentų (88%) teigė, jog būsto tvarumą įrodantis sertifikatas kelia būsto finansinę vertę, net 33% būtų pasiryžę mokėti iki 1000 Eur papildomai už tvarų būstą, o 7% mokėtų 1000 – 5000 Eur. Kita dalis respondentų (48%) sutinka, jog tvarumas būstui yra svarbus, tačiau papildomai už tai nemokėtų.

„Apklausos rezultatai džiugina – jau dabar matome pirkėjų tendenciją domėtis/ieškoti gyvenamųjų būstų su tvariais sprendimais. Gyventojams yra svarbi pastato kokybė ir tinkama infrastruktūra: puiki garso izoliacija, lengvai pasiekiami socialiniai patogumai (darželis, mokykla, parduotuvė), įdiegtos išmanios ir energiškai efektyvios bendrų erdvių apšvietimo sistemos. Maloniai nustebino tai, jog nemaža dalis respodentų kaip svarbius būsto tvarumo kriterijus įvardino žalias erdves aplink pastatą, įrengtą atliekų rūšiavimo sistemą, saugius dviračių takus. Tai mums, kaip tvarumo konsultantams, yra labai svarbios įžvalgos, siekiant diegti tvarius sprendimus ir skatinti rūpintis pastatų poveikiu aplinkai bei pačiam žmogui.“, – pabrėžia Evaldas Savickis

Apklausoje taip pat buvo teirautasi, kokie nekilnojamo turto vystytojų kriterijai yra svarbūs renkantis gyvenamąjį būstą. Be to, jog renkantis vystytoją yra svarbu jo žinomumas ir sėkmingai įgyvendinti kiti projektai, respondentai taip pat įvardina turto vystytojo veiklos skaidrumą, atsakomybę už poveikį gamtai ir žmogui, tvarų verslo valdymą  kaip svarbius aspektus.

„Vesta“ direktorius E. Savickis pastebi: „Nors nekilnojamo turto kompanijos aktyviai įgyvendina tvarumo standartus, tokius kaip BREEAM, LEED, WELL ir kt. darbo erdvėse, tvarių gyvenamųjų pastatų pasiūla Lietuvoje ir Baltijos šalyse vis dar išlieka nedidelė. Pastarąjį pusmetį, vyravus rinkų pokyčiams dėl Covid- 19, kalbos apie tvarumą gyvenamuosiuose pastatuose tapo aktyvesnės – nekilnojamo turto vystytojai ir investuotojai pastebi, jog šiuo laikotarpiu gyvenamosios paskirties pastatų rinka išliko viena stabiliausių ir patraukliausių nekilnojamo turto sektoriuje. Oro kokybė, energijos efektyvumas, sveikos medžiagos ir kiti tvarūs sprendimai atsiduria tarp kriterijų, svarbių, renkantis būstą. Tai stiprus potencialas ne tik Lietuvos, bet ir Baltijos šalių nekilnojamo turto rinkoje, bei galimybė investuoti į tvarumą, plečiant tvarių pastatų rinką.

Detalesnius tyrimo rezultatus rasite grafikuose, pateiktuose žemiau.

[su_note note_color=”#fbfbf9″ radius=”6″]

Įdomiausias naujienas sužinokite pirmieji – „Statyba ir architektūra“ Facebook puslapyje:


[/su_note]

Temos: Evaldas Savickis, Tvarieji pastatai, VESTA

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai