Top Baneris

Tyrimas: ETICS su EPS yra geriausia globalinio šiltėjimo potencialo požiūriu

2022 balandžio 6 d.
Izoliacinių medžiagų efektyvumas
Pasidalykite straipsniu

Išorinė tinkuojamoji sudėtinė termoizoliacinė sistema ETICS (angl. External Thermal Insulation Composite System) su polistireniniu putplasčiu yra geriausias sprendimas pagal itin svarbų aplikosauginį kriterijų, skelbia lenkų mokslininko tyrimas.

Chemijos mokslų daktaras Jacek Michalak yra atlikęs nemažai tyrimų apie ETICS, o naujausią jų, „External Thermal Insulation Composite Systems (ETICS) from Industry and Academia Perspective“, paskelbė  tarptautinis žurnalas „Sustainability“.

Tyrėjas įvairiose šalyse sertifikuotus ETICS vertino pagal globalinio šiltėjimo potencialą GWP (Global Warming Potential). GWP yra fluorintų šiltnamio efektą sukeliančių dujų sukeliamo klimato šiltėjimo potencialo vertė, lyginant su anglies dioksido ekvivalentu. GWP apskaičiuojamas pagal vieno kilogramo dujų sukeliamo šiltėjimo potencialą, lyginant su vienu kilogramu CO2, per šimto metų laikotarpį.

Tyrimui naudota 15 viešai prieinamų 2021 m. birželio 30 d. galiojusių Europos techninių įvertinimų  (European Technical Assesment, ETA) ir Produkto poveikio aplinkai deklaracijų (Environmental Product DeclarationEPD).

Išvados palankiausios EPS

Dr. J. Michalak savo naujausiame tyrime priėjo išvados, kad mažiausią naštą aplinkai lemia ETICS su polistireniniu putplasčiu EPS naudojimas.

grafikas 1 768x584 1

 Grafike pateiktos ETICS 1 kvadratinio metro globalinio šiltėjimo potencialo (GWP) vertės (A1-A3 moduliai) priklausomai nuo šiluminės izoliacinės medžiagos (EPS/ekstruzinis polistirenas XPS/ mineralinė vata MW) storio. Darbe buvo analizuojami trys etapai: A1 – žaliavų  gavyba, A2 – transportavimas į gamyklą ir medžiagų, naudojamų ETICS komponentų gamybai, sandėliavimas, ir A3 – energijos tiekimas ir gamybos procesai.

Dr. J. Michalak daro tokias išvadas:

Pirma, GWP poveikio vertė (A1-A3 moduliai) 1 kvadratiniam metrui ETICS priklauso nuo termoizoliacinės medžiagos (EPS, XPS, MW) storio.

Antra, ETICS susideda iš kelių komponentų, o ETICS GWP vertė yra atskirų komponentų suma. Šilumos izoliacinės medžiagos dalis ETICS GWP rodiklio vertėje yra reikšminga ir sudaro apie 40-60 proc., kai naudojamas EPS. XPS atveju ji siekia 50-60 proc. MW atveju jis svyruoja nuo maždaug nuo 50 proc. iki 90 proc., priklausomai nuo šilumos izoliacijos sluoksnio storio.

Grafike pateikti rezultatai susiję su skirtinga ETICS sistemos apdaila, kuri taip pat turi įtakos ETICS GWP indekso verčių skirtumams. Skirtumai tarp skirtingų apdailos sistemų (akrilo, silikono, silikato ir silikon-silikato) svyruoja nuo kelių iki keliolikos procentų.

Nors lyginami ne visada tų pačių apdailos medžiagų fasadai, matoma tendencija, kad mažiausia našta aplinkai yra susijusi su ETICS su EPS gamyba (A1-A3 moduliai), o didžiausia apkrova aplinkai yra ETICS su MW gamyba, apibendrina dr. J. Michalak.

Reikia atsižvelgti ir į EPS „žalumą“

Polistireninio putplasčio asociacijos (PPA) prezidentas Saulius Skrodenis džiaugiasi dar vienu tyrimu, kuris patvirtino ETICS su EPS pranašumus, tačiau kartu mato ir kitus EPS privalumus, į kuriuos dar pakankamai neatsižvelgta. S. Skrodenis pastebi, kad į tyrimą patekusių Produkto poveikio aplinkai deklaracijų (EPD) duomenys yra 2015-2019 metų, o nuo to laiko EPS gamyba smarkiai pažengė tvarumo keliu.

„Lietuvos EPS gamintojai jau naudoja žaliavą, kuriai gaminti naudojamas atsinaujinantis energijos šaltinis biodujos, vis daugiau putplasčio perdirbama ir naudojama pakartotinai, EPS gamintojai perka žaliąją elektros energiją arba patys ją generuoja iš atsinaujinančių šaltinių. Visa tai neabejotinai dar labiau pagerina EPS GWP rodiklį,” – sako PPA prezidentas.

PPA įkurta 1998 m. siekiant visuomenei ir statybos rinkos dalyviams suteikti patikimos informacijos apie polistireninio putplasčio savybes bei tinkamą naudojimą.

 

Šaltinis: EPSA

kranas

Svarbiausios statybų, NT, inžinerijos naujienos – nepraleiskite!

[mailpoet_form id="7"]

Pasidalykite straipsniu
    Komentarai

    Rekomenduojami video