Top Baneris

Tunelius galėtų statyti robotų spiečius

2022 birželio 21 d.
HyperTunnel inovatyvi technologijaTik SA
Pasidalykite straipsniu

Startuolį „HyperTunnel“ (2018 m. D. Britanijoje, Beisingstoke) įkūrė du jokios inžinerinės ar statybų patirties neturintys entuziastai sumanę, kad tunelius minkštesniame grunte statyti galima tinkamai derinant kryptinį gręžimą, dirbtinį intelektą ir 3D spausdinimo technologiją.

Pasak „HyperTunnel“ įkūrėjų, jų metodas tuneliams ir požeminėms sistemoms statyti yra greitesnis, saugesnis, pigesnis ir tvaresnis nei dabartiniai metodai.  Jeremy Hammondas, vienas iš „HyperTunnel” įkūrėjų, pažymėjo: „Tai unikalus patikrintų technologijų derinys, jungiantis tokių  pramonės šakų kaip kalnakasyba, bentranšėjis inžinierinių tinklų tiesimas, 3D spausdinimas geriausias patirtis. Džiaugiamės, kad labai rimti statybų rinkos dalyviai mato didžiulį mūsų kuriamų technologijų potencialą.“

Tarptautinių ekspertų pripažinta idėja

„HyperTunnel“ laimėjo tarptautinį „CEMEX Ventures“, „Ferrovial“, „Hilti“, „VINCI Group“ ir „NOVA by Saint-Gobain“ organizuotą startuolių konkursą ir gavo finansavimą iš Prancūzijos statybų grupės VINCI. Šias lėšas ketinama panaudoti „robotų spiečiaus“ technologijai kurti.

Taip pat EK įsteikta Europos inovacijų taryba skyrė „HyperTunnel“ 1,88 mln. eurų dotaciją. Šios lėšos taip pat bus panaudotos „HyperTunnel“ robotikos platformos tolimesniam vystymui.

a4fcc618 df3e 4c1f 92c2 f29317fe9d6e phase 1 1024x683 1
1655182276 screenshot 2022 02 14 at 14 a746213fe5.45
Į kiekvieną gręžinį siunčiamas hiperrobotų, statančių struktūrinį apvalkalą, spiečius. HyperTunnel nuotr.

Kuo grindžiama naujovė?

„HyperTunnel“ pasiūlytas naujoviškas metodas  gerokai skiriasi nuo tradicinių tunelių kasimo minkštesniame grunte būdų. Šiuo atveju, panaudojus horizontalaus valdomo kryptinio gręžimo (HDD – „Horizontal Directional Drilling“) mašinas, išgręžiama daug nedidelio skersmens horizontalių kiaurymių tunelio skerspjūvio perimetre.  Gręžiant, į kiaurymes stumiami specialūs didelio tankio polietileno (HDPE) vamzdžiai į kuriuos vėliau suleidžiamas autonomiškai dirbančių robotų spiečius. Vieni robotai išveža nereikalingą gruntą, kiti gabena tvirtinimo detales, treti statybines medžiagas ir pasitelkę 3D spausdinimo technologiją formuoja tunelio sienas. Kai visos tunelio sienos pastatytos ir sutvirtintos, tik tada išvežamas nereikalingas tunelio viduje esantis gruntas.  Vamzdžiai tiesiami per visą tunelio ilgį, o robotai jais juda abiem kryptimis ir sugeba prasilenkti. Tunelio išorėje vamzdžiai sujungiami su specialios infrastruktūros kanalais – čia atkeliavę robotai palieka atvežtą gruntą, pasiima medžiagas, jei reikia – remontuojami, keičiami jų įrankiai, įkraunamos baterijos.   

1655182290 phase 02 a 7385c24738
Horizontalaus kryptinio gręžimo įrenginys įrengia HDPE vamzdžių tinklą, kad robotai galėtų patekti į tunelio vidų ir 3D spausdinimo technologija suformuoti tunelio sienas. „HyperTunnel“ iliustr.

„HyperTunnel“ technologija iš tiesų gali sukelti revoliuciją vykdant požeminius darbus, kai kalbama apie tokių projektų saugą ir tvarumą“ – sako Guillaume Bazouin „Vinci“  startuolių finansavimo programų vadovas. Remdami šį projektą mes galime atitinkamai reaguoti į klimato krizę, nes tokios pažangios technologijos yra kur kas draugiškesnės aplinkai nei tradiciniai būdai“.

kranas

Svarbiausios statybų, NT, inžinerijos naujienos – nepraleiskite!

[mailpoet_form id="7"]

Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video