Top Baneris

Pagrindinis konkurso partneris - Elektrėnų savivaldybė

Teritorija: Semeliškių mst. kvartalo renovacija

Semeliskes

Semeliškės – vienas seniausiu  Lietuvos miestelių, įkurtas dar 1276 m. Kunigaikščiui Traideniui leidus apsigyventi nuo kryžiuočių pabėgusiems prūsams ir vakarų lietuviams. Semeliškiečiai didžiuojasi, kad miestelyje stovi viena seniausių šalyje medinių bažnyčių. Semeliškių bažnyčioje kabo ir vienas seniausių Lietuvoje varpų, ji garsėja šv. Roko atlaidais ir stebuklingu Šv. Roko paveikslu, kuri puošia 24 votai, padėkos už pagydymus bei kitas malonės.

Miesto senasis išplanavimas su beveik trikampe aikšte ir XIX a. Pabaigos gatvių tinklu saugomi, kaip urbanistikos paminklas. Miestelyje yra senovinis grindinys, vadinamas briukas. Vietiniai gyventojai apie šį kelią kalba, kad jis itin senas, pasilikęs čia dar nuo Vytauto Didžiojo laikų. O pats miestelis išties spinduliuoja jaukią aurą, kuri aplanko išvydus visus jo senovinius medinius namelius. Pastariaisiais metais miestelis gražiai tvarkomas. Tai daro ir miestelio senbuviai, ir naujakuriai. Semeliškės pelnytai didžiuojasi tradicine, jau keturiolika kartų vykusia kultūrinių renginių savaite „Nuo šv. Lauryno iki šv. Roko“. Minėti atlaidai rugpjūčio mėnesį – tradicinis giminių suėjimo laikas, tad visą savaitę Semeliškėse vyksta skirtingų žanrų renginiai.

Konkurso teritorijos užduotys:

Miestelyje visai netoli saugomos paveldo teritorijos yra daugiabučių namų kvartalas, kuriame vienas šalia kito pastatyti 4 daugiabučiai dviejų aukštų namai. Daugiabučių gyventojai kieme susirentė sandėliukus – garažus, kurie nesuteikia miesteliui grožio. Šalia šios teritorijos, perėjus per gatvę yra pradinė mokykla su katilinės pastatų. Mokyklos teritorija tvarkinga, tačiau jai trūksta urbanistinio vientisumo su miesteliu, kaip ir 4 daugiabučiams.

Renovuojant namus kvartalą ir viešajį pastatą reikėtų sujungti kvartalą su miestelio (gyvenvietės) urbanistiniu audiniu. Sukurti vientisumą, integruoti į gyvenvietę, atsižvelgiant į jau esamus visuomeninius, kultūrinius objektus, paminklus, reflektuoti juos būsimo kvartalo teritorijoje, galimai suprojektuojant papildomų bendruomenei skirtų statinių ar mažosios architektūros elementų – suoliukų, pavėsinių, vaikų žaidimo aikštelių. Gali būti ir pirmo aukšto butų gyventojų atskiri išėjimai į prie namo esančią pievelę, darželiai, lysvės prie namų, skatinant bendruomeniškumą.

Taip pat prie namų gyventojai yra pasistate sandeliukus, savivaldybė prašytų vietoje jų suprojektuoti vienodus bendruomeniškus sandeliukus.

Galima išnaudoti ir mokyklos senosios katilinės pastatą kuris šiuo metų neatlieka jokios funkcijos.

Konkurso teritorijos ribos

maps

Projektas susideda iš abiejų sklypų.

Projekto adresai: Vievio g. 5, 20, 22, 24, 26, Semeliškių mst.

Konkurso tikslai:

Urbanistinis Jame būtų nagrinėjama norimo atnaujinti kvartalo infrastruktūra – urbanistinės sąsajos su gretimybėmis, galimybė sujungti kvartalą su miestelio (gyvenvietės) urbanistiniu audiniu. Sukurti vientisumą, integruoti į gyvenvietę, atsižvelgiant į jau esamus visuomeninius, kultūrinius objektus, paminklus, reflektuoti juos būsimo kvartalo teritorijoje, galimai suprojektuojant papildomų bendruomenei skirtų statinių ar mažosios architektūros elementų – suoliukų, pavėsinių, vaikų žaidimo aikštelių. Gali būti ir pirmo aukšto butų gyventojų atskiri išėjimai į prie namo esančią pievelę, darželiai, lysvės prie namų, skatinant bendruomeniškumą. Planuojami renovuoti pastatai šiame etape turėtų aiškius architektūrinio objekto kontūrus su spalviniais sprendimais, gal būt siūloma didinti jų aukštingumą, numatant antstatus. Želdinių grupių pasiūlymai.

Architektūrinis Gyvenamųjų daugiabučių renovacija mediniais elementais. Šių elementų detalizacija, jų jungimo su esama pastato konstrukcija ir tvirtinimo sprendimai. Galimų įstiklintų balkonų ar terasų iš medinių elementų ir papildomų statinių siūlymai. Tvarumo sprendimai iš atsinaujinančių energijos šaltinių, apdailos variantai. Galimų inžinierinių sprendimų gairės (vėdinimas, kondicionavimas). Estetiniai ir tvarumo prioritetai, įvertinant ir ekonominius kaštus.

Semėliškių kvartalo nuotraukos

Kvartalo video

Semėliškių miestelio vaizdai