Top Baneris

Terasų sezonas: kaip sukurti jaukią, ilgai tarnausiančią terasą – iš architektės lūpų

2023 gegužės 19 d.
1 TERASA svetaine IEVA PRUNSKAITETik SA
Architektai: Rokas Puzinas, Ieva Prunskaitė. Leono Garbačiausko nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Ryte užsikaitęs kavos puodelį geri ją nuosavoje terasoje, o vakare su šeima joje vakaroji. Tai – vienas individualaus namo privalumų, kurio negali sau leisti butų savininkai. Tačiau kaip tokį statinį įsirengti, kad jis tarnautų ilgai ir jame norėtųsi leisti laiką. Apie tai pasakoja architektūros studijos „Prusta“ architektė Ieva Prunskaitė. 

Terasos medžiagos ir spalvinė gama labai priklauso nuo individualaus namo architektūros. Jų nereikėtų atskirti nuo pastato. „Jeigu namo fasade yra medžio apdailos, būtų gerai naudoti panašią apdailą ir terasoje, kad ji neišsiskirtų ir nebūtų kakofonijos“, – sako ji. Kaip planuoti terasos įrengimą – išsamiai „Statyba ir architektūra“ straipsnyje

Terasų tipai: medinė, akmeninė, iš PVC lentų

I. Prunskaitė portalo SA.lt skaitytojams išskiria kelis dažniausius Lietuvoje terasų tipus. Pirmoji – natūrali, medinė. „Terasai galima naudoti visiškai paprastą, neobliuotą pušį, termomedį, kuris yra atsparesnis poveikiui, arba egzotiškų medžių lentas, kurios yra itin atsparios ir ilgaamžiškos. Egzotinių medžių mediena atsparesnė, neįgeria riebalų, natūraliai pilkėja metams einant. Ji tarnaus ilgai ir bus kokybiška. Termomediena irgi tokia pat atspari, bet reikės karts nuo karto peralyvuoti, kad spalva išsilaikytų. Pušinės lentos reikalaus daugiau priežiūros, bet finansiškai atsieis pigiausiai“, – tikina ji. 

Kitas pasirinkimas – akmens arba plytelių terasa. I. Prunskaitė rekomenduoja tokiu atveju naudoti karkasinį plytelių ar akmens masės įrengimą. Antraip medžiagos „atšoks“, nukris.

Dar vienas variantas – medį imituojančios PVC lentos. „Kai vizualiai nori medžio vaizdo, bet nenori jam skirti jokios priežiūros, galima rinktis PVC medžio imitaciją. Tai, žinoma, skonio reikalas, bet man, kaip architektei, jaučiasi skirtumas tarp medžio ir PVC dangos. Be to, jų yra labai daug skirtingų kategorijų tiek vaizdo, tiek kainos prasme. Jei nusprendėte rinktis tokią dangą, siūlau nesirinkti pačios pigiausios, nes tokia lenta gali blukti, nebus kokybiška“, – perspėja specialistė.

Architektės teigimu, praktiškiausia terasa yra plytelių ir akmenų, kuri tikrai ilgai tarnaus. Tiesa, maloniausia akiai ir kojoms – medžio danga. 

Terasos dydis, stogas ir kiti svarbūs elementai

Terasos statyba bus sklandi, kai atliksite namų darbus. I. Prunskaitė pabrėžia, kad įsirengiant terasą, kaip ir namų interjerą, reikėtų gerai apmąstyti, ką ten planuojate veikti. 

Jeigu terasoje yra židinys, tiktų akmens masės danga, PVC ar medis tokiu atveju mažiau dera. „Jeigu norite labiau jaukumo, pastatyti minkštų baldų, medis šią emociją puikiai sukuria. Visgi jei terasoje valgoma, natūraliai atsiranda riebalų, purvo, tuomet taip pat reikia atsižvelgti į medžiagą. Nėra medžiagos, kuri įrengiant terasą netiktų mūsų klimato sąlygoms, bet svarbu jas svarbu rinktis atsakingai, kad jos tiktų pasirinktai funkcijai“, – sako ji. 

Kokio dydžio terasą rinktis? Tai taip pat priklauso nuo jos funkcijos – kas joje bus atliekama. „Jeigu terasoje bus valgomasis stalas, planuokite ne mažesnę nei 3 m pločio terasą, nes kitu atveju sunku bus apeiti, stalas netilps. Kuriant be architekto reikia gerai pagalvoti, kaip atsivers durys į terasą, kur stovės baldai, ir tik išsidėliojus juos vertinti terasos dydį“, – kalba ji. 

I. Prunskaitė pabrėžia prieš projektuojant pasižiūrėti, kur jūsų terasa atsidurs: „Labai gerai reikia išsianalizuoti, ar vietovė yra vėjuota, ar šalia miško, ir t. t. Dažniausiai pagrindinis bendravimas joje vyksta vakarais, todėl labai tinka terasą statyti vakarų pusėje. Pietuose pastatytoje terasoje bus saulėta, bet ji praktiškesnė su stogu.“ Tiesa, stogas virš terasos gali blokuoti šviesą į kambarius, todėl verta įrengti pergolas su slankiais ažūriniais stogeliais, kurie vartosi. Saulei šviečiant juos galima atverti, kai lyja – užverti. Taip pat patogu įsirengti ritinines užuolaidas ar žaliuzes nuo saulės. 

Nepamirškite ir terasos apšvietimo, nes tai ne tik prailgins jos naudojimo laiką, bet ir vakare joje bus jaukiau sėdėti. Jei terasa atvira, architektė I. Prunskaitė siūlo pagalvoti apie šildytuvų įsirengimą.

Išsirinkti ir pastatyti terasą – pirmas žingsnis, tada laukia užduotis jai suteikti jaukumą, praktiškumą. Visos detalės – augalai, apšvietimas ir kita – taip pat svarbios, nes dėl jų terasoje su šeima ar draugais mielai leisite laiką.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video