Top Baneris

Telšių krašto rodikliai – kaip lyderių

2014 spalio 11 d.
Pasidalykite straipsniu

Rugsėjo mėnesio žurnale „Statyba ir architektūra“ tradiciškai pristatėme vieną šalies apskričių. Šįkart tai – Žemaitijos krašte esanti Telšių apskritis – mažiausias šalies regionas, užimantis 6,7 proc. Lietuvos ploto.

Telšių krašte gyvena 4,9 proc. visų šalies gyventojų. 2012 metais apskritis pagal sukuriamą šalies bendrąjį vidaus produktą (BVP) užėmė šeštą vietą. Daugiausia bendrosios pridėtinės vertės sukurta pramonės (37,5 proc.), didmeninės bei mažmeninės prekybos, transporto ir saugojimo, apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų sektoriuose (25,6 proc.).

Pagal BVP dalį, tenkančią vienam gyventojui, Telšių apskritis lenkia 6 apskritis, nors ir atsilieka nuo šalies vidurkio 20 proc.

2014 metų duomenimis, Telšių krašte gyvena 145 564 žmonės. Daugiausia gyventojų registruota Mažeikių rajone. Per pastaruosius 6 metus dėl neigiamos gyventojų kaitos (mirtingumo lygis viršijo gimstamumo lygį, o emigracijos mastas – imigracijos mastą) vidutinis gyventojų skaičius Telšių regione sumažėjo 16 proc. Nors Telšių regione mokami palyginti aukšti atlyginimai (didesnius atlyginimus gauna tik Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos apskrities gyventojai), 2013 metais fiksuotas 13,3 proc. nedarbas, o šalies vidurkis buvo 10,9 proc. Taip pat 9 proc. regiono gyventojų yra socialinių pašalpų gavėjai. Šie rodikliai rodo, kad nors apskrityje ir susiduriama su darbo stygiumi ir nemaža dalis gyventojų ieškosi darbo svetur, dirbantieji gali save realizuoti stambiose įmonėse, mokančiose gana aukštus atlyginimus.

Vertinant tiesiogines užsienio investicijas (TUI), regionas yra vienas iš lyderių Lietuvoje. 2012 metų duomenimis, Telšių apskritis nusileido tik Vilniaus bei Kauno apskritims ir pritraukė investicijų už daugiau kaip 3,574 mlrd. litų. Pagal TUI, tenkančias vienam gyventojui, situacija yra dar geresnė – regionas užėmė antrą vietą ir net 72 proc. lenkė šalies vidurkį. Tokią situaciją lėmė Mažeikiuose veikianti naftos perdirbimo gamykla, kuri pritraukia daugiausia investicijų apskrityje. Prie gerų šio rodiklio rezultatų prisideda ir kitos apskrityje įsikūrusios įmonės: „Ingman ledai“ bei „Pieno žvaigždės“, kurios yra žinomos ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų.

Pritraukiamos investicijos sprendžia užimtumo problemą, mažina socialinių išmokų gavėjų skaičių, didina savivaldybės pajamas ir kelia gyventojų pragyvenimo lygį. Regiono savivaldybės ir toliau turi siekti, kad investicijos Telšių apskrityje nuolatos augtų užtikrindamos tvarią regiono plėtrą.

Telšių rajono savivaldybėje 85 proc. gaminamos produkcijos sudaro maisto pramonė. Gaminami pieno produktai, įvairūs mėsos gaminiai, koldūnai, mineraliniai, gazuoti ir nealkoholiniai gėrimai. 2013 metais iš Telšių apskrities lietuviškos kilmės prekių eksportuota už 17,645 mlrd. litų. Tai sudarė 34,5 proc. viso lietuviškos kilmės prekių eksporto. Daugiausia iš Telšių apskrities eksportuota naftos produktų – 93,6 proc. viso lietuviškos kilmės prekių eksporto apskrityje. Neabejotinas Telšių rajono pramonės lyderis – bendrovė „Žemaitijos pienas“. Įmonė yra viena didžiausių ir moderniausių pieno perdirbimo bendrovių Lietuvoje, joje šiuo metu dirba daugiau kaip 1200 darbuotojų.

Telšių apskrities teritorija užima patogią geografinę padėtį ir turi gerai išplėtotą infrastruktūrą, kuri leidžia plėsti eksportą.


Pasidalykite straipsniu
    Komentarai

    Rekomenduojami video