Teismams patenkinus Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (VTPSI) ieškinius dėl neteisėtos statybos padarinių pašalinimo, šiemet nugriauti 136 neteisėti statiniai. Įsivaizduokite tą kiekį vienoje vietoje – išeina nemaža gyvenvietė.
125 pastatus nugriovė patys statytojai, o priverstinai teko nugriauti 9 pastatytus ir 2 statomus pagal neteisėtai išduotus statybą leidžiančius dokumentus. Šių priverstinai nugriautų pastatų statytojai privalės atlyginti 42 tūkst. eurų griovimo išlaidų.
Savavališkos statybos padariniams pašalinti paprastai nustatomas 6 mėnesių terminas su galimybe, esant svarbioms priežastims, jį pratęsti dar 3 mėnesiams. Per šį laiką neįvykdžius privalomojo nurodymo, VTPSI kreipiasi į teismą, kad jis įpareigotų statytoją pašalinti savavališkos statybos padarinius. Ne visada savavališką statinį būtina nugriauti. Per nustatytą terminą statytojas gali jį įteisinti, jeigu tokį statinį toje vietoje pagal galiojančius teisės aktus galima statyti. Tai savo sprendimuose nurodo ir teismai. Tik jeigu per nustatytą terminą teismo reikalavimas neįvykdomas, savavališkas statinys griaunamas priverstinai statytojo lėšomis.
Taip nutiko ir vienai sostinės Neskučių gatvės gyventojai, kuri savavališkai pasistatė gyvenamąjį namą ir nuo 2010 metų nesiėmė veiksmų statybai įteisinti. VTPSI, vykdydama teismo sprendimą, pasamdė rangovą, kuris praėjusią liepą namą nugriovė ir pateikė 5,8 tūkst. eurų sąskaitą.
Kone dvigubai didesnes išlaidas teks atlyginti kitam Vilniaus gyventojui, kuris Pavilnių regioniniame parke savavališkai pastatė ūkinį pastatą ir jį naudojo ne pagal paskirtį – kaip gyvenamąjį namą. Šiemet, po daugiau nei dešimtmetį trūkusių teismų procesų, šis pastatas buvo nugriautas. VTPSI teko imtis tokios kraštutinės priemonės, nes pats statytojas nuo 2004 metų ignoravo statybos valstybinės priežiūros pareigūnų reikalavimus, nevykdė ir teismo įpareigojimo. Priverstinai teko atlaisvinti ir Liubovo kaimo (Kalvarijos sav.) gyventojo savavališkai užimtą valstybinę žemę. Išardyti statinį ir sutvarkyti statybvietę kainavo daugiau kaip 16 tūkst. eurų.
Vilniaus taboro gyventojai įprastai skuba patys ardyti savavališkai suręstus pastatus, nelaukdami atvykstant griovimo technikos. Tokiu būdu neseniai pašalinti dviejų savavališkų statybų padariniai. Galbūt nereikės prievartos ir artimiausiu metu vykdant teismo sprendimus nugriauti dar du statinius. Dėl kitų objektų šioje teritorijoje dar nėra įsiteisėję teismo sprendimai iškeldinti asmenis iš pastatų.
Šiemet VTPSI iniciatyva pakeistos kai kurios antstolių darbą reglamentuojančios Sprendimų vykdymo instrukcijos nuostatos neleidžia vilkinti neteisėtų statybų padarinių šalinimo pagal teismų sprendimus. Pakeisti vykdymo išlaidų dydžiai ir jų skaičiavimo principai. Pakeitus šią instrukciją, išspręsti ir valstybės patirtų išlaidų, griaunant neteisėtus statinius, operatyvaus išieškojimo iš kaltų asmenų ir antstolių darbo apmokėjimo klausimai.
Nuo 2017 m. sausio 1 d., įsigaliojus naujoms Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros įstatymo nuostatoms, VTPSI privalomasis nurodymas bus vykdomasis dokumentas, vykdomas Civilinio proceso kodekso (CPK) nustatyta tvarka. Taigi jeigu asmuo per nustatytą privalomojo nurodymo įvykdymo terminą jo neįvykdys arba negaus SLD, VTPSI nurodymą perduos priverstinai vykdyti tiesiogiai antstoliui. CPK numatyta galimybė iškeldinti asmenis iš savavališkai pastatyto statinio ir be teismo sprendimo, dalyvaujant policijai. Šios ir kitos naujos teisės aktų nuostatos gerokai paspartins savavališkos statybos padarinių pašalinimą.