Top Baneris

Stogo danga fasadui – estetiškai patrauklus sprendimas

2024 gegužės 23 d.
DSC 5715
Pasidalykite straipsniu

Vis labiau populiarėja tendencija fasado apdailai naudoti stogo dangas. Tai ilgaamžis, praktiškas, akį traukiantis, išskirtinį stilių kuriantis sprendimas. Fasado išvaizda yra labai svarbi, nes tai namo puošmena, atskleidžianti ne tik šeimininkų vertinamą architektūrinį stilių, bet ir drąsą renkantis nestandartinius sprendimus. 

Išnyksta riba tarp stogo ir fasado

Aukštos kokybės klasikinė valcuoto plieno lakštų stogo danga puikiai tinka ne tik individualių namų, bet ir biurų, komercinių pastatų fasadams. Laikui nepavaldus klasikinis stilius puikiai dera tiek prie klasikinės, tiek prie modernios architektūros. Plieninei stogo dangai netaikomi maksimalaus nuolydžio kampo apribojimai, tai reiškia, kad ją drąsiai galima montuoti vertikaliai, kaip fasado apdailą. Tai leidžia sukurti itin originalų pastato dizainą, nes išnyksta riba tarp stogo ir fasado. 

Stogo gyvavimo ciklo analizė parodė, kad, palyginti su kitomis dangomis, aukštos kokybės plieninės stogo dangos draugiškesnės aplinkai – jų poveikis klimato kaitai yra iki 60 proc. mažesnis nei kitų rūšių žaliavų. Šiems rezultatams daug įtakos turėjo ne tik kone 100 proc. siekiantis atliekų perdirbimas, bet ir minimali priežiūra, lengvas transportavimas.

Unikalumas, ilgaamžiškumas, minimali priežiūra

Pastato stogą ir sienas vientisai sujungianti plieno lakštų danga yra tiek pat estetiška, kiek ir funkcionali. Be vizualinio patrauklumo, ši specialiais polimerais apsaugota medžiaga labai atspari mechaniniams pažeidimams ir atmosferos poveikiui: lietus nuplauna apnašas, purvas neįsigeria, ant tokios dangos nepalankios sąlygos susidaryti pelėsiui, samanoms ar kerpėms. Tvirtinant „Ruukki Classic“ dangą, nerūdijančiojo plieno sraigtai uždengiami kiekvienu kitu lakštu, tad nei ant stogo, nei ant fasado nematyti jokių tvirtinimo elementų – fasadas ir apdailos elementai lygūs, nėra taškų, kuriuose galėtų kauptis apnašos.

Būtent dėl ilgaamžiškumo, minimalios priežiūros ir unikalios išvaizdos vis dažniau investuotojai ryžtasi namo fasado apdailai rinktis stogo dangą. Nebūtinai, norint išlaikyti vientisumą, fasado ir stogo lakštai turėtų būti vienodos formos, to paties atspalvio – pasirinkus „Ruukki Classic Design“ dangą galima derinti ne tik skirtingo pločio, bet ir skirtingų spalvų lakštus: RR23 tamsiai pilkos, RR2H3 antracito ar RR33 juodos, tad dizaino galimybės yra išties plačios.

Classic C fasadams

Fasadų metalo ir kitų medžiagų deriniai

Prislopintų pilkų atspalvių spalvos lakštinis metalas puikiai dera su kitomis fasado medžiagomis, pavyzdžiui, su baltu arba pilku tinku, nes šios dvi medžiagos sukuria harmoningą, santūrią kompoziciją. Taip pat gerai metalas dera su medinėmis dailylentėmis, medžio plokštėmis, mediniais langų ir durų rėmais. Matinį, tarsi aksominį paviršių turintis metalas ir medžio šiluma sukuria jaukią atmosferą. Tokį plieną galima derinti ir su klinkerio ar struktūriniais betono blokais, skaldytais akmenimis. 

Kokią dangą pasirinkti, kad būtų pasiektas norimas efektas?

„Ruukki“ gamyklose Suomijoje liejamas tvirtas, specialiai stogams ir fasadams pritaikytos markės plienas. Didelę įtaką ilgaamžiškumui, atsparumui korozijai turi cinko sluoksnio storis, todėl, renkantis plieninę dangą, patariama palyginti įvairių gamintojų produkcijos parametrus. Būna, kad plieno lakštai yra padengti tik 100–250 g/m2 cinko sluoksniu – minimalus „Ruukki“ stogo dangos cinko sluoksnis yra 275 g/m2 (abi lakšto pusės padengtos lygiu cinko sluoksniu).

Dangos išvaizdai, ilgaamžiškumui, atsparumui atmosferos poveikiui ir UV spinduliams didelę įtaką turi viršutinis sluoksnis – polimerinė danga. Jei dangos paviršius padengtas kokybiškos cheminės sudėties, per keletą dešimtmečių metų patikrina polimerine danga, tuomet ji išlaikys ryškias ir vientisas spalvas, greitai neišbluks.

Kokybiškais polimerais padengti, aukščiausias atsparumo kategorijas RC5+ ir Ruv5 atitinkantys plieno lakštai originalią išvaizdą išlaiko 50 metų ir dar ilgiau. „Ruukki 50 Plus“ kokybės dangos atitinka pačias aukščiausias 2022 metais sugriežtinto EN 10169:2022 standarto kategorijas: RC5+ atsparumo korozijai ir Ruv5 atsparumo UV spinduliuotei.

„Ruukki“ specialistai pataria – jei „Classic“ stogo danga bus naudojama ir fasadui, rekomenduojama rinktis storesnio plieno lakštus, pavyzdžiui, 0,60 mm storio „Ruukki Classic Authentic“ arba „Ruukki Classic Design“, kurią užsakant galima pasirinkti lakštų plotį: 271, 355 ar standartinio 475 mm. Kuo lakštai siauresni, tuo jie standesni, mažiau linkę banguotis. 

„Ruukki Classic“ fasadų sprendiniai 

Atsižvelgdama į naujausias tendencijas, architektų, projektuotojų ir montuotojų poreikius, bendrovė „Ruukki“ sukūrė specialiai šiam sprendimui pritaikytus „Ruukki Classic“ fasadų sprendinius. Tai ne vien montavimo instrukcijos ir detalūs mazgų brėžiniai, bet ir būtent šiems sprendimams pritaikyti lankstiniai (iš viso 28 vnt.), metaliniai grebėstai, plėvelės, tarpinės ir kitos fasado ilgaamžiškumą ir funkcionalumą užtikrinančios medžiagos. Naudojant iš vieno gamintojo įsigytą medžiagų komplektą ir montavimo metu vadovaujantis profesionalų sukurtomis ir patikrintomis instrukcijomis, stogo ir fasado elementai derės tarpusavyje, darbai vyks sklandžiai, bus išvengta sunkiai pataisomų klaidų, namo fasadas išliks stilingas, patvarus ir energiškai efektyvus, nereikalaus perdažymo ar kitokios priežiūros dar daugelį dešimtmečių. 

Daugiau informacijos.

Straipsnis paskelbtas el. žurnale „Statyba ir architektūra“ | 2024 PAVASARIS


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video