Top Baneris

Statytojų pamokos pirkėjams

2015 rugpjūčio 4 d.
Pasidalykite straipsniu

Nuo praėjusių metų pabaigos išaugęs būsto pirkimo sandorių skaičius paskatino didžiulę jo pasiūlą. Skaičiuojama, kad šiandien naujo būsto pasiūlą Vilniuje sudaro keli tūkstančiai butų. Gerai, kad pirkėjai turi tokį didelį pasirinkimą. Tačiau atkreipiamas dėmesys, kad rinkai apie 60 proc. būsto siūlo visiškai nauji žaidėjai. Didelę patirtį turinčios įmonės įspėja pirkėjus viską gerai išanalizuoti ir tik tuomet priimti sprendimą.

Pateikė dešimt kriterijų

Bendrovė „Veikmė“ parengė atmintinę būsto pirkėjams. Įmonės vadovai rekomenduoja žmonėms pasinaudoti ja ir koncentruotai apibendrinti daugelį buto kriterijų, kurių visumą jie vadina „Gyvenimo kokybės paketu“.

Pirmas kriterijus – statytojo ar pardavėjo patikimumas. Siūloma įvertinti, kiek metų jis veikia rinkoje. Jei tik 1–2 metus arba įmonė įsteigta tik vienam projektui, būtina pasidomėti įmonės istorija (gali būti, kad tokiu būdu slepiama neigiama ankstesnių projektų istorija). Vertėtų žinoti, ar įmonė įsteigta tik šiam projektui (išpardavus butus, bendrovė dažniausiai likviduojama, taigi tokiu  atveju nebėra kam teikti pretenzijų, nevykdomi garantiniai įsipareigojimai). Dar derėtų pasidomėti informacija apie įstatinį pardavėjo kapitalą, teisminius ginčus su pirkėjais, kas vykdys garantinę priežiūrą, kokia pardavėjo garantinės priežiūros istorija, ar yra objekto generalinis rangovas, koks jo patikimumas, ar statyba buvo atliekama ūkio būdu (kas tokiu atveju teiks garantiją).

Antras kriterijus, kurį svarbu įvertinti – siūlomo buto (patalpos) paskirtis: ar ji gyvenamoji, poilsinė, komercinė, dirbtuvės ar kt. Nuo to priklauso galimi mokesčiai, gyvenamosios vietos deklaravimo galimybė ir būsto likvidumas.

Trečias kriterijus – energinio naudingumo klasė. Reikėtų pasidomėti energijos sąnaudomis šildymui, kiek kilovatvalandžių per metus sunaudojama vienam kvadratiniam metrui ploto. Taip pat derėtų pasiteirauti pastato energinio naudingumo sertifikato, koks atitvarų (išorės sienų, stogo, langų) šilumos laidumas (U vertė W/Km²). Kuo vertė mažesnė, tuo rodiklis geresnis. Siūloma įvertinti ir šildymo sistemą: šilumos šaltinį (centralizuoti tinklai, dujos, elektra), ar yra atsinaujinančių energijos šaltinių, koks šilumos prietaisų tipas (grindinis, radiatorinis).

Ketvirtas kriterijus – pastato sandarumas (h-1). Kuo šis skaičius mažesnis, tuo pastatas sandaresnis. Reikia atkreipti dėmesį, ar matuotas visas pastatas, ar tik dalis butų, ar matuota laiptinė. Sandarumo matavimus parodo tai patvirtinantis bandymų protokolas.

Penktas kriterijus – pastato garso klasė. Reikia įsitikinti, kaip izoliuoti kambariai nuo negyvenamosios paskirties patalpų arba garažo, kambariai nuo šalia esančių kitų butų (norminis rodiklis – ne mažiau kaip 55 dB), įėjimo į butą durys (norminis rodiklis C klasės pastatuose – ne mažiau kaip 30 dB). Smūgio garso izoliavimo rodiklis C klasės pastatuose – ne daugiau kaip 53 dB. Garso aidėjimo trukmės rodiklis C klasės pastatuose – ne daugiau kaip 1,3 sekundės.

Šeštas kriterijus – inžinerinės sistemos. Svarbu įvertinti vėdinimo sistemą (natūrali, mechaninė, mechaninė su rekuperatoriumi), jos išbaigtumą (ar sistema veikia visame bute, ar tik yra galimybė sumontuoti sistemą), vidaus elektros įrangą (ar įrengta visame bute, ar tik yra įvadinė dėžutė), ar vandentiekio ir nuotekų vamzdynai pakloti iki prietaisų.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video