Top Baneris

Statybų verslas žada nedalyvauti valstybės projektuose, jei nebus keičiamos kainos

2022 gegužės 13 d.
Stabdom statybą
Irmanto Gelūno/BNS nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Lietuvos pramonininkų konfederacijos ir Statybininkų asociacijos vadovai pareiškė  stabdysiantys valstybinių projektų statybas ir nebedalyvausiantys viešuosiuose pirkimuose, jei valstybė artimiausiu neras sprendimo, kaip indeksuoti didėjančias statybų kainas. 

„Pravažiuoti be bilieto nebeišeis arba tik vieną kartą – antrą kartą verslas nebeis į viešuosius pirkimus, viešuosius objektus – tada pralošime visi“, – penktadienį spaudos konferencijoje pristatydamas akciją „#stabdome statybą“ sakė Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) prezidentas Vidmantas Janulevičius.

Pasak V. Janulevičiaus, valstybės institucijos turėtų priimti pragmatiškus sprendimus: atidėti nebūtinus naujus projektus ir tinkamai užbaigti jau pradėtus. 

„Arba reikia sukurti pinigų rezervą, kad būtų galima pabaigti pradėtus objektus (…), arba priskirti vieną ministeriją, vieną atsakingą asmenį, kuris kuruotų ir kiekvienu atveju praeitų tuos viešuosius pirkimus, kurie buvo, įsigilintų į situaciją (…) ir ieškotų sprendimų“, – pabrėžė konfederacijos vadovas.

„Kuo ilgiau tie sprendiniai bus daromi, tuo daugiau kaštų bus visiems – ir gyventojams, ir verslui“ – pridūrė jis.   

Pasak Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) prezidento Daliaus Gedvilo, nuo pusiaudienio penktadienį bus sustabdytos statybos maždaug 80-yje valstybinių ir visuomeninių objektų visoje Lietuvoje.  

„Daugybę kartų kreipėmės į įvairias institucijas ir jeigu būtų buvusi reakcija ir adekvatūs veiksmai, tokios akcijos nebūtų“, – sakė D. Gedvilas. 

Jo teigimu, perkančiosios organizacijos turėdamos rangovų garantijas dėl finansinių įsipareigojimų dabar pusmečiui užtęsia konkursų procedūras, o rangovams dėl išaugusių kainų atsisakant pasirašyti sutartį nuskaičiuoja „garantinius“ pinigus. 

„Ką mes girdime iš rangovų, tai perkančiųjų organizacijų, pavadinčiau, nesąžiningas elgesys, apsimetinėjimas, kad rinkoje yra viskas tvarkoje, todėl jie (nepasirašius sutarties – BNS) nuskaito tas sąskaitas ir tokiu būdu atsiduriame situacijoje, kad strateginiai valstybės objektai, kurie galėtų būti statomi, stringa“, – aiškino D. Gedvilas.

Statybininkų asociacijos vadovas tarp tokių objektų išskyrė Ignalinos atominės elektrinės įgyvendinamą kuro atliekyno ir „Litgrid“ elektros linijos Vilnius-Neris projektus.  

Asociacijos „Lietuvos keliai“ direktorius Šarūnas Frolenko teigė, kad didžiausias pralaimėjimas šioje situacijoje būtų statybų stabdymas.

„Ir mes turėtume „griaučius“, vietoj pabaigtų visuomeninių pastatų ar kitos infrastruktūros“, – sakė S. Frolenko.

„Į šią akciją kviečiu žiūrėti kaip į stiprią žinutę, kviečiančią partnerius valstybės pusėje parodyti lyderystę ir susitelkti“, – pridūrė jis.

Akcija „#stabdome statybą“ siekiama atkreipti dėmesį į Vyriausybės ir kitų perkančiųjų organizacijų nenorą ir delsimą dėl pabrangusių žaliavų indeksuoti statybų kainas arba ieškoti kitų sprendimų

Skaičiuojama, kad nieko nedarant, artimiausiu metu gali nutrūkti per 150 daugiau nei 300 mln. eurų vertės objektų statybos. 

 

Šaltinis: BNS

kranas

Svarbiausios statybų, NT, inžinerijos naujienos – nepraleiskite!

[mailpoet_form id="7"]

Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video