Statybų sezonui ruošiasi ir darbo inspektoriai

Statybų sezonui ruošiasi ir darbo inspektoriai

Statybvietės
BFL nuotr.

Valstybinė darbo inspekcija (VDI) ruošiasi aktyviam statybų sezonui: kovo antroje pusėje ir balandžio mėnesį inspektoriai dažniau lankysis statybvietėse: tikrins, kaip užtikrinamas darbuotojų saugumas ir ieškos nelegalių darbuotojų. Apie būsimą vizitą įmonės iš anksto nebus informuotos.

Įmonės iš anksto gali įvertinti, ar gresia bauda ir inspektorių priekaištai. Statybvietės bus tikrinamos remiantis prevencinio statybviečių patikrinimo kontroliniu klausimynu arba statybviečių, kuriose atliekami statinių renovacijos darbai, patikrinimo kontroliniu klausimynu. Šie klausimynai paskelbti viešai.

Gegužės mėnesį darbo inspektoriai darsyk aplankys jau tikrintas įmones, kuriose buvo rasta pažeidimų, įvertinti, ar pažeidimai ištaisyti.

„Norėtume atkreipti dėmesį, kad tikrinimų metu nustatę šiurkščių pažeidimų, keliančių grėsmę darbuotojų saugai ir gyvybei, darbo inspektoriai tikrai neapsiribos prevenciniais įspėjimais, – pabrėžia Vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus pavaduotojas Ramūnas Rakauskas. – Už darbo įstatymų, darbuotojų saugos ir sveikatos norminių teisės aktų pažeidimą, jeigu dėl to galėjo įvykti nelaimingas atsitikimas darbe, avarija ar atsirasti kitų sunkių padarinių, juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims gresia bauda nuo 500 iki 2000 eurų. Tą numato Administracinių nusižengimų kodeksas, o darbo inspektoriui suteikia teisę adekvačiai ir griežtai įvertinti nusižengimo sunkumą.“

SA archyvo nuotr.

Nelegalus darbas užtraukia baudą nuo 1000 iki 5000 eurų (pakartotinis nelegalus darbas – nuo 5000 iki 6000 eurų).

Intensyvius reidus statybvietėse darbo inspektoriai vykdo kasmet. Darbų mobilumas, besikeičiantys pavojai, darbų vykdytojų suderinamumo stoka, darbuotojų kaita ir patirtis, vidinės kontrolės darbe organizavimo ypatumai ir pan. lemia, kad statybos sektoriaus įmonėse nelaimingų atsitikimų darbe rizika yra viena didžiausių.

Maždaug trečdalis visų mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe įvyksta darbuotojui nukritus iš aukštai. Todėl, lankydamiesi statybvietėse, darbo inspektoriai ypatingą dėmesį skirs pažeidimams, dėl kurių darbuotojams yra pavojus nukristi iš aukštai arba į gylį.

Kaip rodo praktika, nuo stogų ar kitų pastato konstrukcijų nukrentama nesinaudojant kolektyvinėmis ir asmeninėmis apsaugos priemonėmis, apsaugančiomis nuo įvairaus pobūdžio kritimų. Nereti pažeidimai, kuomet neaptveriamos arba netinkamai aptveriamos pavojingos zonos, keliančios riziką darbuotojams nukristi (angos sienose, grindyse, laiptų aikštelės, liftų šachtos, iškasos), taip pat neaptveriamos ir pačios statybvietės. Naudojamos pavojingos savadarbės paaukštinimo priemonės, kurių konstrukcija neatitinka saugų darbą užtikrinančių reikalavimų. Krintantys, virstantys daiktai, ruošiniai, kroviniai statybvietėse taip pat dažnai traumuoja darbuotojus.

Nors pernai, palyginti su 2015 m., mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe skaičius statybos sektoriuje sumažėjo, skaičiuojant 100 tūkst. darbuotojų jų dažnumas čia yra 1,6 karto didesnis negu vidutinis šalyje.

Temos: Nelaimingi atsitikimai darbe, Statybų pažeidimai, Statybvietės saugumas, Valstybinė darbo inspekcija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai