Statybos darbų apimtys, statybų eksportas, darbuotojų skaičius statybų sektoriuje, statybos pramonės pridėtinė vertė – visų šių sričių rodikliai praėjusiais metais kilo į viršų, palyginti su ankstesniais metais. Lietuvos statybininkų asociacijos prezidentas Dalius Gedvilas metiniame asociacijos narių susitikime pabrėžė, kad 2014 metų statybų sektoriuje buvo ypač darbingi.
2013 metais Lietuvoje statybos darbų buvo atlikta už 2,25 mlrd. eurų. Praėjusiais metais šis skaičius ūgtelėjo iki 2,69 mlrd. eurų. Labai sparčiai augo ir statybos darbų užsienyje tempas. 2013 metais jų buvo atlikta už 146,3 mln. eurų, 2014 metais – už 168,3 mln. eurų.
„Praėję metai buvo labai geri statybų sektoriuje dirbančioms įmonėms. Jų sukurta bendrojo vidaus produkto dalis palyginamosiomis kainomis didėjo net 287 mln. eurų. Nors statybose sukurta bendrojo vidaus produkto dalis didėjo keletą metų iš eilės, tačiau pernai ji siekė tik 73,5 proc. 2008 metais sukurtos bendrojo vidaus produkto dalies dydžio“, – sakė D. Gedvilas.
Anot Lietuvos statybininkų asociacijos vadovo, pernai statybos darbų augimą daugiausia lėmė prieš euro įvedimą sparčiai augusi pastatų statyba. Tačiau susidaręs butų perteklius šiais metais gali pristabdyti naujų daugiabučių statybas.
Kalbėdamas apie svarbiausius šių metų darbus, D. Gedvilas pirmiausia pažymėjo, jog būtina sukurti nacionalinę statybos sektoriaus strategiją iki 2035 metų. Asociacija pasirengusi inicijuoti šį procesą, kad statybininkai žinotų kryptis, kur link jie turėtų judėti ateityje, planuotų ir galėtų dirbti sistemingai, nesiblaškydami. Svarstoma, kad kuriant strategiją galima pasitelkti skandinavų patirtį.
Taip pat bus siekiama sukurti statybos projektavimo, rangos, techninės priežiūros paslaugų pirkimo vertinimo kriterijų katalogą, kuris užtikrintų ekonomiškai naudingiausio pasiūlymo ir tiekėjo parinkimą. Vertinimo kriterijų katalogas padėtų išvengti ydingos praktikos, kuri įsivyravo perkant pagal mažiausios kainos kriterijų, ir su tuo susijusių neigiamų pasekmių.
Dar vienas siekis – sukurti darbo išteklių registrą. Statybininkus vienijančios asociacijos vadovas jau ne kartą yra išsakęs pastabas, jog planuojant dideles darbų apimtis, pavyzdžiui, daugiabučių modernizavimo, pirmiausia reikia žinoti, kokius turime darbo jėgos pajėgumus, kurių profesijų darbuotojų yra per daug, kurių – trūksta ir reikėtų pasikviesti iš užsienio.
„Ir vienas svarbiausių prioritetų – stiprinti statybininkų bei statybos įmonių įvaizdį visuomenėje. Siekiant visuomenės pasitikėjimo statybos įmonėmis ir statybų specialistais, būtina ne tik stiprinti techninį išprūsimą, bet ir keisti požiūrį į atsakomybę, darbo kultūrą“, – teigė D. Gedvilas.