Statybos sektorius siekia skaitmenizuoti statybos procesą

Statybos sektorius siekia skaitmenizuoti statybos procesą

Rudenį prasidėjusios diskusijos tarp daugiau nei 20-ies statybos sektoriaus organizacijų davė rezultatą – žengtas svarbus žingsnis statybos proceso skaitmenizavimo link.

2014 m. kovo 5 dieną Lietuvos pramonininkų konfederacijoje buvo pasirašyta viešosios įstaigos, skirtos efektyviam skaitmeninės statybos Lietuvoje vystymui, steigimo sutartis. Technologinės inovacijos, susijusios su statybų informaciniu modeliavimu (BIM), turi pakelti visą statybos procesą į ženkliai aukštesnį efektyvumo ir kokybės lygį.

LSA nuotr.
LSA nuotr.

Diskusijose dalyvavo statybos verslo atstovai, projektuotojai, inžinieriai, architektai, ekspertai, kelininkai, IT specialistai, mokslo atstovai. Trečiadienį iškilmingoje ceremonijoje parašus ant viešosios įstaigos steigimo sutarties padėjo 13 organizacijų atstovai: Lietuvos statybininkų asociacijos, Asociacijos „Lietuvos keliai“, Lietuvos projektavimo įmonių asociacijos, Lietuvos architektų rūmų, Lietuvos statybos inžinierių sąjunga, Lietuvos elektros energetikos asociacija, Lietuvos melioracijos įmonių asociacija, Nacionalinė pasyvaus namo asociacija, Projektų ekspertizės ir gaisro saugos įmonių asociacija, Pastatų sertifikavimo ekspertų asociacija, Statybos produktų bandymų laboratorijų asociacija, „Statinių konstruktorių klubas“ ir Polistireninio putplasčio asociacija. Viešosios įstaigos veikloje dalyvaujančių organizacijų sąrašas bus dar ilgesnis.

Statybos procesuose naudojamą informaciją norima paversti standartizuotu skaitmeninės formos srautu, nuo užsakovo poreikių ir projektavimo iki statybos ir eksploatacijos. Statinio informacinis modeliavimas – tai statinio skaitmeninio modeliavimo ir projektavimo procesas, kurio metu kuriama ir valdoma visa statinio informacija visais jo gyvavimo ciklo etapais, nuo pirminės idėjos iki jo nugriovimo. Skaitmeninė statyba jau sėkmingai veikia užsienio valstybėse. Gerosios praktikos pavyzdžiais galima laikyti Daniją, Didžiąją Britaniją ir kitas valstybes.

Skaitmeninės sistemos įdiegimas iš principo reiškia, kad visi statybos procesų dalyviai – užsakovas, plėtotojas, projektuotojas, statytojas, valdytojas – įsipareigoja „kalbėti“ viena kalba, t. y. naudoti vienodo tipo duomenis ir brėžinius.  Visi kiekvieno projekto  duomenys turi būti „įvilkti“ į vienodą skaitmeninę formą,  įdiegiant  statybos objektų trimatį modelį, elektroninį projektą standartizuotai apipavidalinant, viešųjų pirkimų konkursams teikiant elektronines paraiškas.

Ambicingi šios iniciatyvos tikslai yra susiję su viešųjų pirkimų skaidrumo didinimu, visų statybos pramonės dalyvių kompetencija ir darbo našumu. Valstybės lygmeniu, skaitmeninė statyba ir BIM metodologija gali padėti sutaupyti valstybės lėšas visuomeninių objektų statybos srityje, jų eksploatavime. Tai yra svarbus procesas ne vien statybos sektoriui, tačiau ir visai šalies pramonei.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai