Statybos darbų vadovas: būtinybė ar privilegija?

Statybos darbų vadovas: būtinybė ar privilegija?

Improvizacijų negali būti

Tauragėje įsikūrusios statybų bendrovės „Apastata“ vadovas Mindaugas Apavičius paaiškino, kad jo vadovaujamoje įmonėje statybos darbų vadovų pareigybės niekuomet nebuvo – tik statybos darbų vykdytojai. O dabar už atliekamų darbų kokybę atsakingi statinio statybos vadovai. M. Apavičius atkreipė dėmesį į tą patį STR („Statybos darbai“), kuriame minimi tik statinio statybos vadovai, statinio statybos specialiųjų darbų ar statinio statybos bendrųjų darbų vadovai.

Visų šių STR minimų specialistų dalyvavimas kiekviename objekte ne visada būtinas, viskas priklauso nuo objekto sudėtingumo ir įvairovės. Prireikus atlikti tik statybos darbus (konstrukcijų, betonavimo ar pan.), bet ne inžinerinių tinklų (vandentiekio, nuotekų), specialiųjų statybos darbų vadovo dalyvavimo nereikia. Tokiam objektui vadovautų statinio statybos vadovas. Jis yra atsakingas už visų subrangovų atliekamų darbų koordinavimą, jų darbų kokybės, medžiagų naudojimo kontrolę ir koordinavimą. Bendrovės „Apastata“ vadovo įsitikinimu, sąvoka „statybos darbų vadovai“ pasenusi, o statybos procese dalyvaujančių asmenų pareigybės turėtų atitikti galiojančias teisės aktuose. „Tuomet visiems, dirbantiems statybos objekte, būtų aišku, koks asmuo už ką yra atsakingas ir kokios jo funkcijos“, – replikavo M. Apavičius.

Statybos proceso dalyvių pareigos aiškiai apibrėžtos

Statinio statybos vadovas – statybos inžinierius, kuris, atstovaudamas rangovui, kai statyba vykdoma rangos būdu, ar statytojui, kai statyba vykdoma ūkio būdu, ir įgyvendindamas statinio projektą nuo statybos pradžios iki statybos užbaigimo, vadovauja statybos darbams, kartu gali būti bendrųjų statybos darbų vadovas, koordinuoja statinio statybos specialiųjų darbų vykdymą bei šių darbų vadovų veiklą ir pagal kompetenciją atsako už pastatyto statinio atitiktį statinio projektui bei normatyvinę statinio kokybę.

Ir statinio statybos vadovo, ir statinio statybos specialiųjų darbų vadovo pareigas gali eiti tik statybos inžinierius (asmuo, turintis statybos inžinerijos arba statybų technologijų studijų krypties (šakos) kvalifikacinį laipsnį arba šių studijų krypčių (šakų) studijų rezultatus atitinkančios kitos krypties (šakos) kvalifikacinį laipsnį).

Neypatingojo statinio statybos vadovas ir specialiųjų darbų vadovas turi turėti statybos inžinieriaus išsilavinimą patvirtinantį dokumentą ir bent 2 metų profesinę patirtį statybos srityje. Vadovauti ypatingųjų statinių statybai (eiti statinio statybos vadovo ir statinio specialiųjų darbų vadovo pareigas) turi teisę tik nustatyta tvarka atestuoti statybos inžinieriai.

Statybos rangovas (kai statyba vykdoma rangos būdu), statytojas (užsakovas), kai statyba vykdoma ūkio būdu, skiria statinio statybos vadovą, statinio statybos bendrųjų ir specialiųjų darbų vadovus, nustato jų pareigas, teises bei atsakomybę, vadovaudamasis Statybos įstatymo ir kitų teisės aktų nuostatais.

Statinio statybos techninis prižiūrėtojas – architektas ar statybos inžinierius, kuris, atstovaudamas statytojui (užsakovui), vadovauja konkretaus statinio statybos techninei priežiūrai, atlieka statinio statybos (bendrųjų statybos darbų) bendrosios techninės priežiūros vadovo funkcijas, koordinuoja specialiąją statinio statybos priežiūrą, jos vadovų veiklą ir pagal kompetenciją atsako už normatyvinę pastatyto statinio kokybę.

Statinio statybos vadovo pareiga – koordinuoti jį paskyrusio (pasamdžiusio) rangovo, statinio statybos specialiųjų darbų padalinių, o kai statybą vykdo keli rangovai – visų jų atliekamus specialiuosius darbus. Statinio statybos vadovui yra pavaldūs visi statybos darbuose dalyvaujantys bendrųjų (kai jie nėra statinio statybos vadovai) ir specialiųjų statybos darbų vadovai, specialistai bei darbininkai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai