Statybos atliekos: rūšiuosime ar teršime?

Statybos atliekos: rūšiuosime ar teršime?

Šie ir pastarasis aplinkosaugininkų sprendimas (prašymas areštuoti „Bionovus“ turtą ir neatnaujinti aikštelės veiklos) kenkia visiems: ir su krūvomis atliekų statybvietėse įstrigusiems statybininkams, ir atliekų pamiškėse su baime laukiantiems visuomenės nariams.

 

Paulius STANIULIS

„Ecoservice“ plėtros
direktorius pramoninių atliekų sektoriuje

Nesvarbu, kokios yra atliekos – ar statybinės, ar buitinės, jas rūšiuoti privalu. Manome, kad sprendimas rūšiuoti statybos atliekas būtinas ir reikalingas – iki šiol tik keletas statybos bendrovių ar privačių žmonių tai darydavo.

Šiuo metu į įmonės „Ecoservice“ aikšteles galima priduoti tik išrūšiuotas statybos atliekas – nerūšiuotų nepriimame. Reikalavimas nuo rugsėjo 15 dienos visiems rūšiuoti statybos atliekas sukėlė nepasitenkinimą, nes iki šiol nebuvo reikalaujama to daryti – klientai priprato visas atliekas mesti į vieną konteinerį. Sunku per vieną dieną priprasti rūšiuoti, nes reikia dirbančius žmones informuoti, apmokyti, kur dėti surūšiuotas atliekas. Kliento pasirinkimas rūšiuoti atliekas ar ne priklauso nuo kelių dalykų: galbūt jis jų turi nedaug, ir jam kur kas paprasčiau sumokėti daugiau negu rūšiuoti. Gali būti ir taip, kad tiesiog nėra galimybės rūšiuoti (tarkime, nėra kur pasistatyti atskirų konteinerių).

Kadangi žmonės nebuvo pratę rūšiuoti, jiems nelengva taip greitai pradėti tai daryti. Kitas labai svarbus dalykas – tinkamas atliekų tvarkymas. Anksčiau statybos atliekas buvo galima nuvežti į vieną statybos atliekų aikštelę, ten jos ir būdavo tvarkomos. Kadangi šiuo metu reikalaujama rūšiuoti, o išrūšiuotos atliekos perduodamos atskiriems atliekų tvarkytojams, statybos atliekų tvarkymo kaina išaugo. Tiesa, žmonės taupydami išlaidas gali imtis visokių atliekų šalinimo būdų – ir teisėtų, ir neteisėtų.

Teko girdėti, kad kituose miestuose su statybos atliekų priėmimu susijusių bėdų nėra, visos atliekos ten priimamos aikštelėse, paskui tinkamai išrūšiuojamos ir sutvarkomos. Rūšiuoti yra privalu, tai turi būti daroma natūraliai. Juk kiekvienas turime prisidėti prie to, kad kuo daugiau atliekų būtų panaudota antriniam perdirbimui. Galiausiai nuo to, ar atliekos išrūšiuotos, priklauso ir jų išvežimo kaina, o tai svarbu ir statybų bendrovėms, ir privatiems asmenims.

Šis straipsnis paskelbtas žurnalo „Statyba ir architektūra“ spalio mėnesio numeryje.

DAUGIAU TEMŲ ŽURNALE:

Kaip keičiasi prioritetai renkantis būstą?

Architektūros kokybės kriterijų paieškos

Vantinių tiltų grožis ir galia

Profesinė architektų savivalda – ne vien architektų reikalas

Katedros varpinė skaičiuoja naują laiką

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai