Blog

Dėl įstatymo interpretacijos kenčia daugiabučius atnaujinantys rangovai

Kaimyninėje Latvijoje ir Švedijoje sėkmingai naudojama ir šioje šalyje dirbančių Lietuvos statybininkų giriama atvirkštinio pridėtinės vertės mokesčio (PVM) apmokestinimo statybų sektoriuje tvarka Lietuvoje yra iškraipoma ir vietoje tvarkos ir stabilumo šalies statybos rinkoje grasina naujais rūpesčiais, sakoma Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) pranešime.
Iš esmės teisingas ir statybos įmonių lauktas įstatymas pradedamas vertinti kitaip po Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) išaiškinimų, kurių paskutinis iš įstatymo taikymo ribų išeliminuoja daugiabučių namų modernizavimo darbus. Nuo liepos 1 įsigaliojusi tvarka reiškia, kad už atliktus statybos darbus PVM turi sumokėti ne šių darbų atlikėjas, o jų užsakovas. Užsienio valstybėse taikomas mechanizmas padėjo ne tik padaryti mokesčių surinkimą efektyvesnį, bet ir prisidėjo prie vėluojančių atsiskaitymų problemos sprendimo.
Nepaisant optimistinių lūkesčių, VMI pateikti įstatymo išaiškinimai privertė statybos verslą atstovaujančią LSA kreiptis į valstybės institucijas dėl netoleruotino nukrypimo nuo pradinės įstatymo idėjos ir jo esmės. Problemos kilo dėl to, kad VMI sukūrė tokį mechanizmą, kuris neatitinka įstatymo projekto aiškinamojo rašto tikslų. LSA pažymi, kad šiuo metu yra iškraipoma teisinė ir technologinė statybos darbų samprata, o valstybės ir savivaldybių institucijoms, kurioms šie pakeitimai netaikomi, suteikta privilegijuota padėtis, nes joms ir toliau paliekama galimybė vilkinti atsiskaitymus su rangovais, nepatiriant dėl to jokių finansinių pasekmių. Pavasarį LSA prašymu Viešųjų pirkimų tarnyba patikrino 200 sutarčių ir nustatė, kad nebuvo nė vieno atvejo, kai valstybiniai užsakovai vykdytų atsiskaitymus laikydamiesi sutartyse nurodytų terminų.
VMI paskelbtame nutarime taip pat nurodyta, kad atvirkštinio PVM apmokestinimo nuostata negalioja daugiabučių modernizavimo darbams. Daugiabučio namo administratorius nelaikomas statybos darbų pirkėju, o tik atsiskleidusiu tarpininku, nors būtent su juo statybos rangovas pasirašo darbų sutartį. VMI aiškina, kad už atliktus statybos darbus PVM sąskaitas-faktūras turėtų išrašyti statybos darbų vykdytojas – rangovas ir jas dalinti butų ir patalpų savininkams. LSA laiko šias su LR finansų ir LR aplinkos ministerijomis suderintas nuostatas nesiskaitymu su statybininkais.
Sutartyse, sudarytose per Centrinės perkančiosios organizacijos (CPO) egzistuoja dvi sutarties šalys – administratorius ir rangovas. Sutartyje aptartos atsiskaitymo sąlygos, garantijos, mokėjimų suma, tvarka ir pan. Dažniausiai prie išrašomos sąskaitos pridedamas atliktų darbų aktas. VMI išaiškinimai statybininkams iškėlė daug naujų klausimų: kaip elgtis su darbų atlikimo aktu, jei sąskaitos turi būti išrašomos atskiriems gyventojams, kaip bus išrašoma sąskaita, jei vienas iš patalpų savininkų yra juridinis asmuo ir PVM mokėtojas, kas keičiasi jeigu jis nevykdo pardavimų? Kylantys klausimai leidžia abejoti sutartyse aprašytų nuostatų galiojimu.
„Jau kuris laikas stringa atsiskaitymai su rangovais, kurie atlieka modernizacijos darbus. Rangovai net gauna raštus, kad stabdytų pradėtus darbus. Panašu, kad daugiabučių modernizacijos organizatoriai siekia savo problemas dėl pinigų trūkumo užversti ant statybininkų pečių. Dėl VMI komentarų kyla naujų neaiškumų dėl įgaliojimų daugiabučių administratoriams, ar jiems suteiktas įgaliojimas kaip mokesčių išskaičiuojančiam asmeniui su teise mokėti mokesčius, ar jis yra atsiskleidęs tarpininkas, ar apskritai egzistuoja tik suvokimas, kad visais atvejais statybininkai yra neteisūs?“ – kalbėjo Lietuvos statybininkų asociacijos prezidentas Dalius Gedvilas.

Parašykite komentarą


Atsiliepimų nėra.