Sostinės Žirmūnuose atidengtas paminklas partizanui J. Lukšai-Daumantui 

Sostinės Žirmūnuose atidengtas paminklas partizanui J. Lukšai-Daumantui 

Sostines Zirmunuose atidengtas paminklas partizanui J. Luksai Daumantui
K. Mačiūno nuotr.

Žirmūnuose skvere tarp Minties, Apkasų ir Tuskulėnų gatvių iškilmingai atidengtas paminklas vienam žymiausių Lietuvos laisvės kovotojų – partizanui, rezistentui, ryšininkui su Vakarais Juozui Lukšai-Daumantui. Paminklas per įvairius simbolius įprasmina jo bei laisvės kovų už Lietuvą atminimą. 

Įprasminta ne tik istorija, bet ir vertybės 

Paminklas įrengtas skvere, kuris dar 2021 m. buvo pavadintas Juozo Lukšos-Daumanto vardu. Tuo metu buvo pradėtas rengti konkursas paminklinei skulptūrai sukurti – ieškota idėjos, kuri ne tik simboliškai perteiktų J. Lukšos-Daumanto asmenybę ir jo veiklą, bet ir įprasmintų vietos kontekstą, rašoma savivaldybės pranešime žiniasklaidai. 

Daugiausia balų konkurse pelnė projektas „Miškinis“, kurią sukūrė skulptorius Gediminas Piekuras kartu su UAB „Architektūros linija“ architektais Gintaru Čaikausku, Ieva Kontautaite ir Lina Venckute. Kūrinys išlaiko harmoningą ryšį su skvero aplinka ir jautriai įsilieja į urbanistinę bei istorinę erdvę. 

„Šis kūrinys nekartoja portretinio veido, bet pasakoja gilesnius dalykus – tyliai, per formas, per kryptis, šviesą ir tylą. Tai atminties architektūra, sukurta žmogui, kuris pats buvo kūrėjas. Jo gyvenimas tarsi statinys pastatytas iš drąsos, pasirinkimų ir tylios, bet nepalaužiamos valios. Ši vieta nėra tik tylus skveras, tai klausimų erdvė: ką reiškia laisvė? Kaip reikia už ją kovoti bei kaip ją ginti? Tegul šis paminklas kalba ateičiai, tegul jis įsišaknija mūsų sąmonėje kaip tylus, bet galingas liudijimas, kad buvo žmonių, kurie statė ne sienas, o tiltus į laisvę“, – atidarymo renginyje kalbėjo G. Čaikauskas.  

D B1 A9109

K. Mačiūno nuotr.

Paminklo forma primena netoliese dabartinio Minties g. 6 esančio daugiabučio vietoje stovėjusį vienaukštį medinį pastatą – 1946 m. lapkritį–gruodį jame veikė provokatoriaus Juozo Markulio-Erelio sumanytas Vyriausiasis ginkluotųjų pajėgų štabas, kuriame dirbo ir Tauro apygardos vadovybės narys, architektūros fakulteto studentas J. Lukša-Daumantas. Paaiškėjus J. Markulio-Erelio klastai, J. Lukša iš Vilniaus sėkmingai pasitraukė ir tęsė kovą pakaunėje. 

Skulptūrinis tūris, simboliškai orientuotas į Vakarus, primena Lukšos keliones į Vakarus siekiant pagalbos Lietuvos laisvės kovoms. Pamatų briaunos atspindi įvairius slapyvardžius, kuriais vadinosi laisvės kovotojas.  

Į paminklą subtiliai integruotas ir miško simbolis – tai ne tik aliuzija į vieną iš Lukšos slapyvardžių „Miškinis“, bet ir į partizanų prieglobsčiu buvusius miškus. Penki skulptūros tūryje ir greta augantys ąžuolai primena penkerius Juozo Lukšos-Daumanto aktyvios kovos rezistencijoje metus. Skulptūroje reikšmingą vaidmenį atlieka ir šviesa, simbolizuojanti pozityviąją istorijos pusę, siekį išlikti matomu, reikšmingu dabarties kontekste. 

Paminklo suprojektavimas ir įgyvendinimas Vilniaus savivaldybei  kainavo 300 tūkst. Eur. 

D B1 A8919

K. Mačiūno nuotr.

Temos: Gediminas Piekuras, Gintaras Čaikauskas, Ieva Kontautaitė, Lina Venckutė, paminklas partizanui J. Lukšai-Daumantui

1 komentaras. Leave new

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai