Top Baneris

Sostinės meras proteste dėl medžių išsaugojimo Basanavičiaus g.: sklypo savininkai nesugebėjo apsiginti

2023 liepos 20 d.
20230719LBAL45699
L. Balandžio/BNS nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Sostinės Basanavičiaus gatvėje, Romain‘o Gary skvere, vilniečiams ir miesto svečiams protestuojant prieš medžių kirtimą, teritoriją nuomojančios įmonės „Dobilo daigas“ atstovas nepasirodė. 

Tuo metu sostinės meras ragina Naujamiesčio gyventojus stebėti, kad medžiai nebūtų iškirsti, kol verdiktus dėl situacijos pateiks teismai ir prokurorai.   

Medžių kirtimą Naujamiestyje planuojanti bendrovė „Dobilo daigas“ prisidėjo prie šio susirinkimo organizavimo ir žadėjo susirinkusiesiems pristatyti ir paaiškinti savo planus.

Jos atstovams nepasirodžius, nors jie buvo kviečiami, į protesto akciją atėję gyventojai susirinkimą paskelbė neįvykusiu, susirinkusiųjų prašyta pasirašyti prieš skvero naikinimą.  

Policijos duomenimis, protesto akcijoje, trukusioje ilgiau negu pusantros valandos, galėjo dalyvauti maždaug 800 žmonių, tačiau kai kurie atėjusieji teigė, kad gali būti ir visas tūkstantis – žmonės būriavosi ne tik Romain‘o Gary skvere, bet ir kitoje gatvės pusėje. Šalia esančiose kavinėse nebuvo nė vienos laisvos vietos. 

20230719LBAL45690
L. Balandžio/BNS nuotr.

Kai kurie akcijos dalyviai rankose laikė plakatus su užrašais „Kas miestą ardo labiau – medžiai ar verslo trumparegystė?“, „Nelieskite mūsų medžių!“ „Betonas nepagamins deguonies“.  

Minia iš pradžių skandavo „Duok Pakalnį“ (Vilniaus miesto savivaldybės vyriausiąjį architektą Mindaugą Pakalnį – BNS) ir reikalavo, kad jis paaiškintų, kaip „Dobilo daigui“ buvo išduotas statybos leidimas, paskui, architektui nepasirodžius, reikalavo: „Lauk Pakalnį“. 

Miniai už atėjimą padėkojęs Vilniaus meras Valdas Benkunskas žadėjo, kad dar trečiadienio vakarą „Dobilo daigui“ bus išsiųstas raštas, kad savivaldybė nepritaria „bet kokiam augalų šalinimui iš šitos vietos“, nors, pasak jo, toks dokumentas ir „neturi tikros teisinės galios ir negali sustabdyti nuo veiksmų“.  

Be kita ko, V. Benkunskas neatmetė, kad galimybė iškirsti medžius yra, todėl jis paragino visus aplinkinių namų gyventojus stebėti, ar neprasidės įtartini darbai, bei žadėjo, kad prie skvero dažniau patruliuos pareigūnai. 

 „Tai daugiau moralinis spaudimas sustoti ir išgirsti visuomenės balsą“, – tvirtino meras, tokį jo pažadą minia pasitiko palaikymo plojimais, švilpimu ir šūksniais. 

Vėliau BNS paklaustas, kaip vertina „Dobilo daigas“ atstovų nepasirodymą, meras teigė, kad vienas iš argumentų, kodėl „Dobilo daigo“ atstovai nepasirodė, yra toks, kad jie pamatė, jog jų argumentai, kuriuos ruošėsi pateikti visuomenei per silpni ir nepriimtini. 

„Apsiginti ir paaiškinti žmonėms, kas čia daroma, kodėl daroma, pastato ir sklypo savininkai nesugebėjo, nors šitą pareigą jiems buvo uždėjusi savivaldybė, specialiai pasiuntėme į visuomenę pristatyti, ką jie ruošiasi čia daryti“, – teigė meras. 

20230719LBAL45697
L. Balandžio/BNS nuotr.

„Po atvejo Rinkinės gatvėje, kuris nebuvo sveiku protu suvokiamas – kaip etišku ir moraliu verslu prisistatantis verslas pasielgė, tai dabar jau ruošiuosi blogiausiam, deja, kitokių priemonių neturime, kaip tik budėti ir saugoti, kol atsiras teisinė apsauga“, – teigė jis. 

Medžių išsaugojimo iniciatyvos viena organizatorių visuomenininkė Juana Staniulionytė pranešė, kad jau kreiptasi į arboristus, kad jie nustatytų tikrąją medžių ir kitų ketinamų iškirsti želdinių būklę, įvertintas šaknų dydis. 

Ji prašė mero tarpininkauti tarp teritorijos savininkų, kad jie netrukdytų darbams ir ekspertizei. 

Tarp susirinkusiųjų buvo ir žinomų žmonių: Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narė aktorė Violeta Podolskaitė, publicistas Vaidas Jauniškis, žurnalistas Rytis Zemkauskas, rašytojos Kristina Sabaliauskaitė, Aušra Kaziliūnaitė, etnologas Libertas Klimka, rašytojas Tomas Vaiseta, užsienio reikalų viceministras Mantas Adomėnas, Seimo narė Ieva Pakarklytė.  

Rašytoja Kristina Sabaliauskaitė BNS teigė, kad jos netenkina tai, kaip yra „traktuojamas Vilniaus paveldas, kaip visiškai neveikia įstatymai, kad jį apsaugotų“. Ji apgailestavo, kad nekilnojamojo turto vystytojai ir savininkai elgiasi taip, kaip nori, o teismai į ekspertų nuomones, anot jos, praktiškai neatsižvelgia.  

„Ši istorija užgauna mano labai asmenišką stygą, nes 2015 metais lygiai taip pat buvo nukirstas medis Tilto gatvėje, kuris buvo pasodintas mano močiutės prieš 80 metų, dėl to, kad trumparegiai žmonės norėjo dar vienos parkavimo vietos kieme  ir jiems buvo nesvarbu, kad tai yra prie Oginskių rūmų“, – BNS pasakojo rašytoja.    

„Reikia vieną kartą sukurti precedentą, kad vis dėlto Vilniaus istorinis paveldas ir jo, kaip UNESCO miesto kraštovaizdis būtų gerbiamas, o saviveikla būtų netoleruojama“, – teigė ji. 

Vėliau, kai  K. Sabaliauskaitė kalbėjo susirinkusiems ir piktinosi, kad įmonei, kurios įstatinis kapitalas, pasak jos, „mizerinis, ir dar yra prasiskolinusi, leidžiama lįsti prie tokio ikoniško objekto“, ji nuolat buvo nutraukiama pritarimo šūksniais. 

„Rekvizitai.lt“ nurodoma, kad beveik 18 metų veikiančio ir J. Basanavičiaus g. 7 būstinę turinčio „Dobilo daigas“ įstatinis kapitalas siekia 2 896 eurus, įmonėje dirba vienintelis apdraustas darbuotojas. 2021 metais pardavimo pajamos siekė 11 180 eurų, o grynasis nuostolis – 12 431 eurų.  

Į susirinkimą atėjusi dvynukų besilaukianti Donata Katauskė BNS teigė, kad ji nuo vaikystės prie buvusio įmonės „Lietuvos geležinkeliai“ pastato kampo matė žalumos oazę, kuri puošė miestą. Jos mama Janina teigė abejojanti, kad tų kelių medžių šaknys kažkam trukdo: „Nebent plėsti verslą“. 

Moteris apgailestavo, kad savivaldybės valdininkai „praleido pro pirštus verslininkų kėslus“. 

19-metė Gailė Nėčiūtė teigė į protesto akciją atėjusi, nes jos močiutė gyveno priešais skverą esančiame name: „Ji prašė vietoj jos ateiti ir pasakyti, kad neliestų tų medžių, kurių reikia, kad skveras nebūtų plikas“. 

Amy Winehouse kavinėje, dėl kurios pertvarkos ir norima kirsti medžius, užkandžiavusi pora iš Austrijos Ema ir Joe Meastai BNS tvirtino, kad jų šalyje verslui miestuose norint nukirsti medį, reikia gauti ne tik vietinės valdžios, bet ir bendruomenės sutikimą.  

„Medžiai yra pavėsis, grožis ir leidžia miestiečiams lengviau kvėpuoti“, – pabrėžė atostogas Baltijos šalyse leidžianti 55-erių Ema. 

kreipimąsi dėl želdinių būklės ekspertizės. 

Joe pajuokavus, kad po medžiais sėdint į plaukus prikrenta lapų ir vabalų, Ema atšovė, kad reikia turėti kepurę.  

Rezonanso visuomenėje sulaukė bendrovės „Dobilo daigas“ projektas dėl kavinės rekonstrukcijos J. Basanavičiaus g. 14A, nes jame numatoma pašalinti devynis medžius, kurie esą gadina pastatą ir atraminę sienelę.

Šalia šių medžių stovi skulptūra „Berniukas su batu“, skirta pagerbti Vilniuje vaikystėje gyvenusį žinomą prancūzų rašytoją Romaną Kacevą, kūrusį Romain‘o Gary pseudonimu. 

Minėtame pastate J. Basanavičiaus gatvėje yra įsikūrusi kavinė. Ji, kaip ir visas Geležinkelių valdybos pastatų kompleksas, turi kultūros paveldo objekto statusą. 

„Dobilo daigas“ nuomojasi ir šalia esančią teritoriją. Šiuo metu ruošiamasi pastato rekonstrukcijai, leidimas statybai gautas 2021 metų birželį. Rekonstrukcijos projektą parengė įmonė „Senamiesčio projektai“. 2019 metais jis pristatytas ir suderintas su visuomene.

Anot įmonės, nepašalinus medžių, būtų neįmanoma atlikti rekonstrukcijos, be to, jie ardo pastatus, atraminę sieną.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video