Top Baneris

Sinagogų kompleksui Joniškyje – naujos funkcijos

2016 rugsėjo 19 d.
ŠTIC nuotr.
ŠTIC nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Rugsėjo pradžioje Joniškyje vykusioje konferencijoje „Kultūros paveldo objektų pritaikymas šiuolaikinėms visuomenės reikmėms“ aptartos istorinių pastatų išsaugojimo ir pritaikymo visuomenės reikmėms finansinės galimybės, sinagogų pastatų pritaikymas kultūros reikmėms ir Joniškio sinagogų komplekso išsaugojimo sėkmės istorija.

Joniškyje naujam gyvenimui prikeltas Raudonosios ir Baltosios sinagogų kompleksas, tapęs bendruomenės kultūros centru. Sinagogose verda kultūrinis gyvenimas, jose netrūksta lankytojų ir turistų.

Baltoji sinagoga dar 2001 metais pripažinta avarinės būklės. Savivaldybės turėtų lėšų tuomet nepakako avarinei pastato būklei pašalinti, tad gelbstint istorinį pastatą prisidėjo Kultūros paveldo departamentas. Tvarkybos darbai su pertraukomis tęsiami iki šiol.

sinagogos joniskis kpd nuotr 2Baltosios sinagogos tyrimai, stogo ir fasadų avarinės būklės likvidavimo techninio projekto rengimas, avarinės būklės likvidavimo, stogo šiltinimo, langų ir durų angų atkūrimo, plytų mūro, kitų dekoratyvinių elementų restauravimo, fasadų tinkavimo, dažymo, cokolio tvarkymo ir kiti darbai, baldų ir įrangos įsigijimas, ekspozicijos įrengimas, archeologiniai tyrinėjimai, lauko inžinerinių tinklų įrengimas, planiravimo darbai, automobilių ir taksi stovėjimo aikštelės, apšvietimo įrengimas, želdynų tvarkymas bei kiti darbai kainavo apie 1,3 mln. eurų.

Didžioji dalis darbų atlikta ne Joniškio rajono savivaldybės biudžeto, o tarptautinių projektų (Europos ekonominės erdvės finansinių mechanizmų, Europos Sąjungos struktūrinių fondų, „World monument fund“) ir valstybės remiamos paveldotvarkos programos lėšomis.

2004 metais vėjo nuplėštas Raudonosios sinagogos stogas, 2007 metais pastatas apgriuvo. Visi Raudonosios sinagogos tyrimai, avarinės būklės likvidavimo, laikino konservavimo atstatymo darbai, restauravimo ir rekonstrukcijos bei kiti darbai kainavo apie 631,4 tūkst. eurų. Didžioji dalis darbų atlikta tarptautinių projektų, valstybės remiamos paveldotvarkos programos lėšomis.

Šiuo metu sinagogose vyksta daug kultūrinių renginių, jos tarnauja visuomenės poreikiams. Sinagogų kompleksas yra vienas lankomiausių objektų Joniškio rajone.

Lietuvoje šiuo metu priskaičiuojama apie devyniasdešimt sinagogų. Dažniausiai jos yra mūrinės, tačiau yra išlikusių ir medinių, kurios Europoje jau yra retenybė. Dauguma sinagogų priklauso savivaldybėms arba privatiems savininkams.

sinagogos joniskis kpd nuotr 1

KPD ir Joniškio rajono savivaldybės inf.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video