Top Baneris

Bendrovė „Šilutės vandenys“ nuotekų dumblą perdirba taikydama naujausias technologijas

2013 lapkričio 6 d.
Pasidalykite straipsniu

Šilutės dumblo apdorojimo įrenginius sudaro šie technologiniai elementai:

Dumblo tirštinimas. Iš dumblo pašalinama dalis vandens, jis paruošiamas pūdyti.

Dumblo pūdymas. Pastatytas 650 m3 ploto dumblo pūdytuvas – čia pūdomas dumblas ir išgaunamos biodujos. Esant tam tikroms sąlygoms, t. y. pastoviai +36°C temperatūrai ir bedeguonei aplinkai, vyksta anaerobinis organinių medžiagų skaidymas, kurį atlieka anaerobiniai mikroorganizmai. Pūdymo metu išsiskiria biodujos, kuriose yra 60–65%  metano. Per parą išgaunama daugiau kaip 400 m3 biodujų. Be to, pūdymo metu apie 37% sumažėja dumblo kiekis.

Dumblo sausinimas. Iki projekto įgyvendinimo Šilutės nuotekų valykloje dumblas buvo sausinamas centrifuga. Šis įrenginys buvo nusidėvėjęs ir senas, todėl pakeistas nauju, daug ekonomiškesniu aukšto slėgio juostiniu presu, kuris dumblą nusausina iki 20–22% sausųjų medžiagų.

Dumblo priėmimas. Šilutės dumblo įrenginiuose bus apdorojamas ne tik Šilutės nuotekų valykloje, bet ir kituose regiono nuotekų valymo įrenginiuose susidarantis perteklinis dumblas. Šiuo tikslu yra įrengtos automatizuotos dumblo priėmimo vietos.

Dumblo džiovinimas. Dumblui džiovinti sumontuota juostinė dumblo džiovykla: dumblas granuliatoriumi paskleidžiamas ant džiovyklos juostos. Suformuotos gijos sudaro didelio poringumo dumblo sluoksnį, kuris, judėdamas ant juostos, apipučiamas karšto (90°C) oro srove. Iki 90% išdžiovintas granuliuotas dumblas pakuojamas į didmaišius ir išvežamas į laikiną saugojimo aikštelę.  Apdorotas karštu oru, dumblas tampa biologiškai nekenksmingas. Drėgmė iš jo pašalinama kartu su panaudotu oru, susidaręs kondensatas grąžinamas į biologinio valymo pradžią. Panaudotas oras pereina pro šilumokaičius, didžiąją dalį šilumos atiduodamas tiekiamam šviežiam orui sušildyti, po to jis patenka į oro valymo įrenginius.

Oro valymas. Džiūvant dumblui, į orą išsiskiria lakių organinių bei amonio junginių, dėl to objekte yra įrengta daugiapakopė oro valymo sistema. Oras, panaudotas dumblui džiovinti, pirmiausia yra valomas dviejų pakopų cheminiais filtrais, vėliau – biofiltru. Čia, veikiant mikroorganizmams, šalinami nemalonų kvapą sukeliantys organiniai junginiai. Į aplinką išleidžiamas oras yra bekvapis, atitinka nustatytus aplinkosaugos reikalavimus: vienam kubiniam metrui amonio junginiai jame sudaro mažiau kaip 20 mg, organinės medžiagos – mažiau kaip 20 mg, kvapą išskiriančios medžiagos – mažiau nei 500 GE.

Šilumos gamyba. Dumblui džiovinti reikalinga šilumos energija. Jai gaminti naudojamos biodujos ir suskystintos dujos. Projekto metu buvo sumontuoti 210 kW galios biodujų ir 465 kW galios gamtinių dujų katilai. Ypatingas dėmesys skirtas energiniam įrenginių ekonomiškumui. Džiovinimo metu panaudoto oro perteklinė šiluma pro šilumokaičius grąžinama į rekonstruojamo pastato šildymo sistemą, todėl žiemą objekto papildomai šildyti nereikia.


Pasidalykite straipsniu
    Komentarai

    Rekomenduojami video