Globalios tendencijos, skatinančios persiorientuoti į atsinaujinančius energijos šaltinius, veikia ir mūsų šalies vartotojų pasirinkimus. Projektuojant bei statant modernius gyvenamuosius namus aiškus prioritetas teikiamas pastato energetiniam efektyvumui bei tvariems sprendimams, užtikrinantiems gyventojų komfortą.
Mūsų klimato juostoje itin aktualus efektyvaus ir ekologiško šildymo klausimas sprendžiamas pirmenybę teikiant šildymo sistemoms, kurios naudoja atsinaujinančius energijos išteklius – biokurą, šilumos siurbliams, geoterminį šildymą, saulės kolektorius ir kt.
Tvarūs sprendimai vis aktualesni
Lietuva, remdamasi tarptautiniais įsipareigojimais bei energetikos politikos prioritetais, yra užsibrėžusi tikslą pasiekti, kad namų ūkiuose šildymui naudojami atsinaujinantys energijos ištekliai sudarytų ne mažiau kaip iki 80 %. Europa taip pat gręžiasi į ekologiškus sprendimus. Štai Vokietijoje 2020 m. daugiau nei pusėje (50,5%) naujai statomų būstų atsinaujinanti energija yra pagrindinis energijos šaltinis. Ankščiau dominavusias dujines šildymo sistemas vis sparčiau išstumia šilumos siurbliai. Vokietijoje 2020 m. pastatytuose būstuose įvairių tipų šilumos siurbliai sumontuoti didesnėje dalyje (46%), nors prieš dešimtmetį vyravo dujinio ar dyzelinio šildymo sistemos.
Šildymo siurblių veikimo principas
Šilumos siurblių veikimo principas dažnai lyginamas su šaldytuvo veikimu, mat šaldytuvas sukuria vėsią terpę iš jos pašalindamas šilumą. Savo ruožtu šilumos siurbliai pasisavina šilumą iš grunto, oro arba vandens ir ją perduoda į patalpas. Tokiu būdu su nedidelėmis elektros energijos sąnaudomis užtikrinamas efektyvus ir ekonomiškas namų šildymas. Siekiant visiško energetinio autonomiškumo namuose galima įsirengti šilumos siurblį ir saulės elektrinę.
Paprastai šilumos siurblį sudaro trys svarbiausi komponentai – lauko ir vidaus įrenginiai bei šilumą tarp jų perduodantis šaltnešis. Pagal tai, iš kokios terpės surenkama šiluma šilumos siurbliai skirstomi į oras-oras, oras-vanduo ir gruntas-vanduo sistemas. Kiekviena iš jų turi savų privalumų, tačiau dėl palankaus investicijų bei efektyvumo santykio Lietuvos vartotojai privačiuose namuose dažniausiai pirmenybę teikia šilumos siurbliams oras-vanduo.
Sistema oras-vanduo – efektyvus sprendimas naujos statybos namuose
Vis didesnę rinkos dalį užimantys oras-vanduo šilumos siurbliai išlaiko balansą tarp efektyvumo, ekonomiškumo ir reikalingų investicijų dydžio. Oro-oro šilumos siurbliai dažniausiai pasitelkiami kaip papildomas šilumos šaltinis ir tampa aktualesnis vasaromis dėl vėsinimo funkcijos. Savo ruožtu geoterminio šildymo sistemos veikimo kaštai yra patys mažiausi, tačiau jos įrengimas reikalauja didžiausių investicijų, kurioms atsipirkti gali prireikti ne vieno dešimtmečio.
Sistema oras-vanduo efektyviausiai veikia su grindiniu šildymu, o taip pat gali būti sujungta su žemos temperatūros radiatoriais. Jos užtikrinamo šildymo visiškai užtenka modernios statybos aukštos energetinės klasės namams net ir šalčiausiomis žiemos dienomis.
Šilumos siurblys nėra universalus sprendimas
Modernių šilumos siurblių galimybės domina ne tik namus statančius vartotojus, bet ir norinčius atnaujinti senas šildymo sistemas. Vis tik, derėtų būti apdairiems ir prisiminti, kad nėra vieno geriausio ir efektyviausio šildymo būdo – kiekvienos sistemos efektyvumas priklauso nuo pastato būklės ir kitų faktorių. Ne išimtis ir žemos temperatūros oras-vanduo šilumos siurblio sistemos, kurios nepateisins lūkesčių jas sumontavus senesnės statybos, žemos energetinės klasės namuose. Esant itin dideliam šildymo poreikiui, šilumos siurbliai veiks neefektyviai ir neekonomiškai, naudodami daug elektros energijos.
Siekiant geriausių rezultatų derėtų dėmesingai įvertinti ne tik pastato būklę, bet ir kitus aspektus. Pavyzdžiui, išorinį šilumos siurblio bloką įrengus ties miegamojo langais, gali atsirasti diskomforto dėl nepageidaujamų garsų. Kaip tik todėl verta skirti pakankamai dėmesio išorinio įrenginio vietai – jo nemontuoti greta poilsio zonos, šalia taip pats neturėtų būti augalų ar kitų objektų, kurie galėtų trukdyti orui laisvai cirkuliuoti.
Peržiūrint rinkoje esantį gausų asortimentą, svarbu atkreipti dėmesį į oro-vandens šilumos siurblių efektyvumą, išorinio bloko keliamą triukšmą, automatikos lygį bei kitus aspektus, o taip pat nepamiršti pasidomėti gamintojo patikimumu ir suteikiamomis garantijomis.