Top Baneris

Progresą skatinančių medienos apsaugos ir apdailos produktų sistema

2021 sausio 11 d.
7a fassade
„Sikkens“ nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Europos Sąjungos institucijose vis dažniau kalbama apie taršos mažinimo priemonių svarbą, o kartu – ir apie tvarias statybas. Viename iš 2020 m. rudenį vykusių Europos Komisijos posėdžių buvo aktyviai diskutuota apie ES išmetamų teršalų kiekio mažinimo tikslą – iki 2030 m. bent 55 proc. sumažinti taršiųjų medžiagų.

Visas statybų sektorius pirmenybę turės teikti tvaresnėms medžiagoms, pavyzdžiui, medienai, atsisakydami aplinką neigiamai veikiančios betono ir plieno gamybos. Lietuva – viena iš šalių, turinčių stiprias medinės statybos tradicijas. Vis dažniau kalbama apie medienos atgimimą ir dar platesnį jos naudojimą statybų sektoriuje. Prie naujų tendencijų prisitaiko ir gamintojai, kurdami ir testuodami inovatyvias, labiau aplinką tausojančias, taip pat ir gaisro pavojų ženkliai mažinančias medienos apdailos medžiagas.

Šioje srityje vienas iš lyderių – koncernas „AkzoNobel“, kuriam Lietuvoje atstovauja įmonė „Akzo Nobel Baltics“. 2019 m. tarptautiniam gamintojui po kelerius metus trukusio produktų gamybos ir bandymų laikotarpio pavyko sertifikuoti sistemos B degumo klasę (iš viso yra 7 degumo klasės, iš kurių A – aukščiausia, o F – žemiausia) panaudojus „Sikkens“ produktus „Rubbol WP 112 FR“ ir „Rubbol Facade Special“ bei gauti tai patvirtinančius sertifikatus. Tyrimus atliko Latvijos miško ir medienos produktų tyrimų ir vystymo institutas.

Atliekant produktų priešgaisrinius sistemos bandymus, daug dėmesio skirta atitinkamoms sąlygoms, padedančioms įvertinti produktų degumą. Pagal keliamus reikalavimus pagaminti fasado elementai, atlikti ir vertinti keli bandiniai ir galiausiai institutas pateikė išsamią „Sikkens“ produktų priešgaisrinės sistemos ataskaitą. Sistemą sudaro 2 produktai:

Rubbol WP 112 FR

Priešgaisriniai medinių paviršių gruntavimo dažai, atitinkantys EN 13501-1 standarto reikalavimus. Jie skirti mediniams fasadams apsaugoti. Apsauginė priemonė pagaminta vandens pagrindu, greitai džiūsta, todėl praėjus vos 2 val. po padengimo paviršių jau galima dažyti apdailos sluoksniu. Palyginti su analogiškomis medžiagomis, „Rubbol WP 112 FR“ sąnaudos yra iki 30 proc. mažesnės.

Rubbol Facade Special

SikkensRubbolFacadeSpecial 18L

Atmosferos poveikiui atsparūs medinių fasadų dažai. Jie skirti lauko paviršiams iš obliuotos, glotniosios ir žaliavinės pjautos medienos. Priemonė sukuria elastingą vandeniui, nešvarumams ir pelėsiui atsparią dangą. „Rubbol Facade Special“ – silpno kvapo, greitai džiūsta, puikiai sukimba su paviršiumi, o vos po valandos medieną galima dažyti antru sluoksniu.

Pirmiausia mediena dengiama „Rubbol WP 112 FR“ apsaugine priemone. Ant viršaus yra dengiami kiti – apdailos – sluoksniai naudojant „Rubbol Facade Special“. Padengus fasadines medienos dailylentes minėtais gaminiais, gaunama B-s2, d0 degumo klasė.

Kai kalbame apie medienos apsaugą, B degumo klasės produktai, ypač Lietuvoje, vis dar yra gana reti gaminių sistemose, o žemesnių klasių produktai medieną nuo gaisro plitimo apsaugo tik labai ribotą laiką.

Pasak įmonės „Akzo Nobel Baltics“ produktų vadovo profesionalų rinkai Dainiaus Kavaliausko, medienos gaminiai, kurie padengti produktais iš „Sikkens“ serijos, tinka plačiai naudoti statybų sektoriuje – ir individualiose, ir komercinėse statybose, atsižvelgiant į architekto sprendimus, siekiamus tikslus ir nustatytus reikalavimus. „Sikkens“ produktus šiuo metu daugiausia naudoja įmonės, statančios karkasinius namus, ir dažymo paslaugas teikiantys subjektai. „Sikkens“ gaminių serija, gaminama „AkzoNobel“ koncerno, labiau orientuota į pramoninius dažytojus, kurie teikia medienos gaminių dažymo paslaugą ar patys ruošia dailylentes apdailai savo projektams. D. Kavaliauską vis labiau džiugina tai, kad aukštos kokybės gaminių seriją vis plačiau naudoja ir vykdantieji individualias statybas. 

Tendencijos ateina iš Skandinavijos šalių

D. Kavaliausko teigimu, Skandinavijoje ypač populiarūs moduliniai, karkasiniai namai ir tai leidžia atpiginti pačią gamybą bei sutaupyti transportavimo lėšų. Skandinavija – medinių statinių inovacijų lyderė: ten jau statomi ir 15 aukštų mediniai pastatai. Mediena vis plačiau naudojama dėl didesnio saugumo, keliamų ir įgyvendinamų aukštesnių priešgaisrinių reikalavimų, be to, tai ir tvarus produktas, išskiriantis mažiau anglies dvideginio.

Ekspertas pažymi, kad medinių fasadų apsaugos priemonėms – gruntams ir dažams – keliami reikalavimai kasmet vis griežtėja. Koncernas „AkzoNobel“, gamindamas „Sikkens“ produktus, kelia aukščiausius tikslus ne tik gaminių kokybei, bet ir produktų tvarumui, nustatydamas ženkliai mažesnį lakiųjų organinių junginių kiekį, negu numato tokiems gaminiams keliami reikalavimai. Šiuo metu daugelyje Europos šalių, o ypač Skandinavijoje, medienos apdailos gaminiai turi minimaliai atitikti B degumo klasės reikalavimus. Tai reiškia, kad priešgaisriniai reikalavimai yra labai aukšti. Verta atkreipti dėmesį, kad šiuo metu iš visų Baltijos šalių, o daugiausia iš kaimyninės Estijos, į daugelį Europos ir pasaulio rinkų eksportuojama nemažai medienos dailylenčių, padengtų „Sikkens“ medienos gruntavimo priemonėmis ir fasadų dažais.

„AkzoNobel“ – vienas didžiausių pasaulyje dažų, paviršiaus apdailos medžiagų ir specialiųjų chemikalų gamintojų. Ši viena ilgiausiai veikiančių tokio pobūdžio įmonių klientus aprūpina novatoriškais produktais, pagamintais laikantis aukščiausių tvarumo reikalavimų. Įmonė veiklą vykdo daugiau nei 80-yje šalių, koncerne dirba per 33 tūkst. darbuotojų. „Sikkens“ produkciją Lietuvoje platina oficialus atstovas UAB „Akzo Nobel Baltics“. 

Sikkens offpack shape gradient logo rgb 002

PARTNERIO TURINYS


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video