Top Baneris

Šiauliuose piešinys ant pastato kvies pamatyti galimybes (2)

2023 rugpjūčio 23 d.
ettoja nuotrauka 002
EttoJa nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Vilniaus stoties rajone esančio namo sieną puošiantis Alberto Einšteino piešinys nuo šiol turės „brolį“ Šiauliuose – centrinėje miesto dalyje, Rūdės gatvėje esančio namo sieną papuošė mokslininką, atradėją Mikalojų Koperniką vaizduojantis kūrinys, pavadintas „Erasmus+“ SIENA: pamatyk galimybę“. Tai – dar viena didžiausios Europos Sąjungos švietimo programos „Erasmus+“ gatvės meno iniciatyva. Kūrinys žiūrovus tarsi kviečia pakelti galvą ir pamatyti savo galimybes tobulėti, mokytis, pasinaudoti tarptautine švietimo mainų patirtimi ir kurti bei pakeisti savo gyvenimą.

Piešinio pristatymas vyks rugpjūčio 25 dieną, 16:30 val. kartu su „Šiaulių naktų“ renginiais. Pristatymo metu bus galima stebėti ir gatvės šokių pasirodymą, kurį atliks mokyklos „EXTREME“ ugdytiniai.

Kūrinio autorius – meniniu slapyvardžiu prisistatantis EttoJa. Jis sukūrė ir programos „Erasmus+“ vertybėmis grįstą A. Einšteino piešinį Vilniuje.

„Kopernikas yra mokslininkas, kurio teorija sukrėtė, galbūt net pakeitė pasaulį. Jis neša stiprią ir drąsią žinią apie tai, kaip svarbu gebėti pažiūrėti plačiau, atsiverti naujai perspektyvai. Piešinyje į Saulę, savo teorijos centrą, žiūrintis Kopernikas skatina pamatyti ir savo tobulėjimo galimybę, kuri galbūt yra ranka pasiekiama. Atrodo, į tam tikrus dalykus žiūrime kasdien, bet ar išties matome?“, – sako menininkas.

rolando parafinaviciaus nuotrauka 002
Rolando Parafinavičiaus-nuotr.

Kopernikas atrado, kad Žemė ir kitos planetos sukasi aplink Saulę bei juda vienodu greičiu. Ankstesnė geocentrinė sistema teigė visai ką kita – kad nejudanti Žemė yra pasaulio (Visatos) centre, o visi dangaus šviesuliai skrieja aplink ją. Ši nauja teorija sukrėtė visą mokslo bendruomenę, pasaulį, ne iš karto buvo priimta. Ji simbolizuoja mokslinės minties proveržį, kurį taip pat skatina tarptautinis bendradarbiavimas, bendrystė švietimo ir mokymo srityje, pasinaudojant programos „Erasmus+“ galimybėmis.

Kurdamas gatvės meną, EttoJa siekia integracijos su aplinka, vadovaujasi darnios architektūros principais, todėl į piešinį buvo įkomponuoti pastato elementai. Langai tapo žiūronais: per šiuos žiūronus mokslininkas žiūri į Saulę, kuri yra jo teorijos objektas. Jie – lyg koncentruoto žvilgsnio ir minties simbolis. Originali sienos faktūra sąmoningai nebuvo padengta dažais, ji virto savotišku marškinėlių audiniu.

Kūrinyje naudojami giliai Lietuvos žmonių sąmonėje įsišakniję Šiaulių miesto simboliai. Taip piešinys dar labiau įsilieja į bendrą miesto aplinką. Saulės miestu vadinami Šiauliai mielai priėmė mokslininką, atradėją, kurio teorijos centre – Saulė. Kontekste galima įžvelgti ir „auksinį berniuką“, garsaus skulptoriaus Stanislovo Kuzmos skulptūros, kuri stovi Šiauliuose, aidą. Jis kopia į saulę, siekia ambicingiausio savo gyvenimo tikslo. Fone taip pat galima įžvelgti lapę – tai dar vienas miesto simbolis, dailininko ir visuomenės veikėjo Viliaus Purono skulptūra, stovinti Šiauliuose prie Talšos ežero.

Šiemet Mikalojui Kopernikui sukaktų 550 metų – tai dar viena puiki simbolinė proga pasitelkti šio atradėjo asmenybę idėjų sklaidai per meną.

Šią gatvės meno iniciatyvą įgyvendino Švietimo mainų paramos fondas kartu su Šiaulių miesto savivaldybe. Specialios padėkos už indėli ir bendradarbiavimą – Šiaulių turizmo informacijos centrui, Šiaulių „Aušros“ muziejui, Šiaulių dailės galerijai.

Programą „Erasmus+“ Lietuvoje administruoja Švietimo mainų paramos fondas ir Jaunimo reikalų agentūra . Programa Lietuvoje veikia nuo 1998 m., o Europoje nuo 1987 m.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai
  • TTT

    2023-08-30, 4:55  

    o ten šalia šitos freskos kas per keverzionės ?

  • Aušra

    2023-08-27, 20:26  

    Labai ačiū. Šiauliams tai didžiulė dovana.

Rekomenduojami video