Top Baneris

Savavališkų statybų vykdytojams gresia didesnės baudos

2016 balandžio 19 d.
Pasidalykite straipsniu

Lietuvos Respublikos Seime pateikiamos Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuotos Statybos įstatymo, Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros įstatymo ir Civilinio proceso kodekso pataisos, kurios atgrasytų nuo savavališkų statybų.

Įstatymų pataisomis Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai (toliau – Inspekcija) suteikiami nauji instrumentai, leidžiantys pagreitinti sprendimų dėl neteisėtų statinių įgyvendinimą.

Vien praėjusiais metais buvo nustatyti 462 savavališkos statybos atvejai, iš kurių net 43 proc. – dėl gyvenamosios paskirties pastatų. Neteisėti statiniai lieka stovėti, nes beveik 40 proc. teismų sprendimų lieka neįvykdyti.

Įstatymų projektais siūloma paspartinti savavališkų statinių nugriovimą ir nustatyti atgrasančias baudas už savavališkas statybas ir įmokas už tokių statybų įteisinimą. Pavyzdžiui, už daugiabučio namo savavališką statybą maksimali bauda didinama dvigubai nuo 14 481 iki 30 000 eurų, už savavališką statinį saugomose teritorijoje – nuo 21 721 iki 40 000 eurų.

Ten, kur statybos galimos, tačiau įvykdytos neturint statybos leidimo arba pažeidžiant jo reikalavimus, siūloma iki 300 000 eurų padvigubinti maksimalią įmoką už tokios statybos įteisinimą. Tačiau įmokos vertė turės neviršyti 70 proc. savavališkos statybos vertės. Įmokas už įteisinimą turės mokėti visi savavališkas statybas vykdę asmenys, tačiau tiems asmenims, kurie patys praneš apie neteisėtos statybos darbus anksčiau, nei užfiksavo Inspekcija, siūloma 50 proc. sumažinti įmoką už savavališkos statybos įteisinimą.

Jeigu pažeidėjas neįvykdys Inspekcijos nurodymų per nustatytą terminą, jie nedelsiant bus vykdomi priverstinai, be atskiro kreipimosi į teismą. Inspekcija pati organizuos savavališko statinio nugriovimo darbus, o išlaidos bus išieškomos iš pažeidėjo. Už Inspekcijos nurodymų nevykdymą pažeidėjui už kiekvieną pradelstą dieną galės būti skiriama piniginė bauda iki 289 eurų.

Taip pat numatyta sugriežtinti neteisėtų statinių registravimo ir įteisinimo procedūras. Statybos valstybinėje žemėje galės būti įteisintos tik turint tokios žemės naudojimo teises. Jeigu dėl abejotino teisėtumo statinio vyksta ginčas teisme, pataisomis siūloma visais atvejais drausti registruoti tokį statinį Nekilnojamojo turto registre. Tai apribos galimybes pažeidėjui parduoti tokį statinį ir išvengti atsakomybės.

Statybų leidimo derinimo procedūroje dalyvaujančios institucijos, laiku pastebėjusios savo klaidingus sprendimus, kurie lemtų neteisėtas statybas ir padarytų žalą valstybei ar gyventojams, galės ir be teismo pačios juos panaikinti ar pakeisti iki statybos leidimo išdavimo.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video