Top Baneris

Saulės energetikos ekspertai: gera žinia su klaidinančiu šifru

2019 kovo 15 d.
saulės jėgainės, valstybės parama
pixabay.com nuotr.

Aplinkos ministerija pasidalino žinia apie rekordinę valstybės paramą kovai su klimato kaita, daugiausia – atsinaujinančios energetikos priemonėms diegti. 2019-aisiais įdiegtoms atsinaujinančios energijos priemonėms numatyti 79 mln. Eur. Saulės energetikos ekspertai džiaugiasi, kad valstybė ištesėjo savo pažadą didinti bendrą paramą. Tačiau atkreipia dėmesį, kad teisės akte užšifruota daug neaiškumų, kuriuos pražiūrėję interesantai gali neapdairiai prarasti valstybės paramą.

Žinutė fiziniams asmenims  

Andrius Karazinas

Andrius Karazinas.

Andrius Karazinas, Lietuvos saulės energetikos asociacijos ekspertas akcentuoja pagrindinę žinutę fiziniams asmenims – valstybės parama jiems visgi mažėja.

„Praėjusiais metais kompensacija už instaliuotą saulės jėgainės kilovatvalandę šiems asmenims siekė 336 Eur, o šiemet, įvertinus paramos sumą, ji mažėja iki 323 Eur už kilovatvalandę. Kovai su klimato kaita pasitelkiama vis daugiau priemonių ir sričių, tad saulės energetiką išnaudoti norintys fiziniai asmenys turėtų tai daryti jau dabar, kol valstybė paramos nemažina drastiškai“, – akcentuoja A. Karazinas.

Specialistas atkreipia dėmesį, kad patvirtinta Klimato kaitos programos lėšų naudojimo sąmata vis dar palanki maksimalios valstybės paramos siekiantiems daugiabučių savininkams – programoje numatyti 25 mln. Eur (arba 15-30 proc. subsidija) mažinantiesiems šilumos vartojimą ne mažiau kaip 40 proc.

„Kartu su Lietuvos saulės energetikos asociacija ministerijai pateikėme siūlymą, pagal kurį bandytume atlikti eksperimentą – vieną daugiabutį apšiltinti pagal standartinį renovacijos modelį, o kitame įrengti saulės elektrinę bei šilumos siurblį ir įvertinti, kuris iš šių namų šilumai taupys labiau. Mes neabejojame, kad atsinaujinančios priemonės apsimoka labiau, nes vien jų įrengimas gal perpus pigesnis. Tikimės, kad šias lėšas bus galima panaudoti šiam eksperimentui“, – vylėsi A. Karazinas.

Dėmesys visuomenės objektams 

A. Karazinas išskiria ir ypatingą valstybės dėmesį visuomenės objektams, pavyzdžiui, – sporto kompleksams, pramogų arenoms ir pan. Anot eksperto, regionuose esantys kompleksai dėl mažesnio renginių skaičiaus sunkiai verčiasi, tad Klimato kaitos programa leistų sumažinti jų eksploatacijos kaštus. Tokie pastatai turi didžiulį potencialą taupyti, taigi, valstybės dėmesys atsirado laiku. Į šią paramą gali pretenduoti ir įvairių socialinių grupių asmenims skirti visuomeniniai pastatai, tad suklusti vėl turėtų savivaldybės ar bendruomenės.

„Verslo sektorius pastaraisiais metais taupyti energiją buvo ne tik skatinamas, bet ir verčiamas. Praėjusiais metais stambioms įmonėms buvo privaloma atlikti energetinius auditus, tačiau jų diegimas daugiausia tapo pačių įmonių reikalu, dalis tokių auditų ataskaitų nugulė į stalčius. Todėl tikrai sveikintina, kad Klimato kaitos programoje numatyta eilutė būtent auditus atlikusioms stambioms įmonėms. Už įdiegtas alternatyvios energijos priemones išmokoms numatyti 6 mln. Eur“.

Klimato kaita – podukros vietoje 

„Valstybės rėmimas atsinaujinantiems energijos ištekliams diegti šiemet išaugo, tačiau mes vis dar matome, kad klimato kaita dar yra podukros vaidmenyje. Programoje šiemet priemonėms diegti turėjome turėti dar bemaž 10 mln. Eur daugiau, tačiau būtent tiek iš jos buvo paskirta mokytojų atlyginimams didinti. Suprantame solidarumą, tačiau taip pat labai tikimės, kad ateityje klimato kaitai finansavimas augs sparčiau“, – teigia A. Karazinas.

Ekspertas perspėjo tik prie lengvos paramos pripratusius fizinius vartotojus: „Parama šiam sektoriui mažėja ir šiek tiek primena valstybinės renovacijos modelį, kai finansavimas kiekvienu etapu mažėjo ir žmonėms reikėjo vis didesnių asmeninių investicijų. Panašiai gali nutikti ir AEI srityje, todėl reikėtų skubėti diegti atsinaujinančias priemones“.

Planuojama, kad asmenys, pretenduojantys į šiųmetę valstybės paramą, paraiškas galės pradėti teikti nuo liepos. Ekspertų vertinimu, įprastai vien dokumentų tvarkymas užtrunka iki 4 mėnesių, todėl svarbu įvertinti, kad vėluojantieji pasinaudoti valstybės dotacijomis neliktų be paramos.

Apie pastaruoju metu gerokai padidėjusias galimybes įsirengti saulės elektrines individuliuose namuose bus galima išgirsti „SA.lt“ (Statyba ir architektūra) organizuojamoje konferencijoje „Iki 2022-ųjų – išaugusi parama saulės elektrinėms. Ką turime žinoti?“.

Konferencija, kurioje bus galima akivaizdžiai susipažinti su saulės elektrinėmis ir jų įrengimo ypatumais, įvyks šių metų balandžio 5 d. (penktadienį) Klaipėdos „Švyturio arenoje“ (Dubysos g. 10) parodų Statyba“ ir „Energetika“ metu. Renginio pradžia – 10:30 val. Kviečiame registruotis:

REGISTRUOTIS

Komentarai