Pastato energetinę sistemą jau reikia vertinti kaip kompleksą, į kurį integruoti įvairūs įrenginiai. Pavyzdžiui, šildymo įrenginys gali būti susietas su vėdinimo įrenginiu, namų saulės elektrine, elektros energiją kaupiančia baterija, elektromobilių įkrovos stotele ir t. t. Bendrovė „Viessmann“ jau siūlo tokius sprendimus – naujieji „Viessmann“ šilumos siurbliai turi integruotą pastatų energijos valdymo sistemą ir dėl šių sprendimų ji veikia darniai ir efektyviai.
Balansas ir komfortas
Kalbos apie namo energetinę sistemą nėra ankstyvos – nors ant stogo sumontuotos saulės elektrinės pagamintos elektros energijos perteklius atiduodamas elektros tinklams pasaugoti, tačiau tų Europos šalių, kurios atsinaujinančios energetikos keliu pasuko anksčiau, patirtis rodo, kad bendra namo energetinė sistema yra labai svarbus sprendimas.
„Kai kalbame apie elektros energijos kaupimą, gamybą ir naudojimą, labai svarbu gerai suderintas visų įrenginių darbas, pavyzdžiui, kad energiją kaupianti baterija būtų įkraunama tada, kai saulės elektrinė gamina daug perteklinės energijos, o ne anksčiau, kad baterijoje sukaupta energija būtų panaudota tik tada, kai to reikia, kai nedirba saulės elektrinė. Tą patį galima pasakyti ir apie elektromobilio namų įkrovos stotelę, šilumos siurblį, vėdinimo sistemą. Pastato energetinio komplekso valdymo sistema, įvertinusi vartotojų poreikius, pati sprendžia, kaip racionaliau paskirstyti energiją: ar labiau nukreipti ją į šildymą, ar daugiau skirti elektromobilio įkrovos stotelei ir pan. Ji susieja visus energijos srautus, kad jie būtų panaudoti tada, kai reikia ir kur reikia. Kurdama namo energetinės sistemos valdymą „Viessmann“ laikėsi paprastų principų. „Svarbiausia geras energijos paskirstymo balansas, prioritetu išlaikant žmonių gyvenimo komfortą“, – sako bendrovės atstovas prekybai Marijus Digrys.
Efektyviausias variantas
Namo energetinės sistemos privalumas tas, kad nereikia sukti galvos, nes sistema pati nusprendžia, kaip paskirstyti turimus energijos išteklius. Pasak M. Digrio, nieko blogo, jei jūsų šilumos siurblio gamintojas bus vienoks, saulės elektrinės kitoks, vėdinimo sistemos dar kitoks, – daugelis bendrovių kuria platformas, leidžiančias susieti skirtingų gamintojų įrenginius, tačiau jei visi sistemos elementai yra vieno gamintojo, jų susiejimas kur kas sklandesnis – visi energetinės sistemos elementai veikia efektyviausiai. Pavyzdžiui, įsigijęs moderniausią „Viessmann“ šilumos siurblį, vartotojas jau gauna visą valdymo sistemą, kurią vėliau galės papildyti atitinkamais energetiniais įrenginiais ir juos susieti į visumą su jau esančiais ir veikiančiais.
„Viessmann“ nuotr.
Svarbiausi saulės elektrinės pasirinkimo prioritetai
Saulės elektrinė – labai svarbi namų energetinės sistemos dalis, ji yra energijos gamintojas, todėl, renkantis namų saulės elektrinę, negalima žiūrėti vien į kainą. „Saulės elektrinė – ilgalaikis sprendimas, didelė investicija, todėl vartotojas turi pagalvoti, iš ko perka. Ilgai rinkoje dirbantys stambūs gamintojai, garsūs ir gerai žinomi prekių ženklai kaip „Viessmann“ paprastai užtikrina atitinkamą saugumą ateityje, išsprendžia įvairius eksploatacinius iššūkius. Todėl labai svarbu pasirinkti gamintoją, kurio atstovas būtų Lietuvoje ir galėtų operatyviai padėti. Eksploatacinis saugumas – vienas svarbiausių dalykų, tačiau netolimoje ateityje, kuri ateis greičiau, nei tikimasi, labai svarbi bus ir saulės elektrinės integravimo į viso namo energetinę sistemą galimybė, tad šis iššūkis turi būti sprendžiamas dabar, ką „Viessmann“ jau yra padariusi“, – akcentuoja ekspertas.
Gaminu ir vartoju elektrą
Įsirengus saulės elektrinę, atsiranda efektyvaus pagamintos elektros energijos paskirstymo problema. Nors dažnai sakoma, kad saulės elektrinės gaminama energija nieko nekainuoja, tačiau, norint ją turėti, reikėjo atlikti pirmą žingsnį – investuoti į elektrinę. Kitas žingsnis – kur dėti jos pagamintą energijos perteklių: ar atiduoti elektros tinklams pasaugoti, ar investuoti į bateriją. Reikėtų įvertinti, kad kuo daugiau bus įrengta saulės elektrinių, tuo labiau elektros tinklai bus apkrauti per piką, kai visos namų saulės elektrinės dirbs didžiausiu pajėgumu. Tinklams tai bus labai dideli iššūkiai, o pasaugojimo kainos turi tendenciją augti.
„Viessmann“ nuotr.
Kaip ir bet kuri investicija, saulės elektrinė turi atsipirkti. Kad atsiperkamumo laikas sutrumpėtų, tikslingiau kuo daugiau tiesiogiai suvartoti saulės elektrinės gaminamos elektros energijos. Būtent tie valdymo sprendimai, kuriuos „Viessmann“ įdiegė šilumos siurbliuose, leidžia tiek saulės elektrinę, tiek įvairius elektrą naudojančius ar saugančius namo įrenginius sujungti į vieną sistemą.
Išmanieji į valdymo sistemą sujungti įrenginiai komunikuoja vienas su kitu, todėl energija yra racionaliai paskirstoma ir tiekiama ten, kur jos labiausiai reikia.
PARTNERIO TURINYS