Atnaujinant pastatus svarbu ne tik pagerinti jų estetinį vaizdą, bet ir siekti energinio efektyvumo. Tačiau rekonstruojant ar restauruojant senus statinius, turinčius istorinę, kultūrinę vertę, susiduriama su problema, kad išsaugant jų originalią išvaizdą, fasado elementus, struktūrą ir pritaikant pastatą šiuolaikiniams reikalavimams ne visada įmanoma pasitelkti įprastas statybines technologijas. Tokiais atvejais tenka ieškoti specialių sprendimų, kurie leistų užtikrinti energinį efektyvumą nepakenkiant istorinei ar kultūrinei pastato vertei.
Sprendžia drėgmės kaupimosi problemą
Patalpas šiltinti iš vidaus yra gana sudėtinga, nes iškyla kelios problemos. Norint padidinti šiluminę lauko sienų varžą, reikia storo termoizoliacinės medžiagos sluoksnio, pavyzdžiui, 10–20 centimetrų mineralinės vatos ar putų polistireno. Tačiau tokiu atveju rasos taškas susidaro arti konstrukcijos vidaus paviršiaus, vadinasi, ant sienų patalpoje ims kauptis kondensatas, kuris gali ne tik sugadinti apdailą, bet ir tapti pelėsio atsiradimo priežastimi.
Norint to išvengti, reikia, kad tarp konstrukcijos išorės ir vidaus dalių nesusidarytų labai didelis temperatūros skirtumas. Todėl termoizoliacijos sluoksnis turi apsiriboti 4–5 centimetrų storiu, kad būtų kuo labiau sumažinta kondensato kaupimosi galimybė. Tačiau tokiu atveju didelės šiluminės varžos tikėtis negalima. Be to, būtina užtikrinti efektyvų patalpų vėdinimą.
Senamiesčiuose dažnas pastatas yra saugomas paveldosaugininkų. Tačiau ne nuo drėgmės, pelėsių ir kitų negerovių, kurios istorijos paminklus lėtai naikina. Vakarų Europoje istorinių pastatų žaizdoms gydyti jau seniai naudojami veiksmingi vaistai. Į mūsų šalį jie dar tik atkeliauja, nes ir architektams, ir restauravimo specialistams trūksta informacijos apie pažangias sistemas.
Kompanijos „Knauf“ sistema „TecTem Insulation Board Indoor“ – tai novatoriškos beplaušės izoliacinės plokštės, gaminamos iš natūralaus perlito. Jos skirtos patalpoms šiltinti iš vidaus, kartu sprendžiant ir drėgmės kaupimosi problemą. Sistemos „TecTem Insulation Board Indoor“ perlito plokštės yra atviros difuzijai: sugeria susidariusį kondensatą, o šis vėliau pamažu perduodamas išorinei masyviai sienai ir į patalpų vidų. Tokiu būdu reguliuojama ir oro drėgmė patalpose, taip pat didėja išorės sienų paviršiaus temperatūra.
Gamindama „TecTem“ izoliacines plokštes kompanija „Knauf“ naudojasi fizinėmis vulkaninio perlito ypatybėmis. Į stiklą panaši perlito žaliava yra mechaniškai susmulkinama ir po to kaitinama 10 000 laipsnių temperatūroje. Kaitinamuose grūdeliuose esantis vanduo garuoja ir išpučia perlito granulių tūrį iki 15–20 kartų (kukurūzų spragėsių principas). Susidaro baltos granulės, kurių dydis – nuo 0 iki 6 milimetrų. Tokiu būdu gaminamas pūstas perlitas – lengva, labai gerai šilumą izoliuojanti medžiaga. Perlitas yra neišsenkama žaliava, dėl vulkaninio aktyvumo jos atsargos – nesibaigiančios.
Sistema – nedegi
Sistema „TecTem Insulation Board Indoor“ kurta orientuojantis į specifines patalpas, kurių fasadų negalima keisti. Pirmiausia tai – maldos namai ir kiti kultūros paveldo objektai, tarp kurių patenka ir kai kurie daugiabučiai gyvenamieji namai. Žinoma, tokia sistema gali naudotis ir kitų daugiabučių gyventojai, kurie nesutaria dėl viso namo renovacijos ir kuriems vienintelė liekanti išeitis – iš vidaus apšiltinti atskirus butus. Sistemą „TecTem Insulation Board Indoor“ galima panaudoti ir rūsiuose, konferencijų salėse. Montuoti plokštes nėra sudėtinga.
Reikia atkreipti dėmesį, kad sistema „TecTem Insulation Board Indoor“ yra nedegi, priskiriama A degumo klasei. O tai nemenkas pranašumas. Be to, ji yra sertifikuota vadovaujantis labai aukštais ekologijos reikalavimais – sistemai suteiktas „NaturePlus“ sertifikatas.