Top Baneris

Šalčininkų šilumos ūkyje – esminių permainų metas

2015 gegužės 12 d.
Pasidalykite straipsniu

Iki šiol vienas didžiausių sąskaitų už šilumą šalyje gaudavusių Šalčininkų rajono gyventojų netrukus laukia realūs pokyčiai. Šilumos ūkio pertvarkymui ir modernizacijai numatytos milijoninės investicijos bendrovės Šalčininkų šilumos tinklų klientams leis užtikrinti ne tik kokybiškesnes, bet ir pigesnes paslaugas.

Priklausomi nuo gamtinių dujų

Prasidedantys 2015-ieji į įmonės istoriją, be abejo, įeis kaip esminių permainų metas. Šalčininkų šilumos tinklų direktorius Arturas Danulevičius pripažino, kad jas padiktavo dabartinės tendencijos.

„Esami mūsų pajėgumai viršija šiandienos vartotojų šilumos poreikį. Neefektyviai išnaudojant gamybą, eksploatuojant per didelio diametro šilumos tinklus neįmanoma išvengti nuostolių, o tai, be abejo, turi įtakos galutinei paslaugos kainai. Taip pat reikia įvertinti ir tai, kad daugiabučių renovacijos procesui vis labiau įsibėgėjant šilumos energijos poreikis ilgainiui dar labiau mažės“, – prognozavo Šalčininkų šilumos tinklų vadovas.

2014 metais buvo pagaminta 36,8 tūkst. MWh šilumos energijos. 79 proc. – naudojant gamtines dujas, o kita dalis – kaimuose esančiose katilinėse, kur naudojamas biokuras. Praėjusiais metais gamtinių dujų dalis bendrovės kuro balanse sudarė 73,7 proc., malkinė mediena – 7,8, skiedros – 15,5 proc., likusią dalį – 3 proc. – skystasis kuras ir akmens anglis. Labiausiai šilumos energijos kainos svyravimus lemia kuro, ypač gamtinių dujų, kaina.

Bendrovės aptarnaujamoje teritorijoje šiluma tiekiama termofikacinio vandens 23,4 kilometro ilgio šilumos tinklais, kuriais šiluma aprūpinami 2211 vartotojų, iš kurių 97 proc. yra gyventojai.

Įdarbins modernų biokuro katilą

Šalčininkų šilumos tinklai prižiūri nemenką ūkį. Šiuo metu bendrovė aptarnauja 15 katilinių (8 jų eksploatuoja pagal panaudos sutartį su savivaldybe) ir tiekia šilumos energiją Šalčininkų, Eišiškių, Jašiūnų, Dieveniškių, Baltosios Vokės, Šalčininkėlių, Čiužiakampių, Butrimonių, Poškonių, Dainavos gyventojams bei įstaigoms.

Bendrovės veiklos specifika, kuri nebūdinga didesnių miestų centralizuotos šilumos tiekėjams, yra tai, kad kaimo katilinės yra sezoninės. Pavyzdžiui, vasaros metu veikia tik trys – Šalčininkų miesto centrinė, Eišiškių ir Šalčininkėlių katilinės, kurios gyventojams tiekia karštą vandenį.

Šalčininkų šilumos tinklų direktorius A. Danulevičius pasakojo, kad rajono savivaldybei patvirtinus šilumos ūkio plėtros planą vien šiais metais planuojama įgyvendinti du svarbius ir nemažai investicijų pareikalausiančius projektus. Vienas jų – „Biokuro panaudojimas šilumos gamybai Šalčininkų mieste“ – startavo šių metų vasarį.

Įgyvendinant projektą pagal realius šiluminės galios poreikius nešildymo ir šildymo sezono metu esamoje Šalčininkų katilinėje planuojama įrengti 5 megavatų galios biokuro deginimo katilą su automatizuotu kuro padavimu. Kartu su biokuro katilu numatyta pastatyti 1,2 megavato galios kondensacinį dūmų ekonomaizerį, taip pat dūmų valymo įrenginį – multicikloną – ir kitus pagalbinius įrenginius.

Pabaigtuves planuoja jau šiemet

Šalia esamo katilinės pastato iškils naujas antžeminis biokuro sandėlis, kuris užtikrins galimybę sandėliuoti vienos paros kuro atsargas, katilui dirbant nominaliu našumu, o ties sandėliu numatytoje įrengti atviroje kuro saugojimo aikštelėje būtų galima sukaupti dviejų parų kuro atsargas.


Pasidalykite straipsniu
    Komentarai

    Rekomenduojami video