Anot rajono vadovų, kai kurios investuotojų dėmesiu negalinčios skųstis savivaldybės priskiriamos prie probleminių, o Šakių rajono savivaldybė į šį sąrašą nepatenka tik dėl netinkamos metodikos.
„Mes būtent dabar pajutome krizę. Jau greitai nebegalėsime skolintis pinigų projektams įgyvendinti. Manyčiau, visi rajonų centrai turėtų gauti vienodai dotacijų, tvarkytis juk reikia visiems“, – sakė Šakių rajono meras J. Bertašius.
Vertinimas:
Trūksta bendradarbiavimo su verslu
Lietuvos laisvosios rinkos instituto ekspertas Laurynas Rekašius
Lietuvos laisvosios rinkos instituto 2013 metais sudarytame savivaldybių reitinge Šakių rajonas surinko 37,5 balo iš 100 galimų ir liko paskutinis tarp rajono savivaldybių. Išlipti iš sąrašo dugno nepadėjo ir įspūdingai pagerėjęs investicijų srities vertinimas (2012 metais jis siekė vos 1,2 balo iš 100 galimų, o šiais metais – jau 32,5 balo), nes vis dar pastebimai atsiliko nuo šalies vidurkio (48,6 balo). Nors investicinės aplinkos gerėjimas aiškiai matomas, akivaizdu, kad savivaldybei pasitempti dar tikrai yra kur.
Prie pagerėjusio investicinės aplinkos vertinimo prisidėjo savivaldybės paruošti žemės sklypai su reikalinga infrastruktūra, skirti investuotojams pritraukti, taip pat tiesioginių užsienio investicijų augimas vienam gyventojui. Šis rodiklis siekė 1058 litus, tačiau vis dar keturis kartus atsiliko nuo bendro savivaldybių vidurkio (4448 litai). Veikiančių ūkio subjektų skaičius irgi paaugo palyginti su 2012 metais: tais metais tūkstančiui savivaldybės gyventojų teko 14,2 veikiančio ūkio subjekto, o 2013-aisiais – jau 16. Materialinės investicijos paaugo beveik du kartus: nuo 1840 iki 3323 litų ir priartėjo prie šalies vidurkio (4104 litai).
Vidutinis nekilnojamojo turto mokesčio tarifas Šakių rajone buvo beveik toks pat, kaip ir Lietuvos vidurkis (0,71 proc.) – siekė 0,7 proc. Vis dėlto mokesčių aplinką rajono savivaldybė gali pagerinti labiau. Vidutinis fiksuotas pajamų mokesčio už verslo liudijimus dydis savivaldybėje siekė 1530 litų, o vidutinis savivaldybių tarifas – 598 litai.
Norint gerinti situaciją reikėtų skatinti Marijampolės profesinio rengimo centro Kudirkos Naumiesčio skyriaus bendradarbiavimą su verslu rengiant reikiamus specialistus. Pritraukti investicijų taip pat padėtų savivaldybės paruošti investiciniai sklypai su infrastruktūra.
Šansų turi visi, reikia tik aktyvumo
Lietuvos pramonininkų konfederacijos Ekonomikos ir finansų departamento direktorius Sigitas Besagirskas
Šakių rajono savivaldybės vadovų pasisakymuose galima išgirsti tai, kad kraštas nedomina investuotojų, sunku pritraukti naujų verslo sričių atstovų. Tačiau nereklamuojant savo krašto, nepabrėžiant privalumų vargu ar galima tikėtis sulaukti susidomėjimo. Paimkime bet kurį žinomą prekybos centrą, nukabinkime nuo jo pavadinimą, išimkime iš žiniasklaidos reklamą – praeis savaitė, ir niekas to prekybos centro pavadinimo nebežinos, nesvarbu, kad kadaise tai buvo didžiausias tinklas.
Šakių rajone klesti žemės ūkis, todėl natūralu, kad būtų galima pamąstyti apie vietoje išaugintos žaliavos perdirbimo galimybes arba žemės ūkio technikos gamybą. Tiesiog reikia daugiau fantazijos.