Top Baneris

Rytų Aukštaitijos paveikslas fotografijose: apie namą ir jo šeimininką

2016 birželio 20 d.
SA archyvo nuotr.
SA archyvo nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Birželio 21 dieną 16 val. Ignalinos rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje atidaroma Ignalinos 150-mečiui skirta paroda Valentino Juraičio fotoparoda „Rytų Aukštaitijos kaimai. Namų išorė ir vidus“.

Keliaujant po Rytų Aukštaitijos, o ypač – po Ignalinos rajono kaimus, V. Juraičiui tenka susitikti ir aplankyti šių senųjų namų šeimininkus pažinti jų aplinką. Dažnai tai būna oficialiai pripažinti tautodailės meistrai: audėjai, bitininkai, siuvėjai, mezgėjai, kalviai, arba tiesiog kuklūs, nuoširdūs ir paprasti žmonės. Namas ir šeimininkas. Tokia fotografija sukuria savitą aplinką. Ir žmonės tai vertina, noriai pozuoja fotografui.

Šios fotoparodos tikslas atkreipti dėmesį į Ignalinos, Švenčionių, Šalčininkų, Vilniaus, Švenčionių, rajonų senuosius gyvenamuosius namus, gatvinius kaimus ir išleisti fotoalbumą, pasakojantį apie Rytų Aukštaitijos nekilnojamąjį kultūros paveldą ir perduoti ateities kartoms, sudaryti sąlygas visuomenei jį geriau pažinti ir naudotis.

Senųjų pastatų ir jų šeimininkų užfiksavimas fotografijoje – taip pat vertinga informacija, pasakojanti apie vieningą kraštovaizdžio istoriją. Pastato interjeras rodomas su jų gyventojais ir erdve, kur jų giminė pragyveno kelias kartas. Realistinė aplinka pabrėžia žmonių gyvenimo būdą ir sąlygas. Daugelis išlikusių unikalių pastatų, neįtrauktų į paveldo saugojimo sąrašus, neatlaikys industrijos invazijos. Didėjant emigracijai, nemaža senųjų pastatų praranda šeimininkus. Kaimuose vis daugėja negyvenamų, išmirusių namų, kurie nesudomina net turtingųjų miestiečių čia įsirengti poilsio sodybą.

Ignalinos, Švenčionių, Vilniaus, Šalčininkų kaimų architektūra, atsižvelgiant į panašias istorines ir ekonomines vystymosi sąlygas, yra panaši. Tai dar viena prielaida, kaip svarbu integruoti šį regioną ir vientisą Lietuvos etnografijos ansamblį ir parodyti visuomenei viename gausiai iliustruotame leidinyje.

Prasminga siekti, kad išmirusias sodybas, dvarus perimtų nauji savininkai ir juos saugotų, puoselėtų regiono tradicijas. Projekto tikslas parodyti Rytų Aukštaitijos pastatų (interjerų ir eksterjerų) savitą grožį. Ir atkreipti dėmesį į objektus, kurių būklė yra kritiška.

Fotoparodos autorius V. Juraitis – fotografas, leidėjas, meno kūrėjo statusas jam suteiktas 2005 m., Ignalinos rajoną fotografuoja per 20 metų. Jis yra išleidęs fotoknygas „Plikomis akimis“ (2009), „Ignalina Lelijos žiede“ (2008), „Ignalinos krašto paveldo objektai“, „Taudodailė, amatai“ (2013), „Nadruva“ (apie Mažosios Lietuvos regioną) (2014), surengęs personalinių fotoparodų šalyje ir užsienyje.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video