Top Baneris

Rinks gražiausias medines duris Vilniuje – jų gausa ir skirtingumas žavi

2022 rugpjūčio 22 d.
064851687 3e1fa675 65c8 4317 96e4 97c932207603
Pasidalykite straipsniu

Medinės miesto architektūros muziejus (MMAM) skelbia konkursą „Vilniaus medinukų TOP 2022. Medinės durys“, kurio metu visuomenė išrinks gražiausių sostinės medinių durų dešimtuką.

Konkurse dalyvauja lankytojų pasiūlytų ir muziejaus atrinktų skirtingų Vilniaus pastatų 50 medinių durų.

Konkurso tikslas yra atkreipti dėmesį į vieną reprezentatyviausių, daugiausiai naudojamą bei greitai sudėvimą architektūros elementą – duris. Objektų atrankoje akcentuojamas medžiagiškumas – renkamos medinės durys, kaip daugiausia Vilniuje paplitęs istorinių durų tipas.

Senų medinių durų keitimas naujomis, neatsižvelgiant į jų medžiagiškumą, konstrukcijas bei dekorą nuskurdina senamiesčio ir jo istorinių priemiesčių vizualinį autentiškumą. Šis konkursas tęsia 2020 m. MMAM vykdytą projektą, kuriuo metu buvo išrinkta 10 gražiausių Vilniaus medinių namų. „Surengę gražiausių medinių Vilniaus namų konkursą, pastebėjome, kad žmonėms atpažįsta, tarsi iš naujo atranda jų aplinkoje stovinčią medinę architektūrą – vieniems ji sukelia vaikystėje ar jaunystėje matyto miesto nostalgiją, kitiems žadina smalsumą, estetinį pasigėrėjimą. Tokios reakcijos įkvėpti, antrąjį konkursą skiriame kur kas smulkesniam architektūrinio paveldo objektui – durims. Nors tik nežymi dalis iš konkursui atrinktų durų yra įrengtos mediniuose pastatuose, tačiau durys yra universalus, skirtingose konstrukcijose pritaikomas elementas. Todėl nepavykus išsaugoti durų jų autentiškoje vietoje, vertėtų pagalvoti apie tvarią išeitį – pritaikymą kitame pastate“, – teigia MMAM muziejininkė-rinkinių tyrėja Indrė Užuotaitė.

Apie medines duris, kaip netikėtai įdomų objektą užsimena projekte dalyvaujanti fotografė Martyna Bakaitė: „Fotografuodama 50 durų, neapsiribojau vien frontaliais jų vaizdais – planuodama vėlesnius projekto etapus ir norėdama kiekvienoms durims rasti tinkamiausią šviesą kai kurias jų aplankiau po keletą kartų, ieškojau tinkamų rakursų, fiksavau puošybos fragmentus. Jų gausa ir skirtingumas žavi – galima atpažinti Vilniaus architektūroje vyraujančius stilius ir motyvus.

Liūdna, kad projekto metu teko pastebėti ir istorinių durų nykimą – dalis jų labai prastos būklės, o buvo ir taip, kad atvykus su fotoaparatu, durys jau buvo nukabintos nuo vyrių ir, veikiausiai, bus pakeistos naujomis.“ Konkursas vyks iki 2022 m. rugsėjo mėnesio pabaigos. Balsuoti už konkurse dalyvaujančias medines duris gali kiekvienas, apsilankęs internetinėje balsavimo galerijoje MMAM puslapyje.

Konkursas „Vilniaus medinukų TOP 2022. Medinės durys“ rengiamas įgyvendinant Vilniaus miesto savivaldybės ir Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos finansuojamą projektą „Vilniaus istorinio centro ir jo priemiesčių architektūros medinių elementų TOP 10“.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video