Renovacijos skaičiuoklės: racionaliausios priemonės taupyti energiją

Renovacijos skaičiuoklės: racionaliausios priemonės taupyti energiją

Neseniai „TA Hydronics“ kompanijos pasaulinei rinkai pristatyti automatinio srauto reguliavimo funkciją turintys termostatiniai vožtuvai leidžia pasiekti maksimaliai gerus rezultatus energijos sąnaudoms mažinti, komfortui ir kokybiškam reguliavimui užtikrinti. Teisingai įsirengus ir suderinus šildymo sistemą galima sutaupyti iki 35 proc. sunaudojamos energijos.

Jei nusprendžiama apšiltinti pastato sienas, stogą, įstiklinti balkonus, pakeisti langus, duris, energijos naudojimo sumažėjimas gali siekti net iki 70 proc.

Taip pat labai svarbu renovuojant šildymo sistemas išspręsti jau esamas arba galinčias kilti problemas, susijusias su slėgio palaikymo ir oro bei purvo šalinimo klausimais. Verta skirti lėšų ir išsirinkti kokybišką minimalios priežiūros reikalaujantį išsiplėtimo indą, kad būtų užkirstas kelias oro patekimui į sistemą eksploatacijos metu. Sumontuoti modernūs oro ir purvo atskirtuvai prailgina visos sistemos gyvavimo laiką ir sumažina išlaidas prižiūrint šildymo sistemas. Į sistemą patekus orui kyla įvairių problemų: neteisinga vandens cirkuliacija, papildomas triukšmas sistemoje, prastai šylantys radiatoriai, kurių efektyvumas gali sumažėti net iki 80 proc.

Dar vienas svarbus daugiabučių namų modernizavimo etapas yra temperatūrinis cirkuliacinių karšto vandens stovų balansavimas, kurio funkcija – užtikrinti vienodos temperatūros karšto vandens tiekimą į visus karšto vandens čiaupus, kad juos atsukus nereikėtų laukti, kol pradės bėgti karštas vanduo.

Tai būtų pagrindiniai šildymo sistemos modernizavimo etapai.

Išties sudėtinga tiksliai pasakyti, kokios investicijos ir per kiek laiko jos gali atsipirkti kiekviename sistemos etape, nes skirtingi yra pastatai, šildymo sistemos ir sprendimai, kurie priimami renovuojant šildymo sistemas. Be to, kaip minėjau, didelę įtaką turi ir tai, kokios būklės sistema buvo prieš modernizaciją, ar ji teisingai įrengta, suderinta, kaip eksploatuojama.

 

Renovuojant šildymo sistemą nedera pamiršti šilumos punkto

Audrius MERKYS Bendrovės „Wilo Lietuva“ inžinierius

Dabar jau didžioji nors šiek tiek besidominčių renovacija žmonių dalis žino, kad renovuojant svarbu ne tik apšiltinti pastatą, bet ir sutvarkyti šildymo sistemą. Žinia, kai kuriais atvejais šildymo sistemos sutvarkymas duoda net didesnį efektą nei pastato šiltinimas. Tačiau renovuodami šildymo sistemą neretai pamirštame pagrindinį jos elementą – šilumos punktą. Argumentai, kodėl jis nerenovuojamas, dažniausiai yra tokie: nenorima skirti tam papildomai lėšų arba teigiama, kad šilumos punktas buvo renovuotas anksčiau.

Visiškai renovavus šildymo sistemą pasikeičia jos šiluminė galia (taip pat gerokai sumažėja šilumos nuostoliai), ir nekintamo debito sovietmečio šildymo sistema tampa kintamo debito šiuolaikine šildymo sistema. Joje reikiamą vandens kiekį per radiatorius ar stovus jau valdo reguliavimo ir balansavimo armatūra. Akivaizdu, taip pasikeitus sąlygoms esami šilumos punktai tikrai nėra efektyviausias sprendimas.

Esame atlikę keletą palyginamųjų skaičiavimų, kurių išvada viena – renovavus šildymo sistemą šilumos punkte palikti seną cirkuliacinį siurblį tikrai neracionalu. Pavyzdžiui, 3,5 tūkst. kvadratinių metrų ploto daugiabutyje po renovacijos pakeitę seną trijų greičių siurblį nauju elektroniniu gautume net iki 12 kartų mažesnes metines elektros energijos sąnaudas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai