Be abejo, buvo ne pasirenkami pigiausi sprendimai, bet vertinamas jų kompleksiškumas. Ir dabar labiausiai Danijoje akcentuojamas aplinkosauginis, tvarumo aspektas.
Ar yra racionaliausio renovacijos sprendimo receptas – sunku pasakyti. Tačiau bet kuris įgyvendintas sprendimas turi teigiamą efektą, tai žingsnis į priekį siekiant energinio efektyvumo. Žinoma, didžiausias efektas pajuntamas tuomet, kai sename pastate įgyvendinami pirmieji sprendimai: pakeičiami langai ar apšiltinamos išorės sienos. Jeigu nusprendžiama padidinti termoizoliacinį jau apšiltintos sienos sluoksnį, efektas staiga nebus pajaustas, tačiau ilgainiui akivaizdžiai bus taupoma energija.
Šiltinant pastatų sienas labai svarbu paisyti technologinių reikalavimų. Įprastai renovacijos procesas prasideda ne vasaros pradžioje, bet nutolsta į rudenį, tad labai svarbu pasirinkti teisingas technologijas, kad nenukentėtų kokybė ir visas procesas.
Šildymo sistemų modernizacija – neatidėliotina
Liutauras RIMKŪNAS Bendrovės „TA Hydronics“ technikos direktorius
Pirmoji rekomendacija siekiantiesiems pastato energinio efektyvumo, žinoma, būtų rinktis kompleksinę renovaciją, tačiau tai yra gyventojų apsisprendimo reikalas. Jei tvarkomasi etapais, verta pasirūpinti šildymo sistemų modernizacija.
Atlikti tyrimai rodo, kad nustatant, kiek šilumos energijos galima sutaupyti šiltinant pastatus ir kiek jos galima sutaupyti tik sutvarkant vidaus šildymo sistemą, rezultatas dažnai būna bemaž vienodas: ir vienu, ir kitu atveju galima sutaupyti iki 35 proc. energijos. Tik šiltinant pastatą investicijos yra gerokai didesnės, negu tvarkant šildymo sistemas.
Šildymo sistemų sutvarkymas atnaujinant ar pakeičiant jas naujomis yra vienas būdų gerokai padidinti energinį gyvenamojo namo efektyvumą. Seno tipo vienvamzdes šildymo sistemas galima iš dalies atnaujinti numatant ant stovų rankinius ar automatinius balansinius vožtuvus, o prie radiatorių vožtuvus su termostatais. Visa tai padarius energijos sąnaudas galima sumažinti vidutiniškai 15 proc.
Tačiau norint turėti maksimalų efektą mažinant išlaidas už šildymą, rekomenduotina seno tipo vienvamzdes šildymo sistemas keisti moderniomis dvivamzdėmis šildymo sistemomis, įrengiant šiuolaikinius balansinius vožtuvus ant stovų ir temperatūros reguliavimo vožtuvus prie šildymo prietaisų. Galima spręsti įvairias šildymo sistemos problemas, tai yra ant stovų sumontavus balansinius vožtuvus išsprendžiamas srautų tarp stovų paskirstymo klausimas, prie radiatorių sumontavus vožtuvus su termostatinėmis galvomis išsprendžiamas skirtingos temperatūros kambariuose nustatymo klausimas.
Iš viso investicijos pastato šildymo sistemos renovacijai gali siekti nuo 10 iki 50 litų ar dar daugiau vienam kvadratiniam metrui priklausomai nuo to, koks sprendimas yra pasirenkamas ir kokia yra šildymo sistemos struktūra. Tai yra kiek sistemoje yra stovų, radiatorių, ar keičiami vamzdynai, vamzdynų izoliacija, ar keičiami radiatoriai, ar atsiranda kolektorinės sistemos, apskaitos prietaisai, ar modernizuojamas šilumos mazgas ir panašiai.
Investicijų atsiperkamumas smarkiai priklauso nuo to, kokios būklės sistema buvo prieš ją atnaujinant, kaip ji įrengta ir suderinta, kaip eksploatuojama. Nepakanka vožtuvus tik sumontuoti, juos reikia teisingai sureguliuoti, teisingai suderinti pačią sistemą.