Daugiabučių modernizacijos modelis, paremtas kvotomis, perrikiavo renovacijos pirmūnų sąrašą – iniciatyvą iš nedidelių miestų perėmė didmiesčiai. Gyventojų aktyvumas priimant sprendimą atnaujinti būstą renovacijos vedlius taip pat nuteikia optimistiškai.
Pagal paskutinį aplinkos ministerijos kvietimą teikti paraiškas daugiabučių atnaujinimui (2016 m. rugpjūčio 26 d.) buvo pakviestos visos šalies savivaldybės, kurių kiekvienai numatytas skirtingas kvotų skaičius. Pagal šį kvietimą Būsto energijos taupymo agentūra (toliau – BETA) gavo 479 paraiškas iš 56 šalies savivaldybių, likusios keturios savivaldybės – Kalvarijos, Pagėgių, Pasvalio ir Rietavo – paraiškų nepateikė.
Šiuo metu BETA praneša suderinusi 457 daugiabučių atnaujinimui parengtus investicijų planus, iš kurių 365 jau yra gautas gyventojų pritarimas, o iš jų 187 projektai yra gavę finansinių institucijų pritarimą dėl kreditavimo sutarčių.
„Paskutinio kvietimo rezultatai išryškina keletą esminių momentų. Pirmiausia labai svarbią žinutę mums siunčia šalies gyventojai – tai, jog 80 proc. daugiabučių gyventojų susirinkimuose pritarė namo renovacijai, akivaizdžiai parodo, jog žmonės suvokia renovacijos teikiamą naudą ir yra pasirengę atnaujinti savo daugiabutį“, – teigia BETA direktorius Valius Serbenta.
Pasak V. Serbentos, turimi rezultatai atskleidžia ir kitą daugiabučių namų atnaujinimo programos įgyvendinimui svarbų aspektą – renovacijos procesas įsibėgėjęs visoje šalyje. Jeigu dar prieš kelerius metus daugiabučių atnaujinimo procesai aktyviau vyko mažesnėse savivaldybėse, tai šiandien situacija iš esmės pasikeitusi – didieji šalies miestai yra vieni aktyviausių renovacijos dalyvių.
Remiantis paskutinio kvietimo rezultatais – penkių didžiausių Lietuvos miestų pateiktų paraiškų skaičius sudaro beveik 20 proc. visų pagal šį kvietimą gautų paraiškų.
BETA inf.