Top Baneris

„Reikia architekto“: sovietmečio bažnyčios Lenkijoje

2017 gegužės 3 d.
Igor Snopek nuotr.
Igor Snopek nuotr.
Pasidalykite straipsniu

XX amžiaus antroje pusėje visos Sovietų Sąjungos miestus užpildė vienodi, kartotiniai gyvenamieji rajonai, viešieji pastatai, industriniai kvartalai. Tačiau Lenkijoje šiems centrinės valdžios vykdomiems projektams radosi atsvara: sovietinio režimo įtakai nepasidavusi giliai katalikiška visuomenė visus tuos dešimtmečius nenuilstamai statė bažnyčias.

Tarp Antrojo pasaulinio karo ir Sovietų sąjungos žlugimo Lenkijoje iškilo keli tūkstančiai šventovių, kurios savo architektūrine išraiška bei užmojais verčia ir stebėtis, ir gūžčioti pečiais, ir kartais nusišypsoti. Tais laikais bažnyčia lenkams tapo ne tik bendruomenės centru, varžomo tikėjimo namais, bet ir savotiška protesto prieš politinę sistemą forma.

Apie specifinę bažnyčių sovietmečiu kūrimo ir statybos istoriją Žinių radijo laidoje „Reikia architekto“ Rūtai Leitanaitei (transliacija – gegužės 4 d.) papasakojo architektas Kuba Snopek, su savo kolegėmis Izabela Cichońska ir Karolina Popera neseniai atlikęs didžiulę studiją apie bažnyčias, iškilusias Lenkijoje komunizmo laikotarpiu.

Žinių radijo laida „Reikia architekto“ transliuojama kas antrą ketvirtadienį, 14.35 val.

Karolina Popera, Izabela Cichońska ir Kuba Snopek.

Karolina Popera, Izabela Cichońska ir Kuba Snopek.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video