Remiantis 30 000 architektų iš 30-ies Europos šalių atsakymais, Europos architektų tarybos (angl. ACE) tyrimo išvadose teigiama, kad susidomėjimas architekto profesija Europoje auga, o bendras architektų skaičius nuo 2008 m. iki 2018 m. padidėjo 24 proc. ir siekia 562 000.
Sektoriaus tyrimas – tai kas dvejus metus ACE vykdoma apklausa, kurioje renkami ir analizuojami statistiniai, sociologiniai ir ekonominiai Europos architektų, architektūros rinkos ir architektūros praktikos duomenys. Į 2018 m. tyrimo leidimą įtrauktos naujos mokslinių tyrimų sritys, todėl tai neabejotinai išsamiausias architekto profesijos Europoje tyrimas ir svarbi orientacinė priemonė visiems, kurie domisi architekto profesija ir žmogaus kuriama aplinka.
Lyčių pasiskirstymas profesijoje ateityje galėtų tapti labiau subalansuotas, nes daugumą jaunesniųjų architektų sudaro moterys (53 proc. visų ketvirto dešimtmečio sulaukusių architektų). Nepaisant to, darbo užmokesčio skirtumai tarp lyčių yra apie 25 proc. moterų nenaudai ir per pastaruosius 10 metų sumažėjo labai nežymiai.
Rinka pamažu atsigauna, daugiau nei pusę profesijos apyvartos sudaro privačių būstų projektavimas. Nuo 2016 m. architektų pajamos vidutiniškai padidėjo 2 proc. Nagrinėjant profesijos juridinę struktūrą, sektoriaus tyrimas rodo, kad net 64 proc. Europos architektų dirba kaip nepriklausomi specialistai, 7 proc. – pagal partnerystės sutartis, o 20 proc. yra įkūrę akcinę bendrovę.
Naujajame Kultūros darbo plane, kurį 2018 m. gruodį sudarė Europos Sąjungos Taryba, architektūra apibrėžiama kaip disciplina, kuria „siekiama bendros gerovės išlaikant pusiausvyrą tarp kultūrinių, socialinių, ekonominių, aplinkosaugos ir techninių aspektų“.
Sektoriaus tyrimo rezultatai palaiko šią apibrėžtį ir skatina naują architektūros ir architektų vaidmens visuomenėje suvokimą.
ACE prezidentas Georg Pendl teigia: „ES institucijos mus priskiria verslo paslaugų ar statybos sektoriui, tačiau mūsų interesai skiriasi nuo pramonės interesų; mes siekiame kuriamos aplinkos kokybės, architektūros kokybės ir geresnio gyvenimo žmonėms, kurie ja naudojasi. Tai atspindi ir profesijos juridinė struktūra. Mes neturime didelių bendrovių ir joms nepriklausome – didžioji dauguma mūsų įmonių yra mažos arba net labai mažos“, – teigia G. Pendl.
ACE sektoriaus tyrimą galite rasti ACE interneto svetainėje.
Lietuvos architektų rūmų inf.