Nekilnojamojo turto įsigijimas yra gana sudėtingas procesas. Kiekviename šio proceso etape būsto pirkėjų laukia didesni ar mažesni iššūkiai, kuriuos įveikti ne visada būna paprasta. Prarasti rankpinigiai, dingęs būsto pardavėjas, užlietas ką tik įsigytas būstas, nekokybiškai atlikti vidaus įrengimo darbai – kaip viso to išvengti?
Skaitykite pasirašomas NT sutartis
Įsigyjant būstą pirkėjams teks pasirašyti keletą sutarčių: preliminarią pirkimo-pardavimo sutartį, notarinę būsto pirkimo-pardavimo sutartį, projekto rengimo bei remonto darbų atlikimo sutartį ir kt. Pasirašyta sutartis gali apsaugoti nuo nuostolių, bet tik tada, jei ji parengta profesionaliai. Ką tai reiškia?
Sutartyje turi būti aptartos visos svarbiausios sąlygos, aprašytas perkamas ar remontuojamas turtas, nurodyta galutinė turto ar darbų kaina ir detalizuota atsiskaitymo tvarka. Bet kokia sutartis turi būti sąžininga abiejų šalių atžvilgiu, primenama pranešime spaudai. Dažnai pasitaiko, jog preliminarioje sutartyje nebūna nurodoma, kad jei būstas negali būti parduotas dėl pardavėjo kaltės, tada jis privalo pirkėjui grąžinti jau sumokėtus rankpinigius ir sumokėti tokio paties dydžio netesybas. Jei sutartyje tokio punkto nebus, vargu, ar net teisme pavyks įrodyti savo tiesą.
Bet kuriame būsto įsigijimo proceso etape pasirašant sutartį svarbu įsigilinti į sutarties turinį ir galimas realias pasekmes tiek sutarties vykdymo, tiek nevykdymo atveju. Išsamią ir teisiškai veiksnią sutartį paruošti gali bet kuris teisininkas. Norint išvengti papildomų išlaidų teisininkui, rekomenduojama bendradarbiauti su jau rinkoje žinomomis įmonėmis ir specialistais. Jiems per daug brangi reputacija ir geras vardas, todėl vengs bet kokių nesąžiningų veiksmų ir sieks savo darbu įrodyti, jog ne veltui užsitarnavo gerą vardą. Profesionalai – architektai, statybos, remonto ar apdailos specialistai, NT brokeriai, matininkai – jau turi teisininkų paruoštas, abi šalis apsaugančias sutartis. Todėl rizika būti apgautiems ar patirti nuostolių yra minimali.
Žinoma, prieš pasirašant bet kokią sutartį, būtina įsigilinti į jos turtinį.
Patikrinkite perkamo turto dokumentus
Neretai žmonės nedrįsta paprašyti pardavėjo parodyti parduodamo būsto dokumentus, o ir paprašę ne visada žino, ko juose ieškoti ir kaip vertinti juose pateiktą informaciją. Kokia rizika kyla nuodugniai nepatikrinus dokumentų? Neribotą laiką užsitęsęs ir pabrangęs pirkimo procesas, kuris galiausiai gali baigtis taip ir nepasirašius notarinės pirkimo-pardavimo sutarties.
Būsto dokumentuose – kadastrinėje byloje, aktualiame Registrų centro išraše bei kituose susijusiuose dokumentuose – galima rasti itin svarbią informaciją, kurios pardavėjai kartais ir nenori atskleisti pirkėjui: turto areštas, hipoteka, bendrasavininkių skaičius, galiojantys sklypo naudojimo apribojimai, numatyti servitutai, būstui realiai priklausančios bendros patalpos ir panašūs pirkėjui aktualūs dalykai.
Ne kasdien su nekilnojamojo turto pirkimu ar pardavimu susijusiam žmogui yra sudėtinga susigaudyti, todėl nereikia vengti specialistų pagalbos. JAV įprasta būstą pirkti pasinaudojant nekilnojamojo turto brokerio paslaugomis. Vis daugiau būsto pirkėjų tokia galimybe naudojasi ir Lietuvoje. Brokeris lydi pirkėją į visas apžiūras, atkreipia dėmesį į galimus būsto trūkumus, turi kompetencijos įvertinti būsto dokumentus ir kylančias rizikas pirkėjui.
Perkamo būsto dokumentus verta parodyti bei pasikonsultuoti ir su matininkais. Specialistas įvertins perkamo būsto faktinį atitikimą dokumentuose nurodytai informacijai. Matininko konsultacija ypač reikalinga perkant sklypą. Jei planuojama įsigytame sklype statyti namą, dar prieš priimdami galutinį sprendimą dėl įsigijimo patariama pasikonsultuokite ir su architektais, kurie įvertins, ar išsirinktas sklypas apskritai tinkamas namo statyboms, ar nėra jokių ribojimų ir kitų grėsmių.
Kaip susikurti jaukius ir patogius namus?
Įsigijus būstą su daline apdaila, metas įrengimo darbams. Iššūkis, su kuriuo susiduria būsto pirkėjai, – nuspręsti, kaip būstas turėtų atrodyti, ir suplanuoti apdailos darbus. Pradėti reikėtų nuo pokalbio su interjero dizaineriu, kuris patars, kaip geriau išplanuoti erdves bei jas dekoruoti. Svarbu atsižvelgti ne tik į norus, bet ir į turimą biudžetą. Planuojant bet kokius būsto įrengimo ar remonto darbus, ekspertai rekomenduoja sudaryti kuo tikslesnę darbų ir medžiagų sąmatą. Taip galima optimizuoti ir kontroliuoti išlaidas ir apsisaugoti nuo netikėtai išaugusios galutinės būsto įrengimo ar remonto darbų kainos.
Protinga ir logiška, kad tie, kas skaičiavo darbų sąmatą, tuos darbus ir atliktų. Kuo daugiau skirtingų meistrų, tuo daugiau painiavos ir konfliktų dėl atsakomybės prisiėmimo.
Panašiai ir įsigytame sklype statant namą. Architektai, interjero dizaineriai, konsultuodamiesi tarpusavyje bei su statybos ir vidaus įrengimo darbus atliekančiais specialistais, parengia projektus, pagal kuriuos skaičiuojamos darbų ir medžiagų sąmatos.
Paskola ir papildomos išlaidos remontui – ar ne per brangu?
Didelė dalis būstų Lietuvoje perkami su būsto paskola. Gauti paskolą kuo geresnėmis sąlygomis – rimta užduotis pirkėjams. Norėdami gauti būsto paskolą palankiausiomis sąlygomis, pirkėjai turėtų kreiptis ne į vieną, o mažiausiai tris ar penkias kreditus išduodančias įstaigas ir iš jų pateiktų pasiūlymų pasirinkti patraukliausią.
Kelionė per bankus gerokai pailgina būsto įsigijimo procesą. Ne paslaptis, jog būsto pardavėjai, turėdami galimybę pasirinkti, pasirinks pirkėją, jo turtą perkantį be būsto paskolos – kad viskas baigtųsi greičiau. Todėl perkantieji su būsto paskola turėtų kaip įmanoma labiau sutrumpinti konsultacijų su bankais laiką.
Sutaupyti laiko padės paskolų brokeriai, kurie vienu metu klientui gali pateikti kelių bankų pasiūlymus. Klientui nereikės pačiam kreiptis į bankus, skirti laiko kelioms konsultacijoms ir kelis kartus teikti tą pačią informaciją. Be to, paskolų brokeriai padės išsirinkti palankiausią pasiūlymą. Žmonės paprastai lygina bankų taikomas paskolų palūkanas, bet ne visada jos yra lemiamas veiksnys. Kredito sutartyje yra įtraukta daug įvairių sąlygų paskolos gavėjui, kurias išanalizavus banko siūloma mažesnė marža gali nebeatrodyti tokia patraukli. Būsto paskolų brokeriai, turėdami sukaupę specifinių žinių ir kompetencijų, patars ir padės suprasti, ką iš tikrųjų siūlo kiekvienas bankas ar kredito unija, pataria nekilnojamojo turto paslaugų tinklo „Capital“ specialistai.
Pabrangusios paskolos mažina pirkėjų galimybes įsigyti norimą būstą, o padidėjusios mėnesinės įmokos mažina šeimos turimas lėšas pramogoms, santaupoms atsidėti ar kitiems reikalingiems dalykams įsigyti. O jei nutiks taip, kad įsikūrus naujai įsigytame bute, jį suremontavus ar naujai įrengus, viršuje gyvenantiems kaimynams nutiks bėda ir pro naujai sutvarkytas lubas ims skverbtis vanduo? O jei tokia nelaimė nutiks pačių ką tik įsigytame bute? Už remontą ką tik buvo sumokėta, o dabar reikės remontuoti iš naujo. Ir, tikėtina, reikės atlyginti padarytą žalą apačioje gyvenantiems kaimynams. O dar ir paskolos įmokas reikia mokėti. Vienintelis būdas apsisaugoti nuo papildomų išlaidų tokiu atveju – būsto draudimas.
Nesvarbu, ar įsigytas turtas yra butas ar namas, apdrausti jį nuo gaisro, vagysčių ar trečiųjų asmenų padarytos žalos yra būtina, norint išvengti didesnių išlaidų nelaimei nutikus.