Top Baneris

Pradedama Lukiškių aikštės rekonstrukcija

2016 liepos 12 d.
Sauliaus Žiūros nuotr.
Sauliaus Žiūros nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Šiandien sostinės Lukiškių aikštėje prasidėjo archeologiniai tyrimai ir atnaujinimo darbai. Iki kitų metų rudens aikštė įgis naują pavidalą, taps reprezentatyvi ir jauki miestiečių susibūrimų vieta, kurioje bus daug žaliųjų erdvių ir vietos iškilmingoms Lietuvos šventėms, minėjimams.

„Aikštė projektuojama taip, kad atitiktų miestiečių lūkesčius – tai bus gyva vieta, į kurią norisi ateiti ir pabūti. Padaugės žaliųjų pievos plotų ir medžių, atsiras ir reprezentacinė vieta renginiams, ir visas šis didžiulis plotas miesto centre tarnaus šiuolaikinio miesto poreikiams. Tikiuosi kitų metų rudenį vilniečius pakviesti į aikštės atidarymą“, – sakė Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Lukiškių aikštės sutvarkymui intensyviai ruoštasi nuo pavasario, kai buvo suburta Lukiškių aikštės priežiūros komisiją, darbo grupę: projektą svarstė jungtinė architektūros, urbanistikos ir kraštovaizdžio architektūros ekspertų taryba, Nevyriausybinių organizacijų taryba (NOKT), gauti gyventojų siūlymai, projektas viešai pristatytas Lietuvos architektų sąjungoje.

lukiskius aikste atsinaujina 4

Šiandien prasidėję aikštės sutvarkymo darbai vyks keliais etapais ir bus užbaigti iki kitų metų rugsėjo 1-osios. Pirmajame etape bus išmontuoti senieji šviestuvai, suolai, danga, atnaujintos inžinerinės sistemos – elektros kabeliai, laistymo sistemos, bus paklota nauja danga.

Kitame etape bus įrengta požeminių lietaus nuotekų, vandentiekio sistema, nauji šviestuvai, tvarkoma augmenija, įrengiami suoliukai, šiukšliadėžės, vaikų žaidimų aikštelė, dviračių takas ir pasivaikščiojimų takai. Kartu su privačia iniciatyva ir projektu „Dovana Vilniui“ planuojama aikštėje įrengti interaktyvų fontaną. Investuotojai, rėmėjai kviečiami teikti pasiūlymus.

lukiskius aikste atsinaujina 3

Lukiškių aikštės erdvė išliks žaliojo charakterio ir pavirs savotišku gyvybės medžio simboliu. Medis – tai takelių forma, perauganti į smulkesnes šakeles žaliojoje zonoje ir savotiškai įsiliejanti į miesto erdves.

Visa aikštė priklauso saugomoms teritorijoms, todėl žemės darbų vietose nuo liepos iki lapkričio mėnesio vyks archeologiniai tyrimai ir žvalgymai. Archeologai žvalgymus atliks net 8000 kv. m teritorijoje ir detaliai ištirs 476 kv. m plotą, kur ieškos XVII–XVIII ir XIX–XX amžiais susidariusių kultūrinių sluoksnių. Išlikę vertingi kultūriniai sluoksniai bus užfiksuoti.

Anksčiau Lukiškių aikštė archeologų jau buvo tyrinėta 1992 ir 2004 metais. Tuomet rasti gausūs radiniai: monetos, koklių fragmentai, vinys, sagos ir kt. Istoriniai ir kartografiniai tyrimai rodo, kad XIX-XX a. Lukiškių aikštėje buvo turgavietė, vyko mugės ir net buvo įsikūręs cirkas.

Pirmajam aikštės tvarkymo etapui Vyriausybė skiria 2 mln. eurų: 1,5 mln. šiemet, 0,5 mln. eurų kitąmet. Iš viso Lukiškių aikštės sutvarkymui prireiks 3,6 mln. Eur.

Savivaldybės skelbtą konkursą Lukiškių aikštei tvarkyti laimėjo trys įmonės – „Infes“, „Ekstra statyba“ ir „Pamario restauratorius“.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video