Top Baneris

Portugališkas off-grid gyvenimas mobiliuosiuose namuose

2021 rugsėjo 26 d.
offgrid house offgrid namelisTik SA
Gamintojų nuotr.
Pasidalykite straipsniu

„Tiny Houses“ – nedideli nameliai, įkvėpti ilgametės tradicijos, kurią puoselėjo net trys vienos portugalų šeimos kartos, kaupdamos medžio apdirbimo žinias. Studijos „Madeiguincho“ vadovas architektas Gonçalo Marrote, perėmęs iš tėvo daugiau nei 30 metų augintą verslą, pirmiausia orientavosi į kokybiškų tradicinių baldų gamybą.

Vėliau, pritaikiusi įgytą patirtį architektūroje, skulptūroje, mene ir amatuose, įmonė ėmė projektuoti ir gaminti mažus namelius medžiuose, sodo studijas-dirbtuves. Galiausiai tai įkvėpė sukurti nedidelius, nuo infrastruktūros nepriklausomus (off-grid) mobiliuosius namelius – „Tiny Houses“.

„Tiny Houses“ prototipų architektūra ir dizainas buvo kuriami „Madeiguincho“ bendradarbiaujant su architektų kompanija „Noma Lisboa“ ir architektu Davidu Serrão. Drauge su kitais architektais buvo suprojektuoti dviejų namelių prototipai, vėliau tapę visų mažųjų namų pagrindu. Iš viso šiame projekte sukurti trijų tipų nameliai: „Ursa“ (7 m ilgio), „Abano“ (4 m ilgio), „Guincho“ (5 m ilgio).

Projekto autoriai – studija „Madeiguincho“ – atlieka visus darbus nuo projektavimo iki statybų, taip užtikrindami maksimalų architektūrinės vizijos įgyvendinimą. „Guincho“, „Abano“ ir „Ursa“ yra prototipai, kurie remiasi ta pačia koncepcija, naudoja tas pačias konstrukcines technikas, tačiau skiriasi dizainu, suplanavimu, apdaila ir medžiagomis, kurias galima pasirinkti savarankiškai.

pastatas

Svarbiausios architektūros, interjero ir paveldo naujienos – nepraleiskite!

[mailpoet_form id="8"]

Individualus prieglobstis gamtoje

Architektas G. Marrote pasakoja, kad pagrindinė architektūrinė idėja yra ta, kad kiekvienas namo projektas būtų individualiai pritaikytas klientui – nuo koncepcijos, suplanavimo iki apdailos ir medžiagų parinkimo: „Mūsų požiūriu, tai yra nepaprastai svarbu, rengiant nedidelių namų projektus. Tuo pačiu metu ieškome ir kuriame modulinius konstrukcijų sprendimus, kurie sujungia meno, amatų, architektūros ir CNC staklių (angl. Computer-Numeric Control) 3D pjovimo technologijos žinias.“

Kitas svarbus projekto aspektas – kūrėjų numatytas tikslas sukurti namelį miške, kuriame žmogaus gyvenimo ritmas susilietų su supančia aplinka, ir suteikti prieglobstį gamtoje. Tai lėmė namelių architektūrinę formą, natūralius faktūrų ir spalvų derinius, darniai atliepiančius aplinką.

Ekologiškos statinių medžiagos

Namų „Tiny Houses“ pagrindinei bazinei konstrukcijai naudojamas cinkuotas plienas ir mediena (eglė). Statinio izoliacijai pasirenkama vietinė, natūrali, ekologiška ir perdirbama žaliava – specialiai apdirbta kamščiamedžių žievė. Modeliuojant namą galima pasirinkti ir kitas izoliacines medžiagas – akmens vatą arba kanapių pluoštą.

Namų sienos ir baldai yra gaminami iš skirtingų kryžmai sluoksniuotų medienos plokščių (CLT), sluoksninės medienos (faneros) arba termiškai apdorotų medienos plokščių – visos plokštės gali būti pasirinkto skirtingo storio ir apdailos. Stogui pritaikytos guminės ir medžiaginės, vandeniui atsparios sandarinimo juostos. Langų ir durų rėmai pagaminti iš šiaurinių pušų medienos.

Statinių fasadams naudojami specialūs aliejiniai dažai, užtikrinantys medinio paviršiaus ilgaamžiškumą ir tvarumą. O štai interjero dizaino elementų ir papuošimų nameliuose beveik nėra – būsimam gyventojui siūloma savarankiškai susikurti personalizuotą ir jaukią erdvę gamtos prieglobstyje.

Off-grid technologijomis paremtas gyvenimas

„Tiny Houses“, pasak jų kūrėjų, yra tarytum gyvi organizmai, kurie gali būti visiškai atjungti nuo tinklo ir sėkmingai funkcionuoti. Energijos gamybai integruotos fotoelektrinės plokštės – energija kaupiama baterijose ir vėliau paverčiama energija, kuri naudojama pastato reikmėms.

Taip pat suprojektuojama ir įrengiama lietaus vandens nuvedimo, surinkimo ir filtravimo sistema, leidžianti lietaus vandenį naudoti buityje ir kaip geriamąjį.

Papildomai siūloma integruoti off-grid sistemą – CNC staklėmis pagamintą ekologišką „sausą“ WC, kurio eksploatacijai visiškai nereikia vandens, o visos atliekos yra kompostuojamos.

Šie atsinaujinantys energijos šaltiniai ir off-grid sistemos yra integruotos su pasyvaus namo ir bioklimato koncepcijomis, todėl maksimaliai padidina gyvenimo komfortą ir efektyvumą.

Prognozuoja, kad ateityje moduliniai namai peržengs savo standarto ribas

Projekto autoriai džiaugiasi jau sulaukę susidomėjimo off-grid mobiliaisiais namais. Daugiausia užklausų sulaukia ir palankiausiai šiuo metu vertinamas modelis „Ursa“, kurio ilgis siekia 7 metrus.

G. Marrote įsitikinęs, kad off-grid namų ateityje laukia pokyčiai: „Mes tikime, kad ateityje moduliniai namai transformuosis į mobiliuosius namus, todėl orientuojamės į nedidelės apimties projektus (namelius), kurie gali būti kūrybinė studija ar dirbtuvės sode, namelis medyje arba ant ratų.“

Architektas pabrėžia siekiantis įgyvendinti savo tikslą artimiausioje ateityje, todėl kartu su komanda nedelsdami kuria naujus prototipus. Šiuo metu projektuojamas ir statomas nauja off-grid sistema paremtas prototipas, kuriame integruotos hidroponikos ir akvaponikos maisto auginimo sistemos, leidžiančios patiems namelyje turėti nepriklausomą ūkį, gamintis pagrindinius maisto šaltinius prisidedant prie ekologijos išlaikymo. Nedidelis, lengvai transportuojamas, visiškai nuo tinklo atsijungęs ir maistą pasigaminantis namas ateityje galėtų sukurti visiškai naują unikalią tradiciją.

Straipsnis paskelbtas žurnale „SA.lt“ (Statyba ir architektūra) | 2021 rugpjūtis-rugsėjis

Norite žurnalo tiesiai į namus ar biurą?

Prenumeruokite metams vos už 27 eurus!


Pasidalykite straipsniu
offgrid biblioteka
offgrid biblioteka
Komentarai

Rekomenduojami video