Top Baneris

Kurorto muziejumi tapusioje viloje „Anapilis“ skambės ir muzika

2016 rugpjūčio 26 d.
Palangos savivaldybės nuotr.
Palangos savivaldybės nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Kelerius metus restauruotoje istorinėje viloje „Anapilis“ jau rugsėjį atvers duris čia įkurdintas Palangos kurorto muziejus. „Anapilis“ palangiškius ir kurorto svečius ilgą laiką domino ne tik mistika apgaubtais pasakojimais apie grafienę Sofiją Tiškevičienę, šioje viloje įrengusią veidrodžių kambarį ir užsiiminėjusią spiritizmo seansais. Ši medinė vila ne vienam asocijuojasi su jaukia, renginiams skirta vieta, kur daugelį metų vykdavo koncertai bei muzikiniai festivaliai.

Praeivių žvilgsnius „Anapilis“ neabejotinai traukdavo ir dėl nuostabios medinės architektūros, pastatą puošiančių kiauryminių raižinių. Tačiau bėgant laikui grafų Tiškevičių laikus menanti medinė vila sunyko, ją būtinai reikėjo restauruoti.

Kad atkurtų tikrąjį „Anapilio“ veidą, specialistai turėjo gerokai paplušėti: neišliko senieji šio pastato brėžiniai, tad atkuriant autentišką vilą buvo pasitelkti senieji atvirukai bei nuotraukos, kuriose užfiksuotas šis pastatas.

Atlikus išsamius tyrimus, nustatyta, kurios „Anapilio“ interjero detalės yra autentiškos, koks buvo senasis pastato suplanavimas, sienų spalva. Remiantis specialistų išvadomis ir buvo atkuriamas tikrasis „Anapilio“ veidas.

XIX amžiuje statytą vilą restauravusios bendrovės „Pamario restauratorius“ specialistai ne tik atnaujino pastato išorę – pakeitė stogo dangą, atkūrė balkonus, atstatė po karo nuo pastato dingusį medinį bokštelį, pagal poreikį pakeitė arba restauravo vilos langus bei duris, bet ir apšiltino pastatą iš vidaus, medinę rūsio perdangą pakeitė gelžbetonine.

Garsioji vila pritaikyta ir šiandienos poreikiams: atnaujinti bei pagal poreikį naujai įrengti sanitariniai mazgai, neįgaliųjų patogumui įrengtas liftas iš rūsio į antrą aukštą, užtikrinant priešgaisrinius reikalavimus įrengta ir papildoma evakuacinė laiptinė, taip pat – nauja sraigtinė laiptinė iš pastato antrojo aukšto į bokštelį. Pastatas pritaikytas šildyti dujomis.

Restauruojant vilą buvo rasta ir senųjų vėjo vargonų fragmentų: kadaise čia įrengti vėjo vargonai „gaudydavo“ vėją ir pastate skleisdavo įvairius garsus. Vėjo vargonus restauratoriams pavyko atkurti – jie įrengti pastato stogo kupolinėje dalyje.

Artimiausiu metu bus imamasi tvarkyti vilos aplinką: bus išgrįsti link „Anapilio“ vedantys takai, atnaujintas apšvietimas, pasirūpinta mažąja architektūra, sutvarkyti ir želdynai bei žalieji plotai.

Palangos miesto mero Šarūno Vaitkaus teigimu, labai svarbu, kad atsinaujinęs „Anapilis“ taps dar viena kultūrine erdve kurorte. Įkūrus kurorto muziejų, čia bus eksponuojami pačių palangiškių surinkti vertingi eksponatai, įdomiai pristatoma Palangos istorija bei tradicijos, bus atskleidžiamas krašto išskirtinumas. Be to, čia ir vėl galės vykti kultūros renginiai, muzikiniai vakarai.

„Anapilis“ yra vertingas ne tik savo išskirtine aura: jis yra nekilnojamojo kultūros paveldo vertybė, paminklas, susijęs su Palangos istorija. Šis pastatas, iškilęs XIX amžiaus pabaigoje, laikomas viena iš pirmųjų grafų Tiškevičių šeimos vilų.

Garsiosios kurorto vilos restauravimo ir pritaikymo visuomenės poreikiams projekto vertė siekia 874 tūkst. 457eurų, „Anapilis“ restauruotas pasitelkus Europos Ekonominės Erdvės finansinio mechanizmo šaltinio bei Palangos miesto savivaldybės biudžeto lėšas.

 


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video