Top Baneris

Pirmasis toks baseinas – veikiančiame prekybos ir pramogų centre

2021 gegužės 18 d.
ozo baseinas plaukimo seima vilnius plaukimo mokyklaTik SA
PPC Ozas nuotr.
Pasidalykite straipsniu

„Ozo“ ir „Plaukimo šeimos“ mokymo plaukti baseinas – pirmasis toks prekybos ir pramogų centre. Kartu su baseino operatoriumi – įmone „Plaukimo šeima“ – įgyvendintas projektas neabejotinai taps prekybos ir pramogų centro traukos tašku šeimoms ir treneriams, norintiems parengti olimpiniams startams naujų meilutyčių ir titenių. O abiejų iššūkių nepabūgusių partnerių – PPC „Ozo“ ir įmonės „Plaukimo šeimos“ – sinergija galbūt įkvėps ir kitus prekybos centrus remti perspektyvias iniciatyvas.

Baseinų kompleksą sudaro trys vonios: pirmoji – 25 m ilgio, 4 takelių ir 1,3 m ÷1,5 m kintamojo gylio; antroji – 25 m ilgio, 3 takelių ir 1,5 m gylio; trečioji – 12,5 m ilgio, 2 takelių ir 0,7 m ÷ 1,2 m kintamojo gylio. Patalpose yra numatytos dušinės, persirengimo ir drabužių saugyklos erdvės, registratūra.

Pirmasis iššūkis. Kaip įsprausti baseiną tarp esamo kolonų tinklo?

Naujų baseinų projektavimas ir statyba yra sudėtingas inžinerinis iššūkis tiek projektuotojams, tiek rangovams. O dar sudėtingiau, kai tai vyksta jau veikiančiame prekybos centre. Reikia prisitaikyti prie esamos situacijos – pastato konstrukcijų, planinių sprendinių, esamų inžinerinių komunikacijų. Suprantama, kad planiniai – konstrukciniai sprendiniai prekybos ir pramogų centre „Ozas“ nebuvo palankūs baseinui projektuoti ir statyti, juk pirminiame pastato projekte jis nebuvo numatytas.

ozo baseinas plaukimo seima vilnius plaukimo mokykla
ozo baseinas plaukimo seima vilnius plaukimo mokykla
kranas

Svarbiausios statybų, NT, inžinerijos naujienos – nepraleiskite!

[mailpoet_form id="7"]

Kolonų tinklas tarp ašių yra 10 x 8,25 m, o kolonos storis – 0,6 metro. Maksimaliai galimas „švarus“ plotis, tenkantis baseino voniai, yra 9,4 metro. Kadangi vieno baseino takelio plotis yra kiek didesnis nei 2 m, atsižvelgiant į papildomai iš šonų įrengiamus vandens nubėgimo latakus, maksimaliai galimas takelių skaičius – 4. Tačiau, projektuojant greta esančią baseino vonią, atsižvelgta į gaisrinės saugos ir žmonių su negalia reikalavimus įrengiant praėjimų plotį, tad ją reikėjo siaurinti iki 3 takelių.

Antrasis iššūkis. Kur dėti ortakius siekiant neprarasti patalpos aukščio?

„Projektuojant baseino vonių erdvę, sprendimus diktavo ir esamas aukštis prekybos ir pramogų centro patalpose – nuo juodgrindžių iki sijos apatinės altitudės buvo 4,8 m, iki denginio plokštės apačios – 5,4 metro. Negana to, visa baseino erdvė prieš statybos darbų pradžią buvo 0,75 m žemiau prekybos centro alėjos grindų lygio. Norint suvienodinti baseino patalpų ir prekybos centro alėjos grindų lygius, baseino patalpų grindis teko kelti 0,75 metro.

Pačių baseino vonių erdvės grindų lygį reikėjo kelti dar aukščiau – siekiant įrengti 1,5 m gylio baseiną, kastis į žemę nebuvo galimybės, tam trukdė prekybos centro pamatų konstrukcijos, tad vienintelis kelias – baseino vonių erdvę kelti dar apie metrą nuo prekybos centro alėjos grindų lygio. Išlaikyti atitinkamą lubų aukštį trukdė ir esamos centro elektros instaliacijos, sumontuotos palubėje, nepaisydami to, turėjome nutiesti vėdinimo sistemos magistralinius ortakius ir įrengti pakabinamąsias lubas“, – iššūkius vardija Artūras Tilinga, prekybos ir pramogų centro „Ozas“ plėtros projektų vadovas.

ozo baseinas plaukimo seima vilnius plaukimo mokykla

Todėl buvo priimtas nestandartinis sprendimas – siekiant nežeminti lubų aukščio, magistraliniai ortakiai buvo nutiesti po baseino erdvės grindimis, patalpos perimetru po grindų konstrukcija. Kadangi patalpose numatyta daug vadinamųjų vandens taškų (baseinai, dušai, WC patalpos), baseino patalpos buvo įrengtos ant pakeliamųjų grindų. Papildomai buvo suprojektuotas pogrindžio vėdinimas, kad būtų palaikyta nuolatinė oro cirkuliacija, galimai apsisaugojant nuo pelėsio susidarymo ir drėgmės ardančiojo poveikio ateityje.

Optimalus mikroklimatas patalpose

Oro apykaita baseinų komplekse buvo apskaičiuota remiantis VDI2019 metodika, atsižvelgiant į patalpos aplinkos oro temperatūrą, baseino vandens temperatūrą, palaikomą drėgmę, vandens paviršiaus plotą ir kt. Apskaičiuotas oro kiekis – 28 000 m3/h, šviežio oro kiekis – iki 10 000 m3/h ir keičiamas pagal gamyklinius nustatymus, siekiant į patalpas tiekti atitinkamo drėgnumo orą.

Atsižvelgiant į tai, kad maksimalus žmonių skaičius vieno užsiėmimo metu gali būti iki 100, oro kiekis, tenkantis vienam asmeniui, norminę tiekiamo oro reikšmę viršija kelis kartus, kas savaime užtikrina komfortabilias ir per pandemiją saugias sąlygas. Oro temperatūra patalpose palaikoma grindiniu šildymu ir per vėdinimo sistemą. Perteklinė drėgmė šalinama per vėdinimo sistemą.

Santykinė oro drėgmė patalpose palaikoma naudojant vėdinimo įrenginį. Į patalpas tiekiamas oras atitinkamai pašildomas, siekiant palaikyti projekte numatytą oro temperatūrą ir santykinę drėgmę.

ozo baseinas plaukimo seima vilnius plaukimo mokykla
ozo baseinas plaukimo seima vilnius plaukimo mokykla
ozo baseinas plaukimo seima vilnius plaukimo mokykla

Trečiasis iššūkis. Iš kur gauti papildomų šilumos kilovatų naujam baseinui?

Projektuojant baseiną prekybos ir pramogų centre, atsirado papildomas ženklus šilumos energijos poreikis. „Derinant technines sąlygas su miesto šilumos tinklų bendrove dėl papildomo šilumos galingumo suteikimo prekybos ir pramogų centrui, paaiškėjo, kad esama miesto šilumos tinklų trasos atšaka neturi pakankamo pralaidumo didesniam šilumos kiekiui transportuoti, tad vienintelė išeitis – miesto šilumos tinklų atšakos rekonstrukcija. Toks techninis sprendimas iš esmės galėjo sužlugdyti projektą dėl papildomų investicijų į miesto tinklų renovaciją, tad šioje situacijoje teko ieškoti sprendimų, kaip esamą prekybos centro šilumos ūkį optimizuoti“, – sako A. Tilinga.

„Sprendimą pavyko rasti perprogramavus visų vėdinimo agregatų veikimo algoritmą. Atitinkamai teko spręsti šilumos paskirstymo klausimą tam, kad pakaktų esamo techninės įrangos galingumo. Tam tikslui buvo įgyvendinti papildomi valdymo algoritmai, kurie leido išnaudoti pastato šilumos inertiškumą keičiant parametrų rėžius. Šilumos galios paskirstymą taip pat padėjo užtikrinti ir vėdinimo įrenginių C02 parametrų kontrolė, kuria ne tik sekamas tinkamas šviežio oro kiekis, bet ir atsiranda galimybė tiksliau suvaldyti momentinius šilumos poreikius. Taigi išsprendus šį automatikos klausimą, buvo pilnai optimizuotas prekybos centro šilumos ūkis, tad nebebuvo poreikio rekonstruoti miesto šilumos tinklų“, – aiškina A. Tilinga.

ozo baseinas plaukimo seima vilnius plaukimo mokykla
ozo baseinas plaukimo seima vilnius plaukimo mokykla

Nauja vandens valymo technologija

Viena svarbiausių užduočių įrengiant baseiną buvo modernios technologijos, leidžiančios užtikrinti puikų vandens valymą, įrengimas. Tam tikslui buvo sumontuota šiuolaikiška vandens ruošimo įranga. Vietoj filtravimui įprastai naudojamo smėlio yra taikoma efektyvesnė technologija – AFM arba aktyvi filtravimo terpė.

Tai aktyvuoto stiklo granulės, pasižyminčios žymiai geresnėmis filtravimo ir dalinai dezinfekcijos savybėmis. Papildomai vandens dezinfekcijai ir chloraminų skaidymui buvo sumontuoti UV spindulių įrenginiai. Visi pagrindiniai baseino priežiūros procesai, tokie kaip vandens papildymas, filtrų plovimas, temperatūros palaikymas, reagentų dozavimas, yra visiškai automatizuoti.

Ketvirtasis iššūkis. Projekto ir statybų valdymas

Tai buvo jungtinis projektas, kuriame dalyvavo 2 užsakovai – prekybos ir pramogų centras ir baseino patalpų nuomininkas, todėl svarbiu aspektu įrengiant baseinų kompleksą buvo ir pats projekto valdymas. Visi susitikimai, projekto koordinavimas buvo organizuojami bendrai dalyvaujant abiem pusėms. Parengus projektą, buvo inicijuotas bendras rangos konkursas, atitinkamai su atidalintais darbų žiniaraščiais ir detaliaisiais grafikais bei atsakomybių ribomis prekybos ir pramogų centro bei nuomininko daliai.

ozo baseinas plaukimo seima vilnius plaukimo mokykla
ozo baseinas plaukimo seima vilnius plaukimo mokykla

Siekiant maksimalaus statybos darbų procesų koordinavimo, buvo priimtas sprendimas darbus vykdyti generalinės rangos būdu, išsirinkus vieną statybos darbų rangovą tiek „Ozo“, tiek „Plaukimo šeimos“ rangos darbų apimčiai. Todėl projekto koordinavimas tapo sklandus, visi neaiškumai arba neatitiktys tarp įvairių inžinerinių dalių buvo rangovo atsakomybė, o darbai atlikti laiku ir kokybiškai.

Apibendrinant visus baseino komplekso įrengimo projekto „Oze“ procesus, galima drąsiai teigti, kad šis projektas buvo prekybos ir pramogų centro, nuomininko „Plaukimo šeimos“, projektuotojų, statybos darbų rangovo, projekto konsultantų ir turto valdytojų puikaus komandinio darbo pavyzdys.

Interjero sprendimai

Interjero autorius Dalius Dainys, UAB „P.A.R.Y.Ž.I.U.S“, pagal kurio brėžinius pagaminti visi interjero elementai, tarp jų – ir baldai.

„Sudėtingiausia buvo sutalpinti baseinus į rekonstruojamo pastato rūsį. Atsižvelgiant į jau esamą kolonų tinklą, nepavyko įrengti vientiso baseino indo – teko skaidyti jį į tris dalis. Šios dalys pritaikytos mokymui plaukti skirtingoms mokyklinio amžiaus vaikų grupėms, todėl buvo sudėtinga organizuoti srautą tokiame baseine. Kadangi vyksta plaukimo pamokos, lankytojai ateina ir išeina būriais, tad turėjo būti pakankamai geras „pralaidumas“, aiškus ir suprantamas suplanavimas vaikams.“

Architektas D. Dainys:

„Buvo siekiama ne poilsio ar pramoginio baseino estetikos, o šiek tiek griežtesnės, drausminančios. Todėl vengta vingiuotų formų, nes jau pats raibuliuojantis vanduo yra gana plastiškas ir minkštas. Buvo kuriama ganėtinai asketiška ir sportiška atmosfera. Kadangi esamų lubų aukštis ribotas, tai rinkomės nuleidžiamas lubas, kurios veidrodiniais lamelių atspindžiais praplėstų erdvę.“

„Kaip vieną iš apdailos elementų pasirinkome sluoksniuotojo lukšto skydus (fanerą) – natūralų ir modernų gaminį, savo medžio tekstūra suteikiantį jaukumo. Ji saikingai tonuota, kad sukurtų asketišką ir drausminantį interjero stilių.“

plaukimo seima ozo baseinas
plaukimo seima ozo baseinas
plaukimo seima ozo baseinas

„Fojė zonoje įvesta mėlyna spalva, kuri kartu yra ir „Plaukimo šeimos“ logotipe. Todėl visi interjero elementai lakoniškai ir organiškai tarpusavyje susijungia.“

„Investuota į geras stacionarias vonias ir inžinerinę įrangą, viskas atlikta labai kokybiškai. Neturėjome tikslo sukurti įspūdingo dekoro, kuris būtų viršijęs numatytą biudžetą. Ne tik rezultatu, bet ir projekto eiga esame patenkinti – tai nuosaikus, sklandžiai organizuotas procesas, kurio visi dalyviai jauni, iniciatyvūs ir atsakingi, tiek prekybos ir pramogų centro „Ozas“ atstovai, tiek „Plaukimo šeimos“ treneriai. Telieka palinkėti jiems gerų rezultatų ir atsidarius baseinui, nes jaučiamas jų didelis poreikis, tačiau, be poros didžiųjų baseinų Vilniaus mieste, nebuvo daug galimybių.“

Sprendimai:

uab imstata

Prekybos ir pramogų centre „Ozas“ įsikūrusio „Plaukimo šeimos“ baseino statybomis, patalpų įrengimu ir apdaila rūpinosi šio projekto generalinis rangovas UAB „Imstata“. Įmonės specialistų komanda kruopščiai įgyvendino baseino statybos, įrengimo ir apdailos darbus, integravo aukščiausios klasės baseino įrangą. Skaityti daugiau >

statybos procesu valdymas

Statybos projektų valdymo įmonė „Statybos procesų valdymas“ teikė projekto valdymo paslaugas įmonei „Treniruočių pasaulis (Plaukimo šeima)“ prekybos centre „Ozas“, įrengiant trijų naujų baseinų kompleksą. Nors projekto įgyvendinimo terminas buvo trumpas ir darbai vyko labai intensyviai, įmonės „Statybos procesų valdymas“ specialistai įdėjo svarų indėlį, kad projektą pavyktų laiku ir sėkmingai įgyvendinti, o projekto biudžetas nebūtų viršytas. Kokybės valdymui buvo naudojama novatoriška programinė įranga „Dalux“. „Statybos procesų valdymas“ kartu su įmone „Contestus“ šiame projekte atliko konstrukcijų, interjero, inžinerinių tinklų ir baseino technologijos įrengimo valdymo paslaugas. „Statybos procesų valdymas“ šiame projekte taip pat labai vertina sėkmingą bendradarbiavimą su įmonėmis „NEPI Rockcastle Lithuania“ ir „Imstata“.

uab eldina

UAB „Eldina“ atliko elektros instaliacijos ir apšvietimo montavimo darbus. Objekte įmonės komanda įrengė 200 kw galingumo elektros spintą IPS SU ĄRI, taip pat tris paskirstymo skydus, kurių kiekvieno galingumas apie 60 kw. Paklota apie 400 m jėgos kabelio, 7 km – instaliacinio kabelio. Visą išvardytą įrangą kartu su daugiau nei 200 šviestuvų mažiau kaip per 3 mėnesius sumontavo 6 specialistų brigada. Ypatingas dėmesys buvo skirtas šviestuvams, kurie, baseinui nuolat veikiant, turės atlaikyti agresyvią aplinką – didelę chloro ir drėgmės koncentraciją, būdingą baseinų patalpoms.

Efektyviam drėgmės surinkimui, kokybiškam mikroklimatui palaikyti UAB „Mantės inžinerija“ kartu su projektuotojais atliko prekybos centro „Ozas“ baseino darbo projektą ir montavimo darbus bei įrengė paties baseino ir šalia esančių patalpų (persirengimo patalpų, dušų ir registratūros) vėdinimo sistemas. Baseino vėdinimo sistemoms buvo panaudoti poliuretaniniai ortakiai, įmonės „SKAWEN“ (Švedija) vėdinimo kamera. Persirengimo, dušo ir WC patalpoms – įmonių „AEROSTAR“ (Ukraina), registratūros patalpoms – „VTS Clima“ (Lenkija) vėdinimo įrenginiai. Bendrovė taip pat sumontavo ir priešgaisrinę dūmų šalinimo sistemą. www.mantesinzinerija.lt

uab contestus

Prekybos ir pramogų centre „Ozas“ įsikūrusio baseinų komplekso statybų valdymo ir jų priežiūros darbai patikėti profesionaliai UAB „CONTESTUS“ komandai. Bendrovė baseino statybos darbų projekte atliko projektavimo ir statybos valdytojo vaidmenį, atstovavo centro „Ozas“ interesams, taip pat vykdė statybos darbų techninę priežiūrą. Skaityti daugiau >

city service engineering

„Mūsų anksčiau įdiegta laisvai programuojamų algoritmų pastato valdymo sistema „Automated logic“ prekybos centre leido lanksčiai išspręsti po baseino įrengimo padidėjusį pastato šilumos energijos poreikį. Taip šilumos paskirstymas pasiektas su esamu techninės įrangos galingumu“, – projekto rangovas „City Service Engineering“, „Apex Intelligence“ centro vadovas Donatas Karčiauskas.

Straipsnis paskelbtas žurnale „SA.lt“ (Statyba ir architektūra) | 2021 balandis

Norite žurnalo tiesiai į namus ar biurą?

Prenumeruokite metams vos už 27 eurus!PARTNERIO TURINYS


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video