Top Baneris

„Peikko“ strategija – žiedinė ekonomika turi pasiekti statybų rinką

2018 gegužės 25 d.
„Peikko“
Pasidalykite straipsniu

Statybos pramonė stipriai veikia mus supančią aplinką, nes jos poreikiams sunaudojama net 40 proc. visos pasaulio energijos ir gaunama 30 proc. visų atliekų. Šiuo metu vis aktyviau diskutuojama apie žiedinę ekonomiką ir jos pritaikymą visose gyvenimo srityse. Suomijos kapitalo įmonė „Peikko“, kurios specializacija daugiau nei 50 metų yra gelžbetonio jungčių sprendimai ir statybinės kompozitinės konstrukcijos, savo veikloje taip pat pasiryžo taikyti žiedinės ekonomikos principus. Įmonės dėmesys skiriamas ne tik produktų tobulinimui mažinant atliekų kiekį, bet ir įmonės strategijos atnaujinimui.

Pirmieji žingsniai jau žengti

„Peikko“ siūlomi produktai visada buvo gaminami taip, kad suteiktų kuo daugiau ekonominės naudos ir būtų nekenksmingi aplinkai. Pats įmonės šūkis „Greitesnis, saugesnis ir efektyvesnis būdas projektuoti ir statyti“ apibrėžia „Peikko“ filosofiją. Pavyzdžiui, sprendimas mažinti pastatų tūrį projektuojant plonesnes perdangas su DELTABEAM® sijomis padeda sumažinti ne tik išteklius, reikalingus šildymui ir vėdinimui, bet ir naudojamų medžiagų kiekį.

Kitas puikus pavyzdys, kaip galima sumažinti medžiagų, naudojamų statybose, kiekį yra PSB® armavimo sistemos naudojimas. Dėl šios sistemos perdangose panaudojamą betono kiekį galima sumažinti nuo 10 iki 30 procentų. Taigi, pastate, kurio vieno aukšto plotas 590 kv. m, galima naudoti 150 mm plonesnes perdangas (vietoj 450 mm, jos galėtų būti 300 mm storio). Toks sprendimas sutaupytų 88 kv. m pastato ploto ir 33 tonas betono viename aukšte.

Ne mažiau svarbu, kad visas gamybai reikalingas metalas būtų naudojamas taip, kad liktų kuo mažiau atliekų. Štai iš kiekvienos DELTABEAM® sijos šoninių plokštumų yra iškertama vidutiniškai 30 apvalių plokštelių. Jos yra surenkamos ir vėliau panaudojamos gaminant laisvo judėjimo siūlių sistemas, skirtas betoninėms grindims įrengti.

Artimiausias tikslas – antrinis produktų panaudojimas

Šiuo metu „Peikko“ tikslas yra gaminti tokius produktus, kurie visiškai atitiktų visus žiedinės ekonomikos principus. Žinoma, būtina, kad įsitrauktų ir kiti rinkos dalyviai, tačiau „Peikko“ jau dabar pradeda kurti pagrindus pastato konstrukcijų išmontavimui ir panaudojimui skirtingiems statiniams du ar daugiau kartų.

Lietuvoje jau gerai žinomos ir daugelyje projektų naudojamos varžtinės kolonų jungtys gali geriausiai iliustruoti pastato konstrukcijų panaudojimą antrą kartą. Šiuo metu kolonoms priveržti naudojami varžtai gali būti gana lengvai patobulinti taip, kad juos atsukus ir nukėlus koloną ji galėtų būti panaudota kitame statinyje ir priveržta tais pačiais varžtais. Lygiai taip pat gali būti sumontuojamos ir išrenkamos sienos, jose naudojant sienų padus SUMO® ir HPM® ar PPM® inkarinius varžtus.

„Peikko“ išsikėlė tikslą iki 2020 m. visiškai įgyvendinti „Žiedinio pastato“ projektą. Šiuo metu jau pristatytas pirmasis bandomasis projektas Danijoje. Per artimiausius dvejus metus planuojama įgyvendinti dar bent du, tada bus išbandomos įvairios koncepcijos, jų praktinis pritaikymas, reikalingi technologiniai sprendimai. Projektas vykdomas kartu su Danijos architektų biuro „3XN“ įkurtu padaliniu „GXN Innovation“ ir jam vadovaujančiu architektu Kasperu Guldageru Jensenu.

Daugiau informacijos apie vykdomus projektus ieškokite „Peikko“ parengtame leidinyje „In Search Of A Bright, Circular Future“.

RĖMĖJO TURINYS


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video