Top Baneris

Pavirvytės dvaro sodybos dvarininko namas – dar vienas atgaivintas medinio paveldo pavyzdys

2016 rugpjūčio 3 d.
KPD nuotr.
KPD nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Viešoji įstaiga „Kultūros paveldo akademija“ kartu su partneriu iš Norvegijos karalystės – Sigdal muziejumi – baigia įgyvendinti projektą „Lietuvos medinio kultūros paveldo aktualizavimas ir išsaugojimas bendradarbiaujant su Norvegijos kultūros paveldo specialistais ir pritaikant Norvegijos patirtį tvarkant Pavirvytės dvaro sodybos dvarininko namą“.

Vienas iš pagrindinių darbų – Pavirvytės dvaro sodybos dvarininko namo (Pavirvytės k., Mažeikių r. sav.) tvarkyba (taikomieji tyrimai, projektavimas bei tvarkybos darbai) ir tvarkomieji statybos darbai (kapitalinis remontas) jau užbaigti, ir šis medinis paveldo objektas prikeltas naujam gyvenimui. Pavirvytės dvaro sodybos dvarininko namas iliustruoja konkretų medinių kultūros paveldo statinių tipą ir turi didelę istorinę svarbą.

Siekiant įvertinti ir nustatyti Pavirvytės dvaro sodybos dvarininko namo atsiradimo laiką, pasikeitimų istorinę raidą, nustatyti autentišką architektūrinę ir statybinę struktūrą, jų elementus bei statinio konstrukcijų būklę, nustatyti ir įvertinti šio statinio interjero bei eksterjero spalvinius sprendimus bei galimą planuojamų darbų poveikį dar galimai nežinomoms pastato interjero vertingosioms savybėms, prieš pradedant rengti Pavirvytės dvaro sodybos dvarininko namo tvarkybos darbų (restauravimo, remonto) ir kapitalinio remonto techninį projektą buvo atlikti taikomieji tyrimai – istoriniai, ikonografiniai, architektūriniai, konstrukcijų, polichromijos. Projekto rengimo metu buvo atlikti ir žvalgomieji archeologiniai tyrimai.

pavirvytes dvar nam 1

Siekiant sutvarkyti šį kultūros paveldo objektą ir pritaikyti jį vietos bendruomenės kultūrinės veiklos poreikiams, buvo vadovaujamasi išsamia tyrimų medžiaga. Suprojektuoti ir atlikti pamatų, fasadų, lauko sienų konstrukcijų, apdailos ir puošybos, langų gaminių, vidaus sienų konstrukcijų ir apdailos, grindų konstrukcijų ir išlikusių grindų dangų, interjero elementų, durų gaminių ir krosnių, perdangų konstrukcijų, stogo konstrukcijos ir stogo dangos, aplink pastatą buvusių nuogrindų tvarkybos dabai ir pastato fasadų atskirų elementų ir vidaus patalpų dažymo darbai.

Taip pat suprojektuoti ir įrengti vidaus inžineriniai tinklai (šildymo, vėdinimo, vandentiekio, nuotekų, elektros instaliacijos, gaisrinės ir apsauginės signalizacijos, elektroninių ryšių) ir lauko inžineriniai tinklai (vandentiekio, nuotekų, lauko elektros bei žaibosaugos).

Pavirvytės dvaro sodybos dvarininko namo tvarkymo projektinę dokumentaciją rengė UAB „Erdvės norma“ (projekto vadovė architektė Asta Prikockienė), rangos darbus atliko ilgametę patirtį tvarkant kultūros paveldo objektus turinti UAB „Telšių meistras“.

Projektas finansuojamas pagal Europos Ekonominės Erdvės finansinio mechanizmo 2009-2014 metų periodo Kultūros ir gamtos paveldo išsaugojimo ir atgaivinimo programą. Šio projekto veiklų įgyvendinimui skirta 565 tūkst. eurų parama. Dar 70 tūkst. eurų – projekto vykdytojo indėlis.

pavirvytes dvar nam 3


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video